Vesti
Politika
Ostavka direktora Petrohemije
16.11.2006. 17:30
Izvor: B92
Novi Sad, Pančevo -- Generalni direktor Petrohemije Siniša Borović podneo je ostavku na tu funkciju, isključeni pogoni Petrohemije koji su zagađivali.
Nakon hemijske uzbune, nivo štetnih materija u vazduhu u Pančevu uglavnom je oko normale. Generalni direktor Petrohemije Siniša Borović podneo je ostavku, koju Upravni odbor nije prihvatio jer o tome mora da se konsultuje sa republičkim vlastima. O situaciji u Pančevu danas treba da raspravlja Vlada Srbije. Građanima Pančeva prekršeno je ustavno pravo na život u zdravoj sredini.

Ostavke su ponudila i trojica članova Upravnog odbora, koji su i lokalni funkcioneri u Pančevu - Tigran Kiš, Milorad Ilić i Nikola Vuković.

Podsetimo, Borović je juče demantovao da je zagađenje u Pančevu izazvano u Petrohemiji. On je naveo da u utorak veče u Petrohemiji nije obavljena nijedna aktivnost koja bi dovela do povećanja nivoa benzena u vazduhu.

Vlada danas o Pančevu

Vlada Srbije danas će raspravljati o situaciji u Pančevu. Izveštaje bi trebalo da podnesu ministri u čijoj nadležnosti su rad Petrohemije i Rafinerije - za privredu i zaštitu životne sredine.

Za petrohemijsku industriju, a samim tim i pančevačku Petrohemiju, nadležno je Ministarstvo privrede. Međutim, ministar Predrag Bubalo tek se danas izjasnio o situaciji u Petrohemiji, odgovarajući na pitanje B92 na konferenciji o malim i srednjim preduzećima.

"Da li mislite da nije dovoljno urađeno? Rad u Petrohemiji je zaustavljen, policijski organi su izvršili saslušanje, verovatno će biti pokrenute aktivnosti oko utvrđivanja odgovonosti, generalni direktor je podneo ostavku", kaže on.

"Dakle, nikada nigde nije tako efikasno bilo urađeno bilo šta nakon nekog takvog incidenta", rekao je Bubalo.

Bubalo kaže da je zbog zastarele tehnologije Petrohemija pred privatizacijom, koja će se, prema njegovim rečima, sprovesti istovremeno kada se bude privatizovao NIS.

Ipak, Petrohemija je istovremeno i u nadležnosti Ministarstva nauke i životne sredine. Sekretar tog ministarstva Dragan Povrenović tvrdi da je neophodno uložiti čak 300 miliona evra u modernizaciju postrojenja kako bi se izbegli ekološki incidenti.

"Akcident je kad imamo neku havariju, kad se nešto nepredviđeno dogodi. Ovde se nešto dogodilo što se i inače može dogoditi u takvoj vrsti proizvodnje. Nažalost, vremenske prilike su bile takve da su onemogućile neko razblaženje", rekao je on.

Ministar za nauku i zaštitu životne sredine Aleksandar Popović izjavio je za B92 da je akcident u Pančevu u potpunosti izazvan ljudskim faktorom.

On navodi da je Petrohemija imala odluku Ministarstva, koje propisuje da sporno postrojenje ne sme da radi pri određenim vremenskim uslovima, ali da to nije poštovano.

"Nije poštovana naredba inspekcije za zaštitu životne sredine. Biće podignute krivične prijave, a rad postrojenja je zabranjen. Nećemo stati na tome, u dogovoru sa MUP-om sprovešćemo temeljnu istragu da se utvrdi potpuni lanac odgovornosti, odnosno neodgovornosti."

"Republička vlast kriva za Pančevo"

Predsednik Skupštine Vojvodine Bojan Kostreš je sinoć kazao da je alarmantna zagađenost u Pančevu posledica nedostatka ovlašćenja pokrajinske i lokalne vlasti.

"Da Vojvodina i lokalna samopurava u Pančevu imaju nadležnosti u toj oblasti kakve smo mi tražili da imaju u Ustavu Srbije, sada ne bismo morali da sedimo i čekamo šta će Beograd uraditi, već bismo mogli nešto i sami da preduzmemo".

Kostreš je kazao da pitanje zagađenja u Pančevu više ne može da se rešava delimično ili periodično, nego se mora rešiti u potpunosti: "Strašno je da je 130.000 Pančevaca dovedeno u tako lošu situaciju da se njihovo zdravlje već godinama narušava iz dana u dan. Taj tip nemara je nedopustiv", rekao je Kostreš.

Podsetio je da su u Pančevu dva velika zagađivača - Rafinerija nafte i Petrohemija: "Petrohemija je prvi najveći izvoznik u Vojvodini i drugi najveći izvoznik u Srbiji. Te firme u velikoj meri doprinose da se budžet Srbije puni, pa je osnovni red da se sada fokusiramo na pomoć Pančevcima".

Kostreš je rekao da će na dnevni red sledeće sednice Skupštine Vojvodine staviti raspravu o situaciji u Pančevu.

Svaka fabrika pojedan plan zaštite

U Srbiji ima mnogo naselja u čijoj se blizini nalaze postrojenja hemijske industrije, zbog čega je potrebno izraditi tzv. “mapu rizika za životnu sredinu”, kao i državnu strategiju o tome šta činiti u slučaju ekoloških incidenta.

Profesor Prirodno-matematičkog fakulteta u Novom Sadu Božo Dalmacija za B92 navodi da u Evropskoj uniji svaka fabrika mora da napravi plan zaštite životne sredine da bi uopšte dobila dozvolu za rad.

"Nije u pitanju samo akcident u vazduhu, imate i tiha zagađenja, a tu je pitanje šta se dešava sa hazarnim otpadom ili kako i gde se ispuštaju otpadne vode", kaže on.

"To se sve zna kako treba uraditi – šta treba uraditi po fabrikama, kako treba napraviti projekte, ko i šta treba da radi u slučaju incidenta. No, nažalost većina tih fabrika nema te planove ili praktično podrazumevaju da o upravljanju tim komponentima ne treba da zna javnost i da to treba sakriti. To je jako ozbiljan problem u Srbiji", kaže on.

U Pančevu su preksinoć u 23.30 uključene sirene za hemijsku opasnost zbog jakog zagađenja vazduha velikom koncentracijom benzena koja je u ponoć dostigla 125 mikrograma po metru kubnom vazduha.

Prekršeno i jedno ustavno pravo

Osim ugrožavanja zdravlja, građanima Pančeva preksinoć su prekršena i ustavna prava na život u zdravoj sredini, rekao je u emisiji Kažiprst B92 dosadašnji predsednik Ustavnog suda Srbije Slobodan Vučetić.

"Nema nikakave sumnje da je tu došlo do grubog ugrožavanja vitalnog ljudskog prava", smatra Vučetić.

"U ustavu postoji jedna opšta formulacija, koja obavezuje zakonodavca da donese odgovarajuće propise i oni postoje – Zakon o zaštiti životne sredine i drugi propisi", kaže Vučetić.

"Tu je i niz drugih tehničkih pravilnika, koji nalažu određene procedure, redovne kontrole, zaštitu, a u slučaju nekih ekscesnih situacija i isključenje industrijskih postrojenja ili druge mere", kaže on.