Vesti
Politika
Za Kosovo potrebno stabilno rešenje
17.11.2006. 17:00
Izvor: Politika
Šef švedske diplomatije razgovarao s Koštunicom, Draškovićem i Dinkićem
Beograd - Premijer Srbije Vojislav Koštunica rekao je u razgovoru s Karlom Biltom da rešenje za budući status Kosova "mora da bude jednoglasno podržano od svih članica Saveta bezbednosti UN". Koštunica je istakao i da rešenje za Kosovo "mora da počiva na temeljnim principima međunarodnog prava i Povelje UN, a to je očuvanje suvereniteta i teritorijalnog integriteta država", saopštila je Kancelarija za saradnju s medijima Vlade Srbije. U razgovoru s Biltom Koštunica je zatražio i da se obezbede pravi razgovori Beograda i Prištine, podsetivši da je do sada u Beču održan samo jedan sastanak na kojem je učestvovao specijalni izaslanik UN Marti Ahtisari.
Bilt je, kako se navodi u saopštenju Vlade, ukazao da je važno da se pored razgovora za rešenje budućeg statusa za Kosovo nastave razgovori o ispunjavanju standarda i obezbedi njihovo sprovođenje. Koštunica je rekao da je apsolutno neprihvatljivo da bilo koja zemlja NATO "delujući izvan Saveta bezbednosti, ponovo prekrši međunarodno pravo i jednostrano prizna nezavisnost Kosova".
Premijer Srbije je rekao i da je predlog Beograda o suštinskoj autonomiji za Kosovo u okviru granica Srbije "potpuno u skladu sa osnovnim načelima međunarodnog prava i svim evropskim vrednostima", kao i da bi svako nametnuto rešenje, koje ne bi bilo rezultat kompromisa Beograda i Prištine, "prouzrokovalo ozbiljne posledice ne samo u regionu, već i mnogo šire". Bilt je kazao da je za Kosovo "potrebno naći stabilno rešenje".
Šef diplomatije Srbije Vuk Drašković upozorio je, posle razgovora s Biltom, da bi eventualno proglašenje nezavisnosti Kosova izazvalo "osećaj nacionalne uvređenosti i poniženja" u Srbiji, zbog kojih bi ona mogla da postane faktor nestabilnosti u regionu.
Karl Bilt je posle jučerašnjeg razgovora s liderom G17 Plus Mlađanom Dinkićem rekao da su predstojeći parlamentarni izbori u Srbiji unutrašnje pitanje zemlje, ali da su značajni i sa stanovišta Evropske unije. Prema njegovim rečima Srbija je najznačajnija zemlja u regionu, a njen ekonomski razvoj važan je i za širi region.
Dinkić je posle razgovora rekao da postoje "realne šanse" da Srbija 2008. godine postane zemlja kandidat za članstvo u EU, pod uslovom da reši pitanje saradnje s Haškim tribunalom. "Imamo zaista realne šanse da, ako dobijemo novu demokratsku vladu, do kraja 2008. dobijemo ukidanje viza za sve građane Srbije i da u toj istoj godini postanemo zemlja kandidat za članstvo u EU. Naravno, za ovu drugu stvar mora da se reši i pitanje Haga", rekao je on.
Dinkić je dodao da je s Biltom, osim o evropskoj perspektivi Srbije, razgovarao o potencijalnoj pomoći EU u rešavanju spora s Hrvatskom oko potpisivanja Sporazuma o slobodnoj trgovini u centralnoj Evropi (CEFTA) koji je proširen na zemlje jugoistočne Evrope. "Zamolio sam da EU posreduje kako bi Hrvatska prihvatila rešenje za koje mi smatramo da je dobro i za nas i za njih, kako bismo mogli da 19. decembra potpišemo ovaj važan sporazum", rekao je Dinkić.