Vesti
Politika
Glad preti preživelima
29.05.2006. 09:00
Izvor: Blic Europa
Glad preti preživelima
Broj žrtava razornog zemljotresa u Indoneziji premašio 4.200
Spasilačke ekipe uz pomoć građana nastavile su juče da pretražuju ruševine u potrazi za preživelima nakon razornog zemljotresa koji je u subotu pogodio indonežansko ostrvo Javu. Vremena i nade za preživele je sve manje.

Najgore je stradao grad Bantul gde je poginulo više od 2.400 osoba i gde je više od 80 odsto kuća i zgrada porušeno.

„Moram da počnem život od nule“, kaže Poniran Vijana čija je petogodišnja kćerka Eli poginula:

Strah od novih potresa

„Golim rukama sam je izvukao iz porušene kuće, još je bila živa. Umrla je posle nekoliko sati u bolnici. Poslednje reči su joj bile ‘tata, tata’“, priča kroz suze ovaj 37-godišnjak.

Oni koji su imali sreće da prežive zemljotres jačine 6,3 stepeni Rihterove skale pretražuju ruševine kuća u potrazi za hranom i odećom. Prema poslednjim podacima broj žrtava popeo se na 4.285.

„Ljudi su ovde i dalje uplašeni i mnogi od njih se boje da se vrate u kuće. Većina ih je iznela dušeke i već drugu noć provešće napolju plašeći se novih potresa. Na desetine šatora postavljeno je na obližnjem fudbalskom igralištu“, rekao je Orlando Guzman, lokalni novinar za „Bi-Bi-Si“ (BBC).

Sreća u nesreći je u tome što je većina stanovnika grada Džokdžakarte bila u povišenom stanju pripravnosti zbog bojazni od erupcije na vulkanskom planinskom vrhu Merape, čija se aktivnost prati već više nedelja. Taj vulkan nalazi se samo tridesetak kilometara od epicentra potresa.

Lokalne bolnice i dalje nemaju dovoljno osoblja da bi zbrinule sve povređene, tako da su brojni parkinzi, pa čak i neki delovi saobraćajnica, pretvoreni u poljske bolnice.

Potrebna hitna pomoć

„Povređeni još pristižu. Ima ih na stotine, tako da im neophodnu medicinsku pomoć pružamo i na parkinzima i na ulicama oko bolnice. Jednostavno, u bolničkim sobama više nema mesta“, rekao je jedan doktor u bolnici.

Predsednik Indonezije Susilo Judojono posetio je mesto katastrofe i izjavio je da je prioritet spasavanje ljudskih života i lečenje povređenih, kao i obezbeđivanje dovoljne količine medicinskog i sanitetskog materijala, bolničkog osoblja i hrane.

Pomoć Indoneziji najavio je generalni sekretar UN Kofi Anan, zemlje EU, SAD i mnoge druge. Tera Seta Otapardin iz indonežanskog Crvenog krsta kaže da se razmere zemljotresa još ne mogu sasvim proceniti:

„Podelili smo hiljadu šatora, kao i vreće za poginule koje su sve već iskorišćene. Broj povređenih je između deset i 20 hiljada“.

Drevni grad Džokdžakarta nalazi se u centru takozvanog pacifičkog vatrenog prstena koji označava oblast aktivnih vulkana. Vulkanolog Klajv Openhajmer sa univerziteta u Kembridžu objašnjava da se vulkanska aktivnost dovodi u vezu sa zemljotresima u kontekstu pomeranja zemljine kore:

„Mislim da je sve više dokaza i da snažni zemljotresi mogu da izazovu vulkanske erupcije, naročito ako je aktivnost vulkana već pojačana. Uzmimo za primer flašu šampanjca koja, kada je promućkate, ispušta gasove. Vulkan je nešto slično tome, jer je magma puna gasova koji mogu da izlete napolje kada ih protresete.“

Više od 450 naknadnih pomeranja tla zabeleženo je posle glavnog udara. U pitanju su potresi takozvanog smirivanja tla, a najjači je bio 5.2 stepena Rihterove skale.