Vesti
Politika
Predlog za Kosovo stigao u Ujedinjene nacije16.03.2007. 12:00
Izvor: Danas
Savet bezbednosti uskoro razmatra dokument o statusu Pokrajine
Njujork, Priština, Vašington - Zamenik šefa izaslanika UN za Kosovo Alber Roan kasno sinoć po našem vremenu trebalo je da generalnom sekretaru UN ban Ki Munu preda predlog za Kosovo.Nakon toga će, procenjivano je najverovatnije 26. marta, u Savetu bezbednosti Ujedinjenih nacija početi ozbiljna rasprava o statusu Pokrajine.
Dokument koji predaje Roan među predstavnicima SAD, Velike Britanije, Nemačke i Francuske ima status konačnog predloga za Kosovo, ali je nejasno da li dokument sadrži preciznu odrednicu budućeg statusa.
Predstavnik UN za Kosovo Marti Ahtisari, koji je u poseti Južnoj Africi i Gani, najavio je ranije da će predlog sporazuma, je Roan predao Ban Ki Munu, sadržati i preciznu definiciju budućeg statusa Kosova, rekao je jedan diplomata u UN.
Nije bilo poznato koliko se konačna verzija predloga razlikuje od one o kojoj su visoki zvaničnici Beograda i Prišine razgovarali u Beču. Ahtisari je ranije najavio da će u konačnoj verziji svog predloga jasno precizirati status Kosova. Savet bezbednosti je taj koji će doneti konačnu odluku o statusu.
Šef Unmika Joakim Riker kaže da je Kosovo zrelo za novu fazu u svom istorijskom razvoju i da, iako izmenjen predlog Martija Ahtisarija ne pruža obema stranama ono što žele, one treba da ga prihvate jer je nastao kao rezultat pregovaranja koje je trajalo više od godinu dana.
Riker je, gostujući u emisiji Razgovori na Radiju KIM, rekao da, iako situacija u Pokrajini nije savršena, apsolutno svi znaju da status kvo nije održiv.
- Tokom godinu dana pregovora obe strane su imale jednake mogućnosti da stignu do kompromisa. Mislim da je veoma važno podsetiti na ono što je navela i Kontakt grupa, a to je da taj proces, jednom započet, mora imati kraj, a da nijedna strana ne može blokirati taj proces - kaže Riker.
Diskusija u Savetu bezbednosti UN o budućnosti Kosova verovatno će potrajati i ako ne bude završena do kraja godine, "unilateralno priznanje Kosova je realna mogućnost", ocenio je Robert Mekman iz vašingtonskog Saveta za međunarodne odnose.
- Mislim da će doći do intenzivnih pregovora SAD i Rusije, ali da će biti prilično angažovane i druge stalne članice Saveta bezbednosti i Nemačka koja trenutno predsedava EU - rekao je Mekman Bi-Bi-Siju.
On je naveo da će "te zemlje nastojati da nađu zajednički jezik" ali i da će se brzo videti podele.
- To se uvek dešava kada Savet bezbednosti preuzme neko pitanje. Rusi će vrlo brzo početi da govore o tome šta je za njih prihvatljivo. Već govore da neće podržati rezoluciju koja nije prihvatljiva za Beograd. Ni Kinezi nisu skloni da dovode u pitanje suverenitet postojećih država, tako da će i oni možda imati nešto da kažu iako su do sada oko Kosova bili prilično tihi - dodao je Mekman.
Mekman smatra i da Amerikanci i Rusi neće lako prevazići uzajamno različite stavove o Kosovu, kao i da Rusiji neće biti lako da popusti posle silnih izjava zvaničnika u Moskvi da ne mogu da prihvate nametnuto rešenje.
Bivši šef Unmika Soren Jesen Petersen ocenio je da je specijalni izaslanik Marti Ahtisari sastavio najrealističniji mogući plan za Kosovo u nastojanju da prebrodi jaz između Beograda i Prištine, ali da je nedostatak tog plana što ne pruža dovoljno jasnu definiciju kosovskog statusa.
Jesen Petersen je, u raspravi u centru Vudro Vilson, rekao da bi Ahtisari, u propratnom pismu uz konačnu verziju plana, mogao da definiše status kao "nadgledanu nezavisnost", ali da postoji opasnost da dodje do zastoja u donošenju rezolucije u Savetu bezbednosti UN.
Prema rečima Jesena Petersena, preuranjeno je govoriti o potezima Moskve, jer Ahtisarijev predlog još nije predstavljen Savetu bezbednosti.
- Ne mislim da je bilo koja zemlja sa pravom veta tako neozbiljna da odluči šta će učiniti pre nego što vidi samu rezoluciju. Kontakt grupa je do sada bila ujedinjena, a Rusija je svesna svoje odgovornosti - rekao je Petersen, prenosi Glas Amerike.
Ostale vestiArhiva
- 31/10 Vulin na konferencijij u Minsku: Treba nam…
- 23/10 Tusk i Micotakis na večeri kod Vučića
- 19/10 Vučić priredio večeru za kralja Esvatinija…
- 18/10 Kralj Esvatinija u poseti Srbiji od 19. do…
- 17/10 Orlić uručio Vučiću Zlatnu medalju za zasluge…
- 15/10 Sindikat Kontrole letenja SMATSA: Naši zahtevi…
- 14/10 Sastanak ministara odbrane Srbije i Slovačke
- 11/10 Vesić:Novi Zakon o izgradnji omogućiće rešavanje…
- 10/10 Završeno glasanje: Vlast odbila da usvoji…
- 07/10 Vučević: Potpisan memorandum za gradnju zajedničkog…
- 06/10 Ana Brnabić: Litijum važna tema, predlog…
- 05/10 Čadež: Sporazum sa UAE plod dobrih odnosa…
- 04/10 „Otkazao bih sve sastanke da su me zvali…
- 02/10 Opozicija nije za trajnu zabranu istraživanja…
- 01/10 Vučić se u Ženevi sastao sa državnim sekretarom…
- 30/09 Skupština Srbije izglasala rebalans budžeta…
- 28/09 „Stop kopanju litijuma“: Završena jednočasovna…
- 27/09 Vučić iz Njujorka
- 26/09 Mali: U rebalansu veća izdvajanja za nauku
- 25/09 Žiofre: Civilno društvo, mediji i vladavina…
- 24/09 U Njujorku počinje generalna debata u GS…
- 23/09 Dodik: Izuzetno značajno obraćanje predsednika…
- 22/09 Đurić uoči početka Samita o budućnosti: Srbija…
- 20/09 Vučić: Ministri na Vladi podržali predlog…