Vesti
Politika
"Pitanje referenduma zatvoreno"29.05.2006. 12:00
Izvor: B92, Beta
Brisel -- Visoki predstavnik EU Havijer Solana čestitao je crnogorskom narodu i premijeru Đukanoviću na poštenom i slobodnom referendumu.
Havijer Solana izjavio je da je za međunarodnu zajednicu, tačnije za Evropsku Uniju, pitanje referenduma u Crnoj Gori završeno. Solana je to rekao nakon sastanka sa crnogorskim premijerom Milom Đunakovićem u Briselu, koji je najavio da će Crna Gora biti spremna do kraja ove godine da zaključi Sporazum o stabilizaciji i asocijaciji sa Evropskom Unijom.Za razliku od Beograda, koji čeka zvanične rezultate referenduma kako bi priznao da su građani Crne Gore izglasali nezavisnost, zvanični Brisel saopštio je da je to pitanje zaključeno.
Visoki predstavnik EU Havijer Solana čestitao je crnogorskom narodu i premijeru Milu Đukanoviću na uspešnom, poštenom i slobodnom referendumu. Solana je rekao i da, čim budu poznati konačni rezultati i rešene sve žalbe i formalna pitanja vezana za referendum, Srbija i Crna Gora treba da počnu dijalog o svim otvorenim pitanjima: "Po našem mišljenju referendum je bio slobodan i pošten, odnosno regularan i imajući u vidu visoku izlaznost taj rezultat je time impresivniji. Tako da je za nas pitanje referenduma zaključeno budući da su međunarodne institucije u koje imamo poverenja i koje su posmatrale ovaj proces kazale da je on bio slobodan i pošten".
Evropski komesar Oli Ren izjavio je da referendum u Crnoj Gori treba smatrati legitimnim i zatražio "konstruktivne i pažljive pregovore" sa Srbijom o razdruživanju. Ren je rekao i da sada očekuje da zemlje članice EU najpre zatraže priznavanje Crne Gore kao nezavisne države i da se potom usvoji novi mandat za pregovore o pridruživanju sa Podgoricom: "Međutim, nema prečice na putu prema Evropi. Kako bi se ostvarivao progres ka Evropskoj Uniji prvi korak je da se okončaju pregovori i onda da se implementira Sporazum o stablizaciji i pridruživanju. Implementacija ovog sporazuma će zahtevati jačanje administrativnih kapaciteta Crne Gore, ovo se odnosi kako na državnu uopšte, tako i na pravosudni sistem u Crnoj Gori".
Premijer Crne Gore Milo Đukanović podsetio je da su samo pre 15 godina države u ovom regionu nastajale kroz ratove, a da je danas jedna država nastala kroz demokratsku proceduru usaglašenu sa evropskim standardima: "To što smo želeli smo i dobili. Svesni smo da je sada pažnja međunarodne javnosti fokusirana prema nama i da je na proveri naša sposobnost da usvajamo evropske standarde i kao što sam kazao i spremni smo i sposobni da zadovoljimo ta očekivanja. Jendom rečju, spremni smo da zaključimo sporazum o stabilizaciji i asocijaciji pre kraja 2006. godine".
Đukanović je ocenio da održavanje referenduma pokazuje da je danas na Balkanu moguće stvoriti nove države kroz demokratsku proceduru.
Potrebni su "konstruktivni i pažljivi pregovori"
Evropski komesar Oli Ren izjavio danas u Briselu, posle susreta sa crnogorskim premijerom Milom Đukanovićem, da referendum u Crnoj Gori treba smatrati legitimnim i zatražio "konstruktivne i pažljive pregovore" sa Srbijom o razdruživanju.
Ren je naglasio da Crna Gora sada može da ide ka pridruživanju sa EU, ali da za to ne postoji prečica. On je naglasio da će Crna Gora, kada bude dobila poseban mandat za pregovore, morati pre svega da ojača sposobnost svoje državne uprave, suzbije organizovani kriminal i korupciju i reformiše pravosuđe.
Ren je naglasio da sada očekuje da zemlje članice EU najpre zatraže priznavanje Crne Gore kao nezavisne države i da se potom usvoji novi mandat za pregovore o pridruživanju sa Podgoricom.
On je precizirao da će za Srbiju biti usvojen novi, dopunjeni mandat za te pregovore i podvukao da i Srbija, kao i Crna Gora, može očekivati da se Sporazum o pridruživanju sa EU zaključi do kraja godine, pod uslovom da srpske vlasti uspostave potpunu saradnju sa Haškim tribunalom, a to znači, rekao je, da uhapse i izruče Ratka Mladića.
Đukanović je izrazio uverenje da će Crna Gora biti u stanju da Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju sa EU zaključi do kraja ove godine i naglasio da je konačni cilj članstvo u EU.
Ren je rekao da će o konkretizovanju dalje evropske perspekive Srbije večeras o tome u Beogradu razgovarati sa srpskim političkim vođstvom.
Evropski komesar je naglasio da veruje da su sad veći izgledi da Srbija uhapsi Mladića, dodavši da bi potom onda i bile veće šanse da Srbija, BiH i druge zemlje u regionu učine konkretne korake i za hapšenje haškog optuženika Radovana Karadžića. Ren je podvukao da su tehnički pregovorio sa Srbijom do sada veoma dobro tekli i da bi Srbija takođe trebalo da sprovede određene reforme u jačanju državne uprave i u pravosuđu.
Ostale vestiArhiva
- 31/10 Vulin na konferencijij u Minsku: Treba nam…
- 23/10 Tusk i Micotakis na večeri kod Vučića
- 19/10 Vučić priredio večeru za kralja Esvatinija…
- 18/10 Kralj Esvatinija u poseti Srbiji od 19. do…
- 17/10 Orlić uručio Vučiću Zlatnu medalju za zasluge…
- 15/10 Sindikat Kontrole letenja SMATSA: Naši zahtevi…
- 14/10 Sastanak ministara odbrane Srbije i Slovačke
- 11/10 Vesić:Novi Zakon o izgradnji omogućiće rešavanje…
- 10/10 Završeno glasanje: Vlast odbila da usvoji…
- 07/10 Vučević: Potpisan memorandum za gradnju zajedničkog…
- 06/10 Ana Brnabić: Litijum važna tema, predlog…
- 05/10 Čadež: Sporazum sa UAE plod dobrih odnosa…
- 04/10 „Otkazao bih sve sastanke da su me zvali…
- 02/10 Opozicija nije za trajnu zabranu istraživanja…
- 01/10 Vučić se u Ženevi sastao sa državnim sekretarom…
- 30/09 Skupština Srbije izglasala rebalans budžeta…
- 28/09 „Stop kopanju litijuma“: Završena jednočasovna…
- 27/09 Vučić iz Njujorka
- 26/09 Mali: U rebalansu veća izdvajanja za nauku
- 25/09 Žiofre: Civilno društvo, mediji i vladavina…
- 24/09 U Njujorku počinje generalna debata u GS…
- 23/09 Dodik: Izuzetno značajno obraćanje predsednika…
- 22/09 Đurić uoči početka Samita o budućnosti: Srbija…
- 20/09 Vučić: Ministri na Vladi podržali predlog…