Vesti
Politika
Branimo Kosovo diplomatijom, a ne silom
18.02.2009. 12:00
Izvor: Politika
Branimo Kosovo diplomatijom, a ne silom
Predsednik Srbije Boris Tadić razgovarao je juče sa predstavnicima pravnog tima koji zastupa Srbiju pred Međunarodnim sudom pravde, gde je naša zemlja zatražila savetodavno mišljenje o pravnoj osnovanosti jednostrane deklaracije o nezavisnosti Kosova.
Predsednik Srbije je na sastanku ponovio da Kosovo nije država, godinu dana posle jednostrano nelegalno proglašene nezavisnosti, i da Srbija nikada neće priznati nezavisnost pokrajine, saopštila je juče pres služba predsednika republike.
Prema njegovim rečima, 17. februar za Srbiju predstavlja dan kada su vlasti Prištine protivno međunarodnom pravu proglasile nezavisnost.
„Mi ostajemo čvrsto opredeljeni da svoja legitimna prava, na svojoj teritoriji branimo pravnim i diplomatskim sredstvima, a ne silom. Poštujući međunarodno pravo, vlastite legitimne interese, svoj integritet na Kosovu, Srbija će braniti na pravnom terenu, pred Međunarodnim sudom pravde”, rekao je Tadić.
Na inicijativu Srbije, Generalna skupština Ujedinjenih nacija zatražila je od Međunarodnog suda pravde, kao glavnog pravosudnog organa UN, savetodavno mišljenje o pravnoj osnovanosti jednostrane deklaracije o nezavisnosti Kosova.
Pitanje postavljeno Međunarodnom sudu pravde glasi: „Da li je jednostrana deklaracija o nezavisnosti privremenih organa lokalne samouprave na Kosovu u saglasnosti sa međunarodnim pravom?”.
Međunarodni sud pravde je pozvao sve države koje poseduju relevantne informacije o ovom pitanju da uzmu učešće u postupku. Do 17. aprila 2009. godine zainteresovane države će uputiti svoje pisane izjave, a do 17. jula 2009. biće u mogućnosti da odgovaraju na pisane izjave drugih država.

Tadić: Secesija krši Rezoluciju 1244 i Helsinški dokument
Predsednik Srbije Boris Tadić ponovio je juče u više intervjua koje je dao stranim agencijama, kao i u autorskom članku u „Vašington tajmsu”, da Srbija ni pod kojim uslovima neće priznati nezavisnost Kosova, a prenosi Tanjug.
U autorskom tekstu za vašingtonski dnevnik Tadić je rekao da je takav stav Srbije utemeljen u Ustavu Srbije i da neće biti promenjen, dok je u intervjuima stranim agencijama ukazao na to da Srbija tom problemu pristupa s naporom da se on iz političko-bezbednosne ravni prenese u pravnu ravan.
Na godišnjicu jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova, Tadić je u tekstu za američki dnevnik još jednom ukazao da taj „neskriveni pokušaj secesije” predstavlja direktno kršenje Rezolucije 1244 Saveta bezbednosti UN i Završnog dokumenta iz Helsinkija.
Tadić je u intervjuima govorio i o ulozi misije EU na Kosovu i Metohiji i istakao da je ona instalirana na osnovu odluke Saveta bezbednosti UN i da je njeno prisustvo legalizovano i legitimizovano upravo kao i prisustvo Unmika i Kfora. „To su tri međunarodne institucije koje imaju jasno definisane zadatke i odlukom SB definisano je da je Srbija nezaobilazni partner u funkcionisanju tih institucija na Kosovu”, rekao je Tadić.
U intervjuu ruskoj državnoj agenciji Itar-Tas, predsednik je naglasio da Srbija očekuje da će MSP doneti pozitivnu odluku za Srbiju i dodao da to što je sud prihvatio zahtev Srbije predstavlja veliki uspeh Srbije i „prvi korak ka realizaciji pripremljene strategije prema Kosovu”.
U intervjuu britanskoj agenciji Rojters, predsednik Srbije je rekao i to da je jedini način da se uđe u pregovore o budućem statusu Kosova i postigne kompromisno rešenje odluka Međunarodnog suda pravde, koji će se, na inicijativu Beograda podržanu u UN, izjasniti o legalnosti jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova.
Strateška odluka Srbije da na jednostrano proglašenje nezavisnosti Kosova odgovori obraćanjem MSP-u predstavlja tipičan primer zaokreta ka miru na zapadnom Balkanu i da „prvi put u istoriji našeg regiona jedno pitanje od tako velikog značaja i složenosti nije rezultiralo oružanim sukobom”, istakao je Tadić u autorskom tekstu.