Vesti
Politika
Ustav ne poznaje ambasadore
15.07.2006. 08:00
Izvor: Glas javnosti
Srbija treba da popuni još 13 ambasada i sedam konzulata
BEOGRAD - Srbija je jedinstvena zemlja u svetu koja ima čak 13 upražnjenih ambasada i sedam konzulata. Tako će i ostati, bar do rane jeseni, dok vladajuća koalicija ne vidi kako će preživeti problem izbora Vuka Draškovića za šefa diplomatije. I Ustav Srbije, ali i moguće nesuglasice između predsednika i premijera, brana su imenovanju ambasadora.


Iako još ništa nije "zakucano", vlast uveliko razmišlja o kadrovskim rešenjima, ali i tome koja će partija uzeti najveće "parče". Najozbiljniji kandidati za šefa našeg predstavništva u SAD su LJiljana Smajlović, glavni urednik lista Politika, i Aleksandar Popović, ministar nauke i potpredsednik DSS-a. Upražnjeno mesto u Otavi mogla bi da zauzme Danka Kojadinović, supruga ministra kulture, koja tamo već radi kao savetnik. Pojedinci predlažu i da se Vladeta Janković, savetnik premijera i potpredsednik DSS-a, vrati na mesto ambasadora u Londonu. Ipak, Janković bi da bude sledeći šef naše diplomatije. SPO bi još ambasadorskih fotelja, ali je neizvesno da li će to Draškoviću poći za rukom, budući da ima, neki misle i previše, svojih pulena po svetu. Ne treba zaboraviti ni apetite G17 plus. Jedino Nova Srbija ovde ne traži ništa.

Međutim, kako za ozvaničenje novih ambasadora ne postoji utemeljenje u Ustavu Srbije, da bi ova priča bila ustavno-pravno čista, neophodno je sačekati promenu našeg najvišeg akta, a proces usaglašavanje predloga novog ustava nije odmakao daleko.


- Imamo ozbiljan pravni problem. Jedino izmenom ustava ili njegovom interpretacijom, što nije smisleno, možemo da imenujemo nove ambasadore. Takođe, pitanje je i ko će i kako odlučivati o kadrovskim rešenjima, da li će to biti Vlada Srbije ili predsednik države - kaže za Glas Ivo Visković, šef katedre za međunarodne odnose na FPN-u i naš bivši ambasador u Sloveniji.
Iako tekuće poslove u ambasadama mogu da obavljaju otpravnici poslova, predstavljanje naše zemlje, posebno u značajnim zemljama i organizacijama, nije samo tehničko pitanje, već i političko.
- Zbog Kosmeta i odnosa prema EU bilo bi mnogo bolje da što pre imenujemo ambasadore. Neka od tih mesta moramo brzo popuniti, a pre svih UN - objašnjava Visković i napominje da, ipak, nije tragedija to što još nemamo sve predstavnike u ambasadama jer "u Americi godinu dana nismo imali ambasadora, pa smo sarađivali s tom državom".

MARAŠ SE VRAĆA U BEOGRAD?

Ambasadorske fotelje u Crnoj Gori podeljene su još pre referenduma, a te koverte tek će otvarati. Novi šef diplomatije trebalo bi da bude Milan Roćen, poslednji ambasador SCG u Rusiji.
Vukašinu Marašu, doskora zameniku ministra odbrane SCG, pripašće ambasada u Beogradu, a funkcioner DPS-a Miodrag Vuković mogao bi otići u Pariz. Nije poznato hoće li u diplomate i Svetozar Marović, poslednji predsednik SCG.

UPRAŽNJENA MESTA

Crnogorski kadrovi predstavljali su SCG u NJujorku, gde je sedište UN-a, Beču pri Oebsu, Rusiji, Velikoj Britaniji, Italiji, Finskoj, Danskoj, Sloveniji, Poljskoj, Španiji, Belgiji, Argentini, Albaniji i Kanadi.
Srbija treba da popuni i konzulate u Diseldorfu, Štutgartu, NJujorku, Rijeci, Sidneju, Šangaju i Bariju.