Vesti
Politika
Samardžić i Kojen o platformi za rešavanje budućeg statusa Kosova i Metohije
30.05.2006. 09:00
Izvor: RTS
Samardžić i Kojen o platformi za rešavanje budućeg statusa Kosova i Metohije
Konferencija za novinare članova Pregovaračkog tima Slobodana Samardžića i Leona Kojena o Patformi za rešavanje budućeg statusa Kosova i Metohije, održaće se u zgradi Vlade Srbije.

Savetnik srpskog premijera i član tima za bečke pregovore o Kosovu i Metohiji Slobodan Samardžić izjavio je da je bitno da ta pokrajina bude sačuvana u svojim okvirima iz istorijskih razloga, ali takodje i iz razloga budućnosti.

Samardžić je na predavanju ' Problem Kosova i Metohije u domaćem i medjunarodnom kontekstu' upozorio da za Srbiju ne bi bila dobra promena granica, jer bi to uzrokovalo da se narednih 10 godina zemlja bavi tim pitanjem, a ne evropskim integracijama. On je ukazao da je srpskoj strani stalo da niko nema monopol na pregovaranje ili zaključivanje nekog sporazuma.

'Sve što se radi i što se bude radilo imaće izveštaj pred parlamentom, imaće mogućnost da se raspravi u javnosti Srbije i najzad - jednog momenta će možda i biračko telo da se opredeli o ovom pitanju', kazao je Samardžić.

Prema njegovim rečima, srpska strana u razgovorima o statusu Kosova i Metohije imala je nameru da krene od nekih konkretnih pitanja, kao što je decentralizacija, da bi se kasnije došlo do razgovora o statusu. Samaradžić je kazao da Albanci, medjutim, 'nisu mogli da odigraju tu igru', jer su govorili da je kontekst njihovog rešenja nezavisnost. On je naveo da je beogradski tim stavio do znanja da mu je naročito stalo do zaštite srpskog i nealbanskog stanovništva i povratka, zaštite crkava i spomenika kulture, kao i zaštite imovine.

'Mi smo spremni da vodimo razgovore o statusu, a ne samo o ove tri stvari, a ove tri stvari je moguće teoretski garantovati i u slučaju da Kosovo bude nezavisno. Nama je do Kosova i Metohije stalo ne samo iz ovih razloga, već i iz strateških i geostrateških razloga', kazao je Samardžić. On je ocenio da bečki razgovori o decentralizaciji nisu doneli konkretne rezultate i da medjunarodni posrednik ne vodi ka kompromisu dve strane.

'Naša strana je pretpostavila, sa dosta osnova, da posrednik u ovim razgovorima ima odredjenu taktiku, a to je da neće mnogo uticati na strane da dodju do kompromisnog rešenja i da će pustiti da se strane iscrpe u razgovorima. A onda će reći da ništa ne valja i da će oni morati da daju predlog za rešenje', rekao je Samardžić, istakavši da razgovori o statusu moraju da počnu kompromisom da bi se tako i završili.

On je dodao da je verovatno da bi ista politika bila vodjena i za statusne razgovore zbog čega su predsednik Srbije Boris Tadić i premijer Vojislav Koštunica i napisali pismo Kontakt grupi gde su izložili nezadovoljstvo tokom razgovora.