Vesti
Politika
Predlog upućen Kontakt-grupi
03.08.2007. 20:00
Izvor: B92
Predlog upućen Kontakt-grupi
Vlada Srbije uputila predlog pravila za pregovore o statusu Kosova ambasadama zemalja članica Kontakt-grupe u Beogradu.
Taj predlog trebalo bi da bude dostavljen i generalnom sekretaru UN Ban Ki Munu. Vlada Srbije usvojila je juče taj dokument. Ministar za Kosovo i Metohiju Slobodan Samardžić rekao je u četvrtak da je reč o dokumentu u kome je navedeno sve ono što podrazumevaju fer pregovori, odnosno da se odredi tema, rok, način i forma pregovaranja.
Samardžić je dodao da predlog sadrži nekoliko tačaka kako bi se sprečili i predupredili pregovori kakvi su bili oni koji je vodio specijalni izaslanik UN Marti Ahtisari.

Harčenko: Pregovori možda krajem iduće nedelje
Razmatra se mogućnost da pregovori o Kosovu i sastanak "trojke" počnu krajem iduće nedelje, kaže Aleksandar Bocan-Harčenko.
Povodom predloga o pravilima za pregovore o statusu Kosova koje je sinoć utvrdila Vlada Srbije, predstavnik Rusije u trojci EU-SAD-Rusija, koja će voditi pregovore o Kosovu, Harčenko je rekao da taj predlog još nije dobio, "što ne znači da nije na putu za Moskvu".
Ruski diplomata i stručnjak za Balkan dodao je da će ti predlozi verovatno biti razmatrani na prvom sastanku "trojke".
"Mi znamo za predloge Beograda o pregovorima koji su postojali u vreme bečkih pregovora i smatramo da su dobri i da su u redu", rekao je Harčenko.

Zeri: Trojka stiže bez platforme
Trojka Kontakt-grupe stiže naredne nedelje u Beograd i Prištinu bez zajedničke platforme, piše prištinski list Zeri.
Trojka bi u Beograd trebalo da doputuje 9. avgusta, a u Prištini bi boravila 10. avgusta, piše Zeri pozivajući se na diplomatske izvore. Pre dolaska u region Frenk Vizner, Volfgang Išinger i Aleksandar Harčenko sastaće se 8. avgusta u Londonu, odakle kreću u "šatl diplomatiju", piše Zeri.
Prema pisanju beogradskih listova Blic i Večernje novosti, srpska vlada će tražiti od Kontakt-grupe da se pregovori Beograda i Prištine odvijaju direktno, a ne tzv. šatl diplomatijom. Biće zatraženo i da pregovori o Kosovu nemaju vremensko ograničenje i da odluku o statusu te srpske pokrajine može da donese samo Savet bezbednosti UN.
Prema pisanju Blica, među merama koje će biti upućene članicama Kontakt-grupe jeste i to da se u novoj fazi pregovara o statusu odbaci plan izaslanika UN za Kosovo Martija Ahtisarija, koji, između ostalog, predviđa nadziranu nezavisnost te srpske pokrajine.
Večernje novosti navode da se "Srbija zalaže za istinske pregovore, između ostalog, da bi prvi put čula od kosmetskih Albanaca koji je njihov krajnji kompromisni predlog za budući status i da zato Beograd insistira da pregovori počnu što kasnije".
Ministar za Kosovo i Metohiju Slobodan Samardžić izjavio je 2. avgusta da je Vlada Srbije usvojila predlog pravila po kojima će se odvijati pregovori, ali nije želeo da precizira o kakvim pravilima je reč.
Prema Samardžićevim rečima, taj predlog biće upućen članicama Kontakt grupe i njihovim ambasadorima u Beogradu.

SPS kritikuje Jeremića
Socijalistička partija Srbije kritikovala je izjavu ministra Vuka Jeremića da bi Kosovo moglo da ima "neku vrstu pristupa međunarodnim finansijskim institucijama, kao i neka druga predstavništva u inostranstvu".
U saopštenju SPS-a navodi se da je izjava Vuka Jeremića "primer njegove nekompetentnosti da obavlja dužnost ministra spoljnih poslova u najkritičnijim momentima pregovora oko statusa Kosova i Metohije".
SPS zahteva da se oglasi i Vlada jer je ministar "spornom izjavom" prekršio odluke Vlade i Skupštine u vezi sa pregovorima o statusu Kosova i Metohije, navodi se u saopštenju.
Ministar za Kosovo i Metohiju Slobodan Samardžić ocenio je juče na konferenciji za novinare posle sednice Vlade da Vuk Jeremić "nije rekao ništa novo i dramatično, što već nije sadržano u platformi Srbije za pregovore o statusu Pokrajine".
Samardžić je kazao da Jeremić nije rekao da Srbija nudi Kosovu "sve sem stolice u UN", već da bi "institucije suštinske autonomije u Pokrajini mogle da imaju saradnju sa međunarodnim institucijama, to jest mogućnost samostalnog delovanja".

Komersant: Proces zbližavanja stavova ipak počeo
Izjava šefa diplomatije Srbije Vuka Jeremića da je Srbija spremna na ozbiljan kompromis o Kosovu svedoči o tome da se stav Beograda menja, piše moskovski dnevnik Komersant.
Dnevnik, međutim, piše da ti ustupci, na koje je spremna Srbija, za sada nisu dovoljni kako za Albance, tako i za Zapad.
"Ali, korak Beograda u susret kosovskim Albancima je samo malo smanjio jaz koji deli stavove Beograda i Prištine: kosovski Alanci ne žele da čuju ni o čemu drugom sem o nezavisnosti, a i Zapad ne namerava da ide daleko od Ahtisarijeve formule", ocenjuje list.
"Vojislav Koštunica i ministar Slobodan Samardžić su tako kategorično pre godinu i po dana odbacivali ideju nezavisnosti Crne Gore, tako da se i o Kosovu njihov stav može promeniti. Istina, kao pravilo, to se dešava suviše kasno, kada se Beograd već nađe pred svršenim činom", zaključuje Komersant.