Vesti
Politika
Fudbaleri dižu cenu Armaniju i D&G
30.05.2006. 09:00
Izvor: Glas javnosti
Pred početak Svetskog prvenstva u fudbalu kreatori jure slavne sportiste
U poslednje vreme teško da prođe i jedna nedelja a da glumac s holivudske A-liste, reper, ili neko ko je s dva hita postao muzička senzacija, ne objavi kako je uvek želeo da bude modni dizajner, ekspert za parfeme ili sledeći Manolo Blanik. Ali otkad je krenulo odbrojavanje do početka Svetskog prvenstva u fudbalu, pravi dizajneri su zauzeti jurenjem fudbalskih heroja i osmišljavanjem kolekcija za muškarce i žene inspirisanih sportom. Neki od njih, poput Filipa Trejsija, trostrukog dobitnika godišnje nagrade za najboljeg britanskog dizajnera aksesoara, zvuče kao da su uključili skrivenog fudbalskog fanatika koji čuči u njima. Trejsi je u februaru, na Londonskoj nedelji mode, lansirao liniju za britanskog proizvođača sportske odeće, kompaniju Umbro, i tom prilikom je, noseći klasični kašmirski kaput preko Trejsijeve majice, pistom koračao napadač NJukasl junajteda Majkl Oven.

Fudbaleri najbolje obučeni
- Sportske zvezde ovog časa spadaju u najbolje odevene ljude - kaže Trejsi. "Radije bih oblačio njih nego Holivud koji je tako dosadan. Sve što se tamo na kraju nosi je uski top sa špageti bretelama".

Brus Oldfild, omiljeni dizajner princeze Dajane, nedavno je s Vemblija proterao žute plastične jakne, farmerke i patike, koje su nosili razvodnici. Otvaranje kluba Vembli, sa 17.000 ekskluzivnih članova, planira se za početak naredne godine. Cena desetogodišnjih sezonskih karata kretaće se od 48.000 do 191.000 američkih dolara, pa uniforme osoblja moraju da budu šik koliko i to mesto. Oldfild, navijač NJukasl junajteda u čije se klijente ubrajaju i Ketrin Zita-Džouns i Džemima Kan, kaže: "Izabrao sam žive boje i divne materijale da bih upotpunio izgled prostora i osigurao da se Vembli vrati u modne tokove".

To svakako mora da se desi da bi se nekako stigli Italijani.

Bekam prvi trendseter
Mada je trendi luk Dejvida Bekama bio zamajac za diktiranje mode preko junaka s fudbalskih terena, italijanski dizajneri postižu najveće modne zgoditke od 2004, kada je održano Evropsko fudbalsko prvenstvo. Dolče i Gabana su ne samo nazvali jednu kolekciju po Bekamu već i izdali debelu knjigu pod nazivom "Kalčo" (italijansko ime za fudbal), a fudbaleri su postali njihovi stalni gosti - na pisti i u prvom redu. "Oni su nove ikone savremenog stila: mladi su, prilično često lepi, i vrlo, vrlo bogati", objašnjava Stefano Gabana.

Sportisti najviše vole Armanija
Ali Dolče i Gabana zaostaju za Đorđom Armanijem. Kada je ovog februara, u okviru brenda Emporio Armani, predstavljena kolekcija za jesen i zimu 2006/2007, žene su poludele jer je tu bio Hidetoši Nakata, igrač sredine terena u britanskom Boltonu, koga u Japanu smatraju polubogom.

On je vatreni sledbenik mode i, kako kaže, posećuje revije kad god ima vremena. Ovakvi komentari nisu ništa novo za Armanija, koji je 1994. kreirao dres za nastup italijanske reprezentacije na Svetskom kupu, a 1995. bio prvi dizajner kod koga se u ulozi modela našao jedan fudbaler - bivši golman Liverpula Dejvid Džejms. Džejms je nastavio da se pojavljuje u reklamama za Armani džins, a današnje "lice" ovog Brenda je 24-godišnji Brazilac Kaka, vezni igrač u klubu Milan. Ako to nije dovoljan dokaz da "car stila" gaji strast prema fudbalu, vredi pomenuti da je on pre dve godine priredio izložbu fotografija i knjigu pod naslovom "Lica sporta", sa posterima-ikonama mladića iz italijanske fudbalske lige. Osim toga, njegovi prijatelji su Ronaldo, Luiš Figo iz Real Madrida i Kristijan Vijeri, koji sada igra za Monako. Fudbaler Milana Andrij Ševčenko možda sedi u prvom redu na revijama kuće Versaće, ali zgodni Ukrajinac voli da posluje s mister Armanijem, s kojim je otvorio dve radnje u Kijevu. I mora biti da je garderoba van terena, zajedno s cipelama i naočarima koje nose Armanijev potpise, veliki podsticaj za ulazak u engleski nacionalni tim.

Trka za novcem
Ali uprkos tome što se dizajneri kao što su Oldfild, Armani i Aleksandar Mekvin (koji je prošlog septembra izbacio liniju patika za Pumu) deklarišu kao zavisnici od sporta, većina njih je bez sumnje više usredsređena na buduće modne trendove i, kada je u pitanju sportska odeća, na samu veličinu tržišta. Prema informacijama američke marketinške agencije NDP group, Amerikanci na sportsku odeću sada troše 39 milijardi dolara godišnje, a Evropljani 45 milijardi evra.