Vesti
Politika
U zatvorima ponovo počela pobuna
16.11.2006. 09:00
Izvor: Blic
U zatvorima ponovo počela pobuna
Zbog neispunjenih obećanja da će biti donet Zakon o amnestiji
BEOGRAD - Oko 2.000 osuđenika u zatvorima u Sremskoj Mitrovici i Zabeli kod Požarevca juče je odbilo da uzme hranu zbog neispunjenih obećanja da će zakon o amnestiji biti usvojen do 15. novembra, nezvanično saznaje „Blic“.


Zatvorenici iz KPZ Zabela koji su se juče javili našoj redakciji potvrdili su da su započeli štrajk glađu. Jedan od njih je rekao da je situacija u Zabeli napeta. Prema njegovim rečima, ovaj protest je bio unapred zakazan u slučaju da zakon juče nije usvojen.

- Nama je obećano da će zakon biti usvojen do 15. novembra. Sada vidimo da smo obmanuti. Zbog toga ćemo početi sa štrajkom - rekao je osuđenik.

Višednevna pobuna u zatvorima u Srbiji tokom prve dve nedelje oktobra smirila se tek kada je zatvorenicima tadašnji načelnik Uprave za izvršenje zavodskih sankcija Dragoljub Lončarević obećao da će zakon o amnestiji biti usvojen odmah po donošenju novog Ustava. Lončarević je u razgovoru sa zatvorenicima u KPZ-u u Sremskoj Mitrovici, Nišu i Požarevcu dao obećanje da će zakon biti usvojen najkasnije do 15. novembra, posle čega su protesti prekinuti. Pošto je taj rok istekao, zatvorenici kažu da će istrajati u svojim namerama.


Priprema pobune


Sagovornik „Blica“ iz Ministarstva pravde, koji je želeo da ostane anoniman, kaže da su pre nekoliko dana imali informacije iz zatvora u Nišu da se priprema pobuna.

- Osuđenici već odbijaju da rade. Nije bilo nikakvih incidenata. Oni vrše pritisak na Upravu da se zakon usvoji. Za njih je juče bio dan D, zadnji dan za donošenje zakona, kako je njima obećano. Verovatno će protest da se radikalizuje, sinhronizovano i dogovoreno u više zatvora - kaže naš sagovornik.

On još kaže da u Skupštini neće biti zasedanja jer nisu zainteresovani da sada rade na tome.


- U Ministarstvu pravde su se dogovorili da preko Vlade Srbije organizuju konsultacije sa predsednicima poslaničkih klubova. Međutim, to je mnogo složeno da se organizuje, jer su pojedine stranke potpuno nezainteresovane. Same uprave nemaju mogućnost da nešto promene - kaže on.

Osuđenik iz Zabele kaže da ih više ne zanimaju šta priča ministar pravde.

- Hoćemo da znamo kada će Skupština da zaseda i kada će zakon biti usvojen. Oni su nas iskoristili i želimo samo to što su nam obećali - kaže on.
Upozorenje

Drugi zatvorenik rekao je da njih ne zanima politika i da neće pregovarati ni sa kim do donošenja zakona o amnestiji.

- Miran protest može da eskalira u nešto veće. Ljudi će početi da gube strpljenje jer su više puta obmanuti - kaže on.

Međutim, ministar pravde Zoran Stojković juče je rekao da je situacija u zatvorima mirna i očekuje da će bez obzira na raspisane izbore sadašnji saziv Skupštine uskoro usvojiti zakon o amnestiji. Stojković je rekao da ništa ne zna o ranije datim obećanjima.

Međutim, odmah posle okončanja protesta iz Uprave za izvršenje zavodskih sankcija, koja je u nadležnosti Ministarstva pravde, „Blicu“ je potvrđeno da je takvo obećanje dato, ali i da je ministar o tome informisan. „Blic“ je odmah ukazao da ovakva obećanja mogu imati velike posledice, jer su iz zatvora odmah stigle najave da će „preduzeti mere“ ukoliko obećanje ne bude ispunjeno.

Dr Zlatko Nikolić, viši naučni saradnik Instituta za kriminološka i sociološka istraživanja, kaže za „Blic“ da osuđenici na neki način imaju pravo jer su im nadležni organi to obećali.

- Takvi kadrovi i takvo vođenje posla dovelo je do ove situacije. Osuđenici su obmanuti. S druge strane, i oni su znali da ih lažu. U ovakvoj političkoj situaciji teško je očekivati da će taj zakon biti usvojen. Oni koji će najviše da plate su straža i zatvorenici. Lončarević takvo obećanje nije smeo da izrekne. Ono je potpuno neprihvatljivo za nekog ko profesionalno radi svoj posao. Zatvorenici najviše mrze dve stvari - da ih potkradaju i da ih lažu. Ministar sada opet negira da se bilo šta događa i nije mi jasno zbog čega. Usvajanje zakona ne zavisi ni od ministra i verujem da sednica neće ni biti. Skupština ne može da pristane na ucene zatvorenika - kaže Nikolić.


Četvrta pobuna

On smatra da u slučaju da pregovori ne daju rezultate, vlasti posle tri dana moraju da primene silu.

- Ne sme se dozvoliti da se prave bilo kakve barikade ili bilo kakva paralelna vlast u zatvorima. Svaki protest počinje štrajkom i nije potrebno mnogo varnica da se ova situacija pretvori u nešto gore - kaže Nikolić.

Predlog zakona o amnestiji nalazi se u skupštinskoj proceduri već dva meseca. Ovo je četvrti put da zatvorenici u Srbiji iskazuju nezadovoljstvo u poslednja četiri meseca. U poslednjoj pobuni početkom oktobra u Sremskoj Mitrovici, osim zatvorenika, protestovali su i stražari.