Vesti
Politika
Pola miliona kvizomana u Srbiji
14.08.2006. 17:00
Izvor: Danas
Uprkos visokim telefonskim računima, interesovanje za kvizove sa posebnom tarifom ne jenjava
Vera da će oni biti baš ti koji će uspeti da dobiju vezu i da odgovorom na lako pitanje, slično onom "koja reka teče ispod savskog mosta", zarade par stotina hiljada dinara, tera građane Srbije da već više od osam meseci neumorno vrte brojeve televizijskih kvizova. Prilika da dođu do novca po receptu "hleba bez motike" i reše tekuće finansijske probleme omogućila je epidemijsko širenje ovog vida zabave na gotovo sve televizijske kanale, koji su prepoznali savršen način da zarade bolje i lakše nego utrkivanjem za reklame. Prema podacima kompanije Telekom Srbija, svakog meseca neki od kvizova pozove oko 500.000 ljudi, odnosno svaki petnaesti građanin naše zemlje. Njih ne odvraća ni činjenica da će za jedan poziv, koji ne znači automatsko uključivanje u program, morati da plate od 30 do 50 dinara, pa u toku jednog kviza zovu i po nekoliko desetina puta. Međutim, to im je stvaralo glavobolje krajem meseca kada su stizali računi za telefon sa značajno uvećanim iznosima. Mnogi od njih su posegli za žalbama, ali bezuspešno, jer su uvideli da su zaista napravili astronomske račune, ali neke od žalbi ukazale su i da pojedine televizije ne poštuju sva pravila.
Ministarstvo trgovine, turizma i usluga krenulo je u opsežnu kontrolu i prve nepravilnosti uočene su kod kvizova Art televizije (kod kojih govorni automat nije davao obaveštenje o ceni poziva) i Hepi TV. U Ministarstvu kažu za Danas da će kontrolom biti obuhvaćene sve televizije, bez obzira da li je na njih bilo žalbi. Ipak, rezultati kontrole neće biti poznati za još oko dve nedelje. One kod kojih budu utvrđeni značajni propusti moraće da nadoknade štetu građanima.
- Telekomu Srbija se od početka emitovanja kvizova, od kraja novembra 2005, do sada žalilo oko 1.300 korisnika u vezi sa visokim računima. To je zanemarljiv broj u odnosu na broj različitih korisnika koji zovu kvizove, a reč je o prosečno oko 500.000 mesečno - kažu u toj kompaniji za Danas.
U Telekomu podsećaju da su, prema Zakonu o javnom oglašavanju i Zakonu o igrama na sreću, TV stanice prilikom prihvatanja poziva obavezne da obezbede javljanje govornog automata sa obaveštenjem o ceni poziva i drugim informacijama od značaja za korisnike. Telekom je dužan da stvori tehničke usluge za funkcionisanje servisa, da stalno kontroliše svoju opremu i da s pažnjom razmotri svaku žalbu korisnika koja se odnosi na ove usluge. Kontrolu zakonitosti rada televizija vrše nadležna ministarstva. Ukoliko državni organi utvrde da neka TV stanica postupa u suprotnosti sa zakonom, Telekom sa tom televizijom automatski raskida ugovor.
- Posebno podsećamo da se pozivanje brojeva koji počinju sa 090 i 078 tarifira po pozivu. Uspešan poziv, odnosno poziv koji se naplaćuje, jeste svaki onaj poziv koji ima javljanje, bez obzira da li se javila pozdravna govorna poruka, ili je uspostavljeno direktno uključenje u emisiju. Nema govora o tome da se tarifira svaki poziv, odnosno da se naplaćuje čak i signal zauzeća - tvrde u Telekomu.
Televizije za organizovanje kvizova koriste tzv. Inteligentnu mrežu Telekoma, odnosno uslugu telefonskog glasanja (televoting) sa pozivnim brojem 0780, ali i uslugu telefonske veze sa dodatnom cenom (broj 0900). Poziv na oba broja košta od 30, 40 ili 50 dinara po pozivu plus PDV u zavisnosti od prvog broja koji sledi iza pozivnog. U Telekomu kažu da nema smetnje da TV stanice za kvizove koriste i telefonske veze sa dodatnom cenom (090) ako poštuju propise.
Sociolozi se slažu da je reč o pokušaju građana da pobegnu od stvarnosti koju odlikuju niske plate i nemaština i da na lak način zarade novac. Oni ocenjuju da će građani nastaviti da pozivaju kvizove bez obzira na to što plaćaju visoke telefonske račune i najčešće ništa ne dobiju. Slično je i u zapadnoj Evropi gde postoje slični kvizovi iako je standard života neuporedivo viši, a odakle je ovaj vid zabave i zarade preuzet.

Troškovi i zarada

Koliko televizije košta organizovanje kvizova, a koliko na njima zarađuju lako se može utvrditi poređenjem podataka iz Telekoma. Prema tim podacima, naknada za priključak za broj 0900 iznosi 10.000 dinara, a naknada za dobijanje broja - 100 evra. TV stanice obe naknade plaćaju Telekomu jednokratno tako da posle dobijanja broja televizije više nemaju drugih troškova. Naknada za dobijanje broja sa pozivnim brojem 0780 je takođe jednokratna i iznosi 60 evra. Korišćenje opreme Telekoma za telefonsko glasanje košta ih 100 evra mesečno, a pretplata 15 evra mesečno. Eventualna usluga kao što bi bilo glasanje na znak voditelja koštala bi ih 20 evra po satu.