Vesti
Politika
Jačanje uloge Univerziteta
11.09.2006. 12:30
Izvor: Danas
Šta predviđaju reorganizacija i novi statut Univerziteta u Beogradu
Beograd - Ukoliko Savet Univerziteta u Beogradu na sledećoj sednici usvoji novi statut i odluku o reorganizaciji, Univerzitet će imati veću integrativnu ulogu među fakultetima, ali će oni zadržati svoj pravni subjektivitet. To znači, prema rečima predsednika univerzitetske Statutarne komisije Sime Avramovića, da će neke nadležnosti koje su dosad obavljali fakulteti preći na Univerzitet. Neke od preuzetih nadležnosti biće odlučivanje o izboru redovnih profesora, ili da li će student sa stranom diplomom biti primljen na neki od naših fakulteta.
- Osnovna ideja Bolonjske deklaracije je integrativni univerzitet koji je prepoznatljiv u međunarodnom obrazovnom prostoru. U evropskim zemljama se prvo navodi ime univerziteta a onda fakultet, dok je kod nas obrnuto. Kod nas su fakulteti u Beogradu mnogo jači od Univerziteta. Rektor je do sada bio kao engleska kraljica - bez ikakvih realnih ovlašćenja. Sada će se to izmeniti - objašnjava za naš list Avramović i dodaje da integrativna uloga univerziteta podrazumeva da sam odlučuje o finansijama.
On kaže da u velikom broju država fakulteti nemaju finansijsku autonomiju, dok je kod nas obrnuta situacija.
- Fakulteti imaju autonomiju u svakom pogledu. Rešenje za Beogradski Univerzitet je sredina između prakse u svetu i naše tradicije. Ukoliko se fakultetima u potpunosti oduzme finansijska autonomija onda neće biti zainteresovani da zarađuju, jer sav novac ide Univerzitetu, a ne njima. U mamutskom univerzitetu kao što je beogradski ne može se uspešno ostvariti potpuna finansijska centralizacija. Sredina je nađena tako što će fakulteti jedan deo prihoda morati da izdvoje za funkcionisanje Univerziteta koji dobija više nadležnosti - kaže Avramović.
Ovakvo rešenje podržavaju dekani fakulteta i ističu da je odluka o nalaženju srednjeg rešenja dobra.
- Univerzitet svakako treba da ima integrativnu ulogu. Finansijsko poslovanje fakulteta neće biti mnogo ugroženo izdvajanjem novca za Univerzitet. Međutim, još nije najjasnije kako i gde će se sredstva na Univerzitetu locirati i kako će se trošiti. Taj novac treba da koristi svim fakultetima - kaže za Danas Bogdan Đuričić, dekan Medicinskog fakulteta. Prema njegovim rečima ima predloga da jaki i bogati fakulteti treba da pomažu siromašnije. On ističe da je solidarnost sa siromašnim visokoškolskim ustanovama postignuta tako što jaki fakulteti od države dobijaju manje sredstava za materijalne troškove u odnosu na siromašnije.
Dekan Elektrotehničkog fakulteta Branko Kovačević novinaru Danasa je rekao da je dobro što su fakulteti očuvali svoju autonomiju.
- Fakultetima je ostavljena mogućnost da sami zarađuju. Taj novac ulaže se u povećanje plata, opremu, standard studenata i istraživačke i naučne projekte. Integrativna uloga Univerziteta se, između ostalog, predviđa i Zakonom o visokom obrazovanju, a ukoliko hoćemo da pratimo evropske standarde moramo da igramo prema njihovim pravilima - ukazuje Kovačević.
Dekan Pravnog fakulteta Mirko Vasiljević za naš list ocenjuje da fakulteti neće mnogo izgubiti od svoje samostalnosti i da se integrativnom ulogom Univerziteta jača i njihova uloga, u skladu s praksom u svetu.