Vesti
Politika
Protest 1996/97, decenija posle
17.11.2006. 17:00
Izvor: B92
Beograd, Niš -- Danas se navršava 10 godina od pokušaja krađe na lokalnim izborima u Srbiji, što je izazvalo tromesečne demonstracije.
U drugom krugu lokalnih izbora u Srbiji koalicija opozicionih partija Zajedno pobedila je u najvećem broju velikih gradova, uključujući Beograd, Niš, Novi Sad i Kragujevac. To je bila prva pobeda opozicije od uvođenja višestranačkog političkog sistema 1990. Pokušaj vlasti da falsifikuje izborne rezultate izazvao je tromesečne masovne građanske proteste, nakon čega je donesen lex specialis.

Tokom 88 dana protesta na hiljade građana u pedesetak gradova u Srbiji tražilo je i iznudilo poštovanje izborne volje naroda. Prvi protesti održani su 19. novembra u Nišu zbog oklevanja izborne komisije u tom gradu da zvanično saopšti rezultate izbora.

Dan kasnije, lideri Zajedno Zoran Đinđić, Vuk Drašković i Vesna Pešić pozvali su građane da izađu na ulice u znak podrške demonstrantima u Nišu.

Tražeći priznavanje rezultata izbora, proteste su organizovali i studenti Beogradskog univerziteta, koji su svoje skupove održavali nezavisno od skupova koalicije Zajedno.

Na poziv šefa jugoslovenske diplomatije Milana Milutinovića, 20. decembra u Beograd je došla misija OEBS-a na čelu s Felipeom Gonsalesom kako bi utvrdila prave rezultate lokalnih izbora, a na osnovu originalnih zapisnika koje poseduje opozicija. U protestima zbog poništavanja izbornih rezultata učestvuje sve više građana, u sve većem broju gradova.

Jedan od najkritičnijih dana demonstracija bio je 24. decembar 1996, kada je Miloševićev režim organizovao tzv. kontramiting u centru Beograda. Tokom sukoba smrtno je pretučen pristalica opozicije Predrag Starčević, a teško ranjen demonstrant Ivica Lazović.

Policija je 26. decembra zabranila protestne šetnje centralnim beogradskim ulicama. Kordoni policije od tada su svakodnevno na ulicama Beograda.

Policija je skoro svakodnevno tukla demonstrante, a građane su napadale i grupe civila za koje su organizatori protesta tvrdili da su bliski vlastima. Jedan od najžešćih obračuna policije s demonstrantima bio je u noći između 2. i 3. februara, na prilazu Brankovom mostu. Policija je tada upotrebila i vodene topove, iako je temperatura bila ispod nule.

Lex specialis

Specijalni zakon, lex specialis, čije je usvajanje tražio Slobodan Milošević, stupio je na snagu u februaru 1997. Tim zakonom priznata je pobeda opozicije na lokalnim izborima u Beogradu i drugim gradovima na osnovu nalaza misije OEBS-a.

Istog dana lideri Zajedno potpisali su dva sporazuma, kojima su dogovoreni učvršćivanje koalicije, zajednički nastup na predsedničkim i republičkim izborima 1997. i sprovođenje odluka prethodnog sporazuma o podeli mandata na lokalnim izborima.

Za predsednika Skupštine grada Beograda 21. februara 1997. izabran je Zoran Đinđić. Đinđić je smenjen 30. septembra iste godine, po raspadu koalicije Zajedno, posle čega je DS prešao u opoziciju u Beogradu.

"Želeli smo normalan život"

Gradski odbor Demokratske stranke u Nišu danas je obeležio godišnjicu protesta, koji su počeli u tom gradu i trajali 96 dana. U prostorijama stranke otvorena je izložba fotografija, nastalih za vreme protesta, i prikazan je kratak dokumentarni film.

Današnjem skupu u Demokratskoj stranci prisustvovali su i odbornici tadašnje Skupštine grada iz koalicije Zajedno, koja je osvojila 48 odborničkih mesta.

Nekadašnji gradonačelnik Niša, a kasnije i premijer Srbije, Zoran Živković, izjavio je da je 10 godina od protesta građana atmosfera u gradu i državi u nekim segmentima i gora nego u vreme socijalista.

"Pre 10 godina Niš je pokazao da poseduje ogromnu energiju i želju da bude normalan grad u normalnoj demokratskoj zemlji sa evropskim uslovima za život. Tadašnji protest nije bio samo protest za priznavanje izbornih rezultata, već i jasna poruka građana režimu Slobodana Miloševića da ne žele da žive u takvoj državi", rekao je Živković.

On je rekao da je ta želja građana ispunjavana sve do kraja 2003, ali da je posle poslednjih republičkih i lokalnih izbora taj proces zaustavljen.

Niški medija centar u svojoj produkciji završava šest dokumentarnih emisija o protestima građana pre 10 godina.

Idealisti kao marginalci

Predsednik Srpskog pokreta obnove Vuk Drašković izjavio je, povodom godišnjice, da se oni koji i dalje veruju i bore za iste ideale, danas horski proglašavaju za političke marginalce.

"Pre 10 godina, tokom nezaboravnih tromesečnih demonstracija, verovali smo da su jedine prepreke za uspon Srbije sa one strane policijskih kordona", kaže Drašković.

"Danas su na ceni finansijska i medijska moć prodaje magle i promocije poze u program, partijskog u državno, neznanja u znanje i gluposti u viziju. Srbija se, kao u cirkusu, sa svih strana, prisiljava da bude imbecilna. Da veruje što je više lažu i da ne veruje ako čuje istinu", kaže lider SPO-a.