Vesti
Politika
Zdravstvena zaštita u inostranstvu
20.08.2006. 17:00
Izvor: B92
Beograd -- Pacijenti na dijalizi, ove godine, ako žele da idu na more u Crnu Goru, moraju sami da plate terapije.
Do sada je socijalno snosilo taj trošak, ali kako je Crna Gora sada nezavisna država, to više ne važi. Iako privremeni sporazum srpskog i crnogorskog zavoda za zdravstveno osiguranje postoji, kada je reč o zdravstvenoj zaštiti u inostranstvu ona podrazumeva troškove hitne zdravstvene zaštite, a ne hroničnih stanja, kao što je dijaliza.

Radoslav Jovičić, pacijent na dijalizi, ove godine je otišao na lekarsku komisiju da uzme potvrdu, a rečeno mu je da je Crna Gora sada inostranstvo i da mu socijalno više ne pokriva tamošnje troškove terapija. "Mislim da bi trebalo da zavodi za socijalno osiguranje jedan s drugim potpišu sporazum i da mi s papirom, koji overi naše socijalno, odemo u drugu državu i da nam tamo preko tog papira naplate dijalizu. U situaciji ako ne postoji takva mogućnost, da overimo uput od lekara opšte prakse u socijalnom, kojim će oni potvrditi da će nam dati novac za dijalizu koji ćemo mi dati u nekoj drugoj državi", kaže Jovičić.
U Zakonu o zdravstvenom osiguranju postoji član prema kom Fond snosi sve troškove ako postoji ugovor državnih fondova i pacijent ima uput. Međutim, ministar zdravlja Srbije Tomica Milosavljević kaže da se u slučaju pacijenata na dijalizi radi o posebnoj vrsti lečenja. "Radi se o konkretnom slučaju, o izuzetku od pravila, i kao što smo i do sada problem kada se pojavi rešavali, tako ćemo i to rešiti", kaže on.

Direktorka Zavoda Srbije za zdravstveno osiguranje Svetlana Vukajlović kaže da svi osiguranici čije je zdravstveno stanje takvo da zahteva konstantan nadzor lekara ne mogu dobiti potvrdu o pravu na troškove zdravstvene zaštite bilo gde u inostranstvu. U tu grupu osiguranika spadaju i pacijenti na dijalizi. Svetlana Vukajlović napominje da zo nije nikakvo novo zakonsko rešenje, već situacija koja postoji oduvek, a prisutna je u mnogim drugim zdravstvenim sistemima.