Vesti
Politika
Tadić: Ne prihvatamo nezavisnost
02.02.2007. 17:00
Izvor: B92
Beograd, Priština -- Rekao sam Martiju Ahtisariju da Srbija i ja, kao njen predsednik, nikada nećemo prihvatiti nezavisnost KiM, navodi Boris Tadić.
“Nametnuta nezavisnost Kosova kosila bi se sa osnovnim principima međunarodnog prava i predstavljala bi izuzetno opasan politički i pravni presedan”, naveo je predsednik Srbije. On je rekao da se u predlogu izričito ne pominje nezavisnost Kosova, ali ni suverenitet i teritorijalni integritet Srbije. Priština spokojno očekuje Ahtisarijev predlog, navode predstavnici kosovske vlade.

Tadić je u obraćanju javnosti rekao da se, osim budućeg statusa Kosova, Ahtisarijev predlog bavi i nizom posebnih pitanja, kao što su decentralizacija, zaštita Srpske pravoslavne crkve i njenih manastira na KiM, međunarodnim civilnim i vojnim prisustvom u pokrajini i drugim.

Predsednik Srbije pozvao je u ponedeljak, 5. februara, na zajednički sastanak sve lidere parlamentarnih stranaka i koalicija kako bi ih upoznao sa tekstom predloga specijalnog izaslanika UN Martija Ahtisarija.

U saopštenju kabineta predsednika navodi se da Tadić želi da sa liderima stranaka postigne saglasnost oko daljih koraka u cilju zaštite interesa Srbije po pitanju budućeg statusa Kosova i Metohije.

Koštunica: Ahtisarijev predlog nelegitiman

Predsednik Vlade Srbije Vojislav Koštunica ocenio je danas da je "nelegitiman" predlog za status Kosova specijalnog izaslanika UN Martija Ahtisarija.

"Njegov (Ahtisarijev) predlog krši Povelju UN i načela međunarodnog prava na kojima počivaju mir i stabilnost u svetu. To znači da je Ahtisarijev predlog nelegitiman", navodi se u izjavi Koštunice.

Predsednik Vlade Srbije je dodao da izaslanik UN "nije imao mandat da se bavi državnim statusom Srbije i da zadire u njen suverenitet i teritorijalni integritet", kao i da nije imao mandat da "deli teritoriju Srbije i prekraja njene međunarodno priznate granice".

"Takav mandat mu nije dao niko, a najmanje bi to mogla Srbija, kao suverena, demokratska i evropska država", naveo je srpski premijer.

Prema njegovim rečima, Ahtisari je dobio mandat jedino da se bavi statusom Pokrajine Kosovo i Metohija, a očigledno je da je on svojim predlogom izašao iz okvira tog mandata.

Saglasno Ustavu Srbije, sada Narodna skupština mora da utvrdi sve dalje korake koje će Srbija preduzeti, naveo je predsednik Vlade Srbije.

MIP: Ahtisari prekoračio svoja ovlašćenja

Specijalni izaslanik UN za status Kosova Marti Ahtisari prekoračio je svoja ovlašćenja predloživši da Kosovo postane nezavisna država, saopštilo je Miistarstvo spoljnih poslova Srbije.

"Predlažući da pokrajina Kosovo i Metohija postane nezavisna država, gospodin Marti Ahtisari prekoračio je svoja ovlašćenja dobijena od generalnog sekretara i Saveta bezbednosti UN, jer je pregovore o promeni statusa Kosova preokrenuo u promenu statusa međunarodno priznate države Srbije, jednog od osnivača Ujedinjenih nacija", navodi se u saopštenju.

U saopštenju se navodi da se Ahtisarijevim predlogom "nasilno, protivno njenoj volji, a time i Povelji UN, menjaju i dramatično pomeranju sadašnje državne granice Srbije sa Prokletija na Pančićev vrh na Kopaoniku i do samih kapija Vranja".

Ministarstvo spoljnih poslova se "najodlučnije protivi nasilju nad zagarantovanim teritorijalnim integritetom svoje države" i o prekoračenju Ahtisarijevog mandata, nadležni organi Srbije upoznaće i Kontakt grupu i Savet bezbednosti UN i generalnog sekretara UN, kao i EU i NATO.

"Istovremeno, maksimalno konstruktivno postavićemo se prema svim predlozima gospodina Ahtisarija koji se tiču statusa Kosova, a ne ugrožavaju sami status države Srbije, odnosno njenu teritorijalnu celovitost", zaključuje se u saopštenju.

Priština spokojna oko suštine


U Prištini se Ahtisarijev dolazak više ne očekuje sa nervozom, nakon što je proteklih dana u kosovskim medijima objavljena suština njegovog predloga.

Suštinu Ahtisarijevog predloga, po kome Kosovo postaje nezavisno od Srbije, ali zadržava zavisnost od međunarodne zajednice, potvrđuju i diplomate iz zemalja Kontakt-grupe u Prištini.

"Došlo je vreme da Kosovo i formalno bude izuzeto iz Srbije, ali na drugoj strani, srpska manjina dobija do sada u svetu nepoznato visok stepen autonomije", rekao je diplomatski izvor iz EU dopisniku B92.

Kosovska vlada će danas kasno popodne održati vanrednu sednicu na kojoj se očekuje zvanična podrška Ahtisarijevom predlogu.

Portparolka vlade Uljpijana Ljama je rekla da eventualno protivljenje Beograda Ahtisarijevom paketu više nema nikakav efekat. "Tražimo da se događaji u Srbiji više ne smatraju povezanima sa onima na Kosovu", rekla je ona.

Dragišić: Dobra vest je da se ne pominje vojska Kosova

Vojni analitičar Zoran Dragišić ocenio je da je dobro što u predlogu izaslanika UN Martija Ahtisarija za status Kosova nema reči o vojsci ili oružanim snagama jer su to elementi državnosti i suverenosti.

"Pominju se neke 'lake snage' ali to nije vojska već je nešto slično žandarmeriji, koja bi trebalo da bude u sastavu policije. U tom slučaju, to ne bi bilo neprihvatljivo jer policiju imaju opštine i to nije element državnosti", kazao je Dragišić.

On je dodao da je potrebno da se detaljno prouči Aneks VIII predloga jer, kako je rekao, "đavo se krije u sitnicama".

Dragišić je ocenio da je za Srbiju neprihvatljivo postojanje obavestajne službe Kosova jer je ta služba u funkciji spoljne politike koju pokrajina ne sme da ima ukoliko nije samostalna država.

Ilić: Šta će nam EU bez Kosova?

Lider Nove Srbije Velimir Ilić izjavio je sinoć gostujući na TV Palma plus da Srbija mora da razmisli da li želi da uđe u Evropsku uniju koja joj oduzima deo teritorije.

"Ako EU želi da nam oduzme na nezakonit način deo naše teritorije, kakvu mi borbu onda vodimo za tu Evropsku uniju? Ko su nam 'prijatelji' ako će na jedan nezakonit način oduzeti jednoj suverenoj državi deo teritorije i dati nekom drugom?", pita se jedan od lidera narodnjačke koalicije.

"Mi smo ozbiljna država, a ne banana država, pa da nam neko mahne šargarepom, a 'vi nam dajte Kosovo'. Kosovo nije na prodaju i niko od političara nema legitimitet po Ustavu da bilo šta prihvati bez referenduma", rekao je Ilić.

Reakcije stranaka

Članica Predsedništva G17 plus Suzana Grubješić ocenila je da Srbija treba aktivno da učestvuje u razgovorima sa međunarodnom zajednicom radi postizanja mirnog i kompromisnog rešenja budućeg statusa Kosova.

Grubješićeva je agenciji Beta rekla da je to u interesu svih građana koji žive na Kosovu i da "pretnje međunarodnoj zajednici ili ignorisanje stvarnosti ne mogu doprineti rešenju tog problema, već da samo mogu otežati našu pregovaračku poziciju".

"Mi smatramo da je kroz razgovor i diplomatiju jedino moguće postići kompromisno rešenje koje odgovara svim građanima na KiM", ocenila je Grubješićeva.

Predsednik Socijalističke partije Srbije Ivica Dačić ocenio je da je neophodno da predsednik Srbije upozna sve političke stranke sa predlogom rešenja Martija Ahtisarija.

"Mi nismo upoznati sa planom Ahtisarija, a pošto se Tadić jedini sreo sa njim, bilo bi neophodno da o tome obavesti sve stranke u Srbiji", rekao je Dačić agenciji Beta.

Kosovo i Metohija, prema Dačićevim rečima, nije pitanje partija, već države i oko toga treba da se zauzme jedinstven stav.

"Suštinu će sadržavati aneksi"

U sinoćnjoj emisiji Replika TV B92 sagovornici su istakli da dokument koji će Ahtisari ponuditi nije konačno rešenje o budućem statusu.

Analitičar Dušan Janjić izjavio je da njegov zadatak nije bio da odredi konačan status, što će pokazati i brojne, naknadne rasprave.

"Mi smo potrošili godinu i po da saznamo ono što znamo - da u Beogradu niko neće potpisati nezavisnost, da nijedan Albanac neće prihvatiti vlast Srbije", rekao je on.

"A u međuvremenu, nijedan dan nije potrošen da se razgovara o budućem statusu kao budućim odnosima Albanaca i Srba - a to je bila tema", kaže Janjić.

Oliver Ivanović iz Srpske liste za Kosovo i Metohiju kaže da je reč o osnovnom dokumentu koji svaka strana može da tumači na svoj način.

"Ne treba zaboraviti da će suština i glavna zamka biti u aneksima. Predviđeno je da Ahtisari predloži 10 ili 11 aneksa, postoji mogućnost da će se taj broj povećati vremenom. Svaki put kad se pojavi problem, on to mora da reši nekim aneksom", rekao je on.

"Ovo je ono što smo čuli u međunarodnim krugovima, nema pominjanja nezavisnosti i nema pominjanja statusa i sve se može tumačiti na ovaj i onaj način. To je velika opasnost za nas", rekao je Ivanović.