Vesti
Politika
Đukanović danas sa Solanom i Olijem Renom
29.05.2006. 09:00
Izvor: Dnevnik
Đukanović danas sa Solanom i Olijem Renom
Crnogorski premijer Milo Đukanović razgovaraće danas u Briselu sa visokim predstavnikom Evropske unije za spoljnu politiku i bezbednost Havijerom Solanom, kao i s evropskim komesarom za proširenje Olijem Renom. Visoki zvaničnici EU razgovaraće s Đukanovićem o najnovijim zbivanjima u Crnoj Gori posle referenduma o nezavisnosti, budućim odnosima Podgorice i Beograda, kao i daljem procesu njihovog pridruživanja Evropskoj uniji.

Kako je agenciji Beta rekla Solanin portparol Kristina Galjak, prvi čovek evropske bezbednosti će Đukanoviću ponoviti da će EU u potpunosti poštovati volju naroda Crne Gore ali će, takođe, predočiti i očekivanje da će primedbe i žalbe vezane za tok referenduma biti rešene u skladu sa zakonom. Uz napomenu da je Evropska unija pozvala sve strane da prihvate rezultat referenduma, Solana će Đukanoviću, navela je Galjak, staviti do znanja stav EU da je sad nužan dijalog Podgorice i Beograda o uređenju budućih odnosa, kao i da su evropska dvadesetpetorica spremni da podrže taj dijalog.

U razgovoru će, takođe, biti reči i o budućoj saradnji Evropske unije i Crne Gore u okviru procesa stabilizacije i pridruživanj, a na sličnom fonu će biti i razgovor Olija Rena i crnogorskog premijera. Nije zgoreg podsetiti i da će, odmah nakon susreta s Milom Đukanovićem, evropski komesar za proširenje doputovati u dvodnevnu posetu Beogradu kako bi sa srpskim zvaničnicima razgovarao o rezultatima crnogorskog referenduma, pregovorima o Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju i budućem statusu Kosova i Metohije. Prema informacijama iz Brisela, sastanak premijera Srbije Vojislava Koštunice sa Renom je predviđen za ponedeljak popodne.

Ne priznajemo!

Lider crnogorskog Bloka za zajedničku državu SCG Predrag Bulatović obavestio je visokog predstavnika EU za bezbednost i spoljnu politiku Havijera Solanu da ne priznaje rezultate izjašnjavanja o državnom statusu Crne Gore zbog toga što Republička referendumska komisija, odbacuje argumentovane prigovore na regularnost glasanja kao neosnovane. „Blok za zajedničku državu je radi mira u Crnoj Gori, preko prigovora, zakonskim putem, želeo da rezultat referenduma učini nespornim i za sve prihvatljivim, što je nakon odluka RRK nemoguće, jer Blok za SCG ne priznaje ovakav ishod plebiscita”, poručio je predsednik SNP-a. Bulatović je u pismu upućenom Solani naveo primere „drastičnog kršenja Zakona o referendumu i nepravilnosti” zbog kojih, kako smatra, treba ponoviti glasanje na 187 biračkih mesta, gde je upisano 119.768 građana(!?).

Mirna tranzicija

Šef austrijske diplomatije Ursula Plasnik, čija zemlja predsedava Evropskom unijom, izjavila je juče da mirna odluka Crne Gore da se odvoji od Srbije naglašava ključnu ulogu EU na Balkanu. Ursula Plesnik je, referendum o nezavisnosti okarakterisala kao “značajno dostignuće evropske spoljne politike”. „EU je bila jedinstvena pri ostvarivanju značajnog doprinosa, kako bi se ostvarila mirna tranzicija prilikom odvajanja Crne Gore od Srbije”, rekla je šef austrijske diplomatije. Inače, i u centru pažnje današnje moskovske sesije Stalnog komiteta Parlamentarne skupštine Saveta Evrope biće crnogorski referendum. Izveštaj će, prema najavama, podneti šef delegacije ovog tela koja je posmatrala crnogorski plebiscit Žan-Šarl Gardeto, i koji je posle referenduma izjavio da su građani izrazili slobodnu volju na demokratski način, što “može da bude primer za ceo region”.