Vesti
Politika
Al kaida na Balkanu
10.09.2006. 13:30
Izvor: Politika
Analiza stručnjaka
Al kaida koristi svaku priliku za promociju svojih ciljeva kako bi pridobila nove pristalice, prikupila novac ili pokušala da uveri široku javnost u svoju snagu, rekao je juče stručnjak za terorizam Darko Trifunović. „Nova poruka Al kaide, u kojoj se pominju Kosovo i Bosna, ali i Avganistan i Čečenija, može se porediti sa nedavnim potezima Hezbolaha u Libanu, koji je nakon poraza od Izraela proglasio veličanstvenu pobedu”, rekao je Trifunović, koji je zamenik direktora beogradskog Centra za bezbednost i istraživanje terorizma. „Ukoliko džihad sada nije obaveza muslimana, kada će biti? Ukoliko smo ravnodušni prema poniženjima, zubi neprijatelja zabošće se od Jerusalima do Meke i svi će zažaliti, ali tada žaljenje neće biti od koristi”, navodi se u govoru Vaila al-Šehrija, jednog od počinilaca napada na Njujork i Vašington 11. septembra 2001, koji je nedavno emitovala arapska televizija Al-džazira.

Govoreći o stradanjima muslimana širom sveta i potrebi da se ta stradanja osvete, Al-Šehri je eksplicitno naveo Bosnu i Hercegovinu, Kosovo i Metohiju, Avganistan i Čečeniju.

Trifunović je rekao da je međunarodna teroristička mreža Al kaida već duže vreme prisutna na Kosmetu i uopšte Balkanu.

Sve je počelo devedesetih, kada se oko 3.000 islamskih ratnika borilo u redovima Armije BiH i Oslobodilačke vojske Kosova.

Al-Šehrijeva poruka je u skladu sa odavno proklamovanim planom jednog od lidera Al kaide, Ajmana al Zavahirija, nazvanom 2020, u kojem se Balkan opisuje kao jedna od ključnih tačaka za prodor islama ka zapadnoj Evropi.

Taj plan, do koga su pre nekoliko godina došle zapadne obaveštajne službe, uz Balkan, kao ključne tačke prodora radikalnog islama pominje i Čečeniju, te zonu između Argentine, Paragvaja i Brazila u Južnoj Americi.

Govoreći o ulozi Balkana, Trifunović je naveo izjavu Ali Ahmeta ali Hamada, nekadašnjeg pripadnika jedinice „Al mužahid” iz sastava Armije BiH.

Islamski ratnici su u Bosnu došli kako bi stvorili bazu za prodor na zapad, tačnije Italiju i Španiju, kazao je Ali Hamad, koji se sada nalazi u zeničkom zatvoru.

Bahreinac Ali Hamad je osuđen na 12 godina zatvora zbog postavljanja automobila bombe u Mostaru 1996, kada je povređeno stotinak ljudi, uništeno 90 automobila i dvadesetak okolnih zgrada.

Balkan, uključujući Kosmet, zapadnu Makedoniju, BiH, Albaniju i Sandžak, poslednjih godina pominjani su kao moguće baze za obuku i regrutaciju novih terorista.

Vlasti u BiH su početkom godine, posle velikog pritiska Sjedinjenih Američkih Država, počele akciju oduzimanja državljanstava nekadašnjim islamskim borcima.

Do sada je oduzeto oko 150 pasoša, uključujući i trojicu navodnih bliskih saradnika vođe Al kaide, Saudijca Osame bin Ladena, te devetoricu sa liste najtraženijih terorista, koju je načinila egipatska vlada.

Istovremeno, u Bosni je krajem avgusta počelo suđenje trojici mladića, Mirsadu Bektaševiću, Česuru Abdulkadiru i Bajri Ikanoviću, koji su optuženi da su pripremali samoubilačke napade na ambasade zapadnih zemalja u Sarajevu.

Kod njih je pronađeno 20 kilograma eksploziva, maske, samoubilački prsluci, te oproštajne poruke uobičajene za bombaše–samoubice.

U istrazi je Bektašević identifikovan kao „Maksimus”, odnosno osoba koja je održavala Internet strane za jednog od najpoznatiji lidera Al kaide Abu Musaba al Zarkavija, koga se američke snage pre nekoliko meseci ubile u Iraku.

U sklopu iste istrage, u Kanadi, SAD, Velikoj Britaniji, Švedskoj i Danskoj uhapšeno je 40-ak pripadnika navodne mreže terorista, koji su međusobno komunicirali putem Interneta.

Vlasti u BiH poslednjih meseci „prate kretanje” oko 350 osoba za koje postoji sumnja da održavaju veze sa grupama radikalnih islamista.

Na Kosmetu je, prethodnih godina, pokrenuto više istraga zbog navodnog delovanja sličnih grupa, ali bez ozbiljnijih rezultata.

Zapadne obaveštajne službe ocenile su da radikalni islamisti od 1991. pokušavaju da uspostave svoje mreže širom Balkana, ali da su takva nastojanja do sada imala samo „ograničen uspeh”.