Vesti
Politika
SAD strahuju od napada nuklearnim oružjem
11.09.2006. 09:00
Izvor: Danas
SAD strahuju od napada nuklearnim oružjem
Pet godina po obrušavanju terorista na Njujork i Vašington
Vašington - Amerikanci i danas, pet godina od atentata izvedenih 11. septembra 2001, strahuju od napada otetim avionima. Vlada, međutim, radi na sprečavanju nečeg mnogo goreg, napada oružjem za masovno uništenje koji bi imao katastrofalne posledice. Ministarstvo za unutrašnju bezbednost traži načine za osujećivanje najgorih mogućih scenarija koja bi mogla da izazovu nuklearna ili biološka oružja.
Pojedini analitičari tvrde da vlada SAD i dalje ne ulaže dovoljno finansijskih sredstava za bavljenje tim pretnjama. "Improvizovano nuklearno oružje bilo bi pogubno i izazvalo bi stotine hiljada žrtava, a šteta bi se merila u milijardama dolara", rekao je Vejl Oksford, direktor Kancelarije za otkrivanje nuklearnih naprava u SAD. Prema njegovim rečima, postoji velika zabrinutost da bi takvo oružje moglo da bude napravljeno na teritoriji SAD. Njegova kancelarija nastoji da spreči da takvo oružje bude postavljeno na lokacijama kao što su veliki gradovi, gde bi moglo da izazove ogromnu štetu.
Kancelarija je ove godine počela da nabavlja savremenu opremu koja može da skenira brodske tovare u lukama i pograničnim mestima u potrazi za nuklearnim materijalom. Drugi razlog za zabrinutost je ono što stručnjaci nazivaju globalnom trkom za nuklearnim naoružanjem. "To samo povećava mogućnost da tehnologija pronađe put do terorističkih organizacija", rekao je P. Dž. Krauli, portparol američke vlade i direktor Odeljenja za nacionalnu odbranu i unutrašnju bezbednost u Centru za američki progres.
Kada je reč o biološkom oružju, ministarstvo unutrašnje bezbednosti postavlja tajnu laboratoriju u kojoj će proučavati zarazne bolesti kao što su male boginje i druge patogene agense koji bi mogli da budu upotrebljeni kao oružje. Pre pet godina pisma s belim prahom antraksom poslata su američkim političarima i medijima. "Prava opasnost je u tome što biološkim materijalima možete da ubijete veliki broj ljudi", rekao je Džon Vitko, direktor odeljenja za biološke protivmere i naučnik koji nastoji da utvrdi šta bi sve moglo da bude upotrebljeno kao oružje i koliko je vremena potrebno da se ono napravi.
"Pokušavamo da dobijemo jasniju sliku o postojećim sredstvima", naveo je Vitko. "I dalje nije sasvim jasno koje su količine sredstava potrebne da bi vas ili mene učinile bolesnim ukoliko bismo ih udahnuli ili pojeli". P. Dž. Krauli je istakao da je ministarstvu unutrašnje bezbednosti potrebno više novca da bi se adekvatno pripremilo za napad oružjem za masovno uništenje.
Ministarstvo planira da potroši 536 miliona dolara iduće godine za sprečavanje nuklearnog terorizma, dok je 337 miliona dolara namenjeno biološkim protivmerama. Ministarstvo se usredsredilo na pretnje većih razmera, dok analitičari navode da su aktivisti uglavnom uvek ciljali na avione, organizovanjem njihovih otmica, postavljanjem bombi, ili su avionima počinili samoubistvo, kao što je bio slučaj s akcijama Al Kaide 11. septembra 2001. u kojima je nastradalo oko 3.000 ljudi.

UN usvojile strategiju protiv terorizma

Ujedinjene nacije - Generalna skupština UN usvojila je strategiju borbe protiv terorizma u kojoj su mahom sadržane odredbe ranijih rezolucija skupštine i Saveta bezbednosti. Usvajanju strategije prethodilo je godinu dana rada na tekstu, kako bi se ispunila očekivanja zemalja da svetska organizacija pomogne članicama u borbi protiv terorizma. Strategija je usvojena jednoglasno. Pored odredaba koje se spominju u ranijim rezolucijama, Asošijeted pres ocenjuje da se u dokumentu navode i ciljevi koje će biti teško dostići, kao što je vladavina prava i "kulture mira", podsticanje dijaloga među ljudima različitih vera. Među odredbama koje bi se mogle pokazati korisnim, AP ubraja zalaganje da UN i njene članice formiraju bazu podataka o "incidentima s biološkim materijalima" u okviru borbe protiv biološkog terorizma, kao i inicijative za suzbijanje terorizma na Internetu i falsifikovanja putnih isprava.