Vesti
Politika
Na 15 sati po jedno samoubistvo
12.09.2006. 14:00
Izvor: Glas javnosti
Vojvodina pri vrhu liste u regionu po broju suicida
NOVI SAD - Svetski dan prevencije samoubistva (10. septembar) obeležen je u centru Novog Sada u organizaciji Centra "Srce" (centar za prevenciju samoubistva i pružanje podrške osobama u krizi) i Instituta za zaštitu zdravlja.

Problem suicida u Novom Sadu i Vojvodini je izuzetno izražen, a statistički podaci potvrđuju da je problem samoubistava nešto sa čim se celo društvo mora uhvatiti u koštac. Naime, stopa samoubistava u Vojvodini je u poslednjih 20 godina među najvećim u regionu, a podaci da u proseku godišnje 576 u Pokrajini oduzme sebi život, odnosno da se na svakih 15 sati u Vojvodini desi po jedno samoubistvo i da na svakih 100.000 stanovnika 28 ljudi počini samoubistvo, više su nego zabrinjavajući.

- Samoubistvo je povezano sa složenom interakcijom uzročnih faktora uključujući psihičke bolesti, siromaštvo, zloupotrebu supstanci, socijalnu izolaciju, teškoće u partnerskim vezama i teškoće na poslu. Kada se borimo sa suicidom, svakako su nam potrebni stručnjaci kao što je medicinsko osoblje i oni koji se bave mentalnim zdravljem. Oni igraju ključnu ulogu u proceni rizika, hitnoj pomoći i pružanju kratkoročne i dugotrajne pomoći. Međutim, samoubistva se efikasno ne mogu preduprediti isključivim naporom ovih stručnjaka, jer svi subjekti društva treba da budu deo rešenja ovog problema - kaže dr Olja Nićiforović-Šurković sa novosadskog Instituta za zaštitu zdravlja, ističući da je edukacija u okviru institucija od posebne važnosti za rano otkrivanje znakova samoubistva i prevenciju.

Ona ističe da je neophodno obezbediti pomoć u kriznim situacijama, kao i podršku posle pokušaja samoubistva.

- Pomoć u kriznim situacijama ostvaruje se u ličnom kontaktu sa osobom putem telefona ili Interneta, što se najčešće ostvaruje kroz centre za intervencije koji nude profesionalnu ili volontersku pomoć. Jednako važno je i obezbediti podršku osobama koje su pokušale samoubistvo. Ta podrška se ogleda u praćenju osobe i posle izlaska iz krize i dugoročnom i redovnom kontaktu s tom osobom. Pored toga, osobama koje su pokušale samoubistvo treba smanjiti dostupnost sredstvima koja se mogu iskoristiti za samoubistvo. To podrazumeva kontrolu vatrenog oružja, kontrolisanu upotrebu lekova, adekvatno skladištenje pesticida, sprečavanje zloupotreba alkohola i psihoaktivnih supstanci i slično - objašnjava dr Nićiforović Šurković.