Vesti
Politika
Džordž Buš planira "poslednji veliki udarac"
17.11.2006. 09:00
Izvor: Danas
Džordž Buš planira "poslednji veliki udarac"
Američki predsednik namerava da poveća broj vojnika u Iraku
Vašington - Američki predsednik Džordž Buš rekao je visokim savetnicima da SAD i njeni saveznici moraju da izvrše "poslednji veliki udarac" u cilju osvajanja pobede u ratu u Iraku i da umesto početka povlačenja trupa naredne godine on mora da pojača broj američkih vojnika na 20.000, naveli su izvori bliski američkoj administraciji.
Bušovo odbijanje da podrži radikalne promene ili brzi izlazak, uprkos rastućim pozivima i u SAD i Velikoj Britaniji, ima odlučujući udar na političke rasprave koje se vode u iračkoj Studijskoj grupi u kojoj predsedava Džejms Bejker, bliski Bušov prijatelj, rekli su izvori iz administracije.
Iako rad Studijske grupe nije kompletiran, očekuje se da njihove preporuke budu zasnovane na četiri tačke "pobedničke strategije" koju su razvili zvaničnici Pentagona, inače savetnici Studijske grupe. O radnoj verziji strategije, kao i drugim predlozima, diskutovalo se na odvojenim zatvorenim sastancima s Bejkerom i zamenikom predsednika Dikom Čejnijem.
Prva tačka strategije poziva na povećanje, a ne na smanjenje ukupnog broja američkih vojnika u Iraku, verovatno na manje od 20.000 vojnika. Povećanjem broja trupa Buš bi povukao novu liniju u pustinji i prkosio demokratskom pritisku za brzim povlačenjem, smatraju analitičari. Pojačanje bi bilo iskorišćeno za obezbeđenje Bagdada, mesta gde se događaju najgori oblici sektaškog i pobunjeničkog nasilja. Takođe, to bi omogućilo ponovno raspoređivanje koalicije i iračkih snaga širom Iraka.
Druga tačka plana naglašava važnost regionalne saradnje u cilju uspešne rehabilitacije Iraka. To bi moglo da obuhvati i sazivanje međunarodne konferencije susednih zemalja, ili direktnijeg diplomatskog, finansijskog i ekonomskog učešća američkih saveznika kao što su Saudijska Arabija i Kuvajt. "U kojoj meri bi regionalna saradnja uključila i razgovore Irana i Sirije još je tema o kojoj se raspravlja", izjavio je Patrik Kronin iz Međunarodnog instituta za Strateške studije. "Što se tiče spoljne politike, tu je Amerika usredsređena na ono što je moguće postići. Neki krugovi veruju da bi Sirija na neki način mogla biti od koristi. Postoji mnogo sumnji povodom Irana, ali u njegovim rukama se nalaze mnoge karte. Neki misle da vredi pokušati". Visoki zvaničnik Stejt dipartmenta Dejvid Saterfild izjavio je da je Amerika u principu spremna da razgovara sa Iranom o svojim aktivnostima u Iraku.
Tačka tri usredsređena je na oživljavanje procesa nacionalnog pomirenja između šiita, sunita i drugih etničkih i religioznih partija. Prema tim izvorima stvaranje kredibilnog političkog okvira od izuzetnog je značaja za ubeđivanje Iračana i susednih zemalja da Irak može postati prava funkcionalna država. Sasvim sigurno, zbog zastrašenosti prvobitnim američkim postinvazionim idejama, uvođenje punih zapadno-demokratskih standarda biće ostavljeno po strani. Očekuje se da izveštaj upozori da de fakto trojna podela u labavom federalnom sistemu koju zastupa demokratski senator Džo Biden i drugi neće dovesti do mirne podele vlasti, već do velikog nivoa humanitarne krize.
I "poslednji udarac" strategije ima za cilj da Bušu i republikancima da "političko vreme i mesto" da ozdrave posle izbornog udarca i da se pripreme za predsedničku kampanju 2008, saopštili su zvaničnici. Izveštaj Bejkera biće sastavljen od ideja, više realističkih nego pre, koje bi mogle da budu iskorišćene kao političko oruđe", izjavio je jedan zvaničnik administracije.
Obraćajući se Kongresu, general Džon Abizajd, visoki američki komandant na Bliskom istoku, protestovao je protiv utvrđivanja preciznog roka za povlačenje trupa iz Iraka, ističući da bi to omelo komandante u komandovanju američkim i iračkim snagama.