Vesti
Politika
Predizborna kampanja ispred rešetaka17.11.2006. 17:00
Izvor: Blic
U srpskim zatvorima nekoliko hiljada osuđenika i juče nastavilo štrajk
BEOGRAD - Vladajuća koalicija će, po svemu sudeći, morati da izmeni Predlog zakona o amnestiji zatvorenika kako bi ovaj zakonski projekat, uz pomoć radikala i socijalista, bio izglasan u Skupštini. Jer pobuna u srpskim zatvorima, koja je ponovo počela prekjuče zbog neispunjenog obećanja da će do 15. novembra biti donet pomenuti zakon, nastavljena je i juče. Osuđenici traže hitnu sednicu Skupštine i poručuju da neće prekinuti protest dok se zakon ne usvoji. Tako je priča oko usvajanja zakona o amnestiji počela da poprima političke dimenzije. Stranački kolega ministra pravde Zorana Stojkovića i šef poslaničke grupe DSS u Skupštini Srbije Miloš Aligrudić kaže za „Blic“ da su u toku konsultacije da se taj zakon što pre usvoji. Međutim, u G17 ističu da ne može sednica Skupštine da se zakazuje na predlog Ministarstva pravde.
- G17 plus je već doneo odluku da će prisustvovati samo sednicama od nacionalnog značaja. Ovde je reč samo o kampanji Ministarstva pravde i neiskrenoj želji da se zakon donese. Prvo moramo da vidimo koliko je dobro to zakonsko rešenje - kaže Snežana Stojanović-Plavšić, zamenica šefa poslaničke grupe G17 plus.
Ni Demokratska stranka ne želi da izađe u susret osuđenicima, jer smatraju da je predlog zakona loš.
- Ako je neko dao obećanje osuđenicima, žao mi je zbog toga. Podršku će morati da traže u okviru vladajuće koalicije - kaže za „Blic“ Dragan Šutanovac, potpredsednik DS.
DSS-u sada ostaje samo da se okrene poslanicima radikala i socijalista. Ali tu ih čeka skoro nepremostiv zahtev generalnog sekretara SRS Aleksandra Vučića. On je objasnio da će njihovih 80 poslanika glasati za ovaj zakon samo ako njime budu obuhvaćena i lica kojima se trenutno sudi za skrivanje Ratka Mladića. Sa tim se slaže i šef poslaničke grupe SPS Ivica Dačić.
A da se u Ministarstvu pravde poslednjih dana odvija prava drama, potvrdio je i izvor „Blica“ iz ovog resora.
- Sada se vrši pritisak na predsednika Skupštine i šefove poslaničkih klubova. U Ministarstvu zahtevaju da se informacije ne šalju u javnost. Situacija u zatvorima je rovita i procena je da će se pogoršavati ukoliko zatvorenici ubrzo ne dobiju garancije da će sednica biti zakazana. Ministarstvo nije spremno na radikalne mere i nije sposobno da uguši pobunu silom - kaže naš izvor koji je želeo da ostane anoniman.
Dr Borislav Marić, vršilac dužnosti direktora Uprave za izvršenje zavodskih sankcija, juče je bio nedostupan za komentar. Kako saznaje „Blic“, pregovori između ljudi iz ministarstva i zatvorenika su počeli juče, ali bez rezultata.
- Ovoga puta idemo do kraja i nećemo dozvoliti da nas lažu. Tražimo amnestiju hitno jer su nas dva puta obmanuli. Ko nama može da garantuje da ćemo dobiti amnestiju kada se promeni Vlada. Teško je držati masu pod kontrolom. Ne želimo da dođe do međusobnih konflikata ili obračuna sa obezbeđenjem i da dođemo u situaciju da Žandarmerija upadne u zatvor - kaže za „Blic“ zatvorenik sremskomitrovačkog zatvora.
Ministar pravde Zoran Stojković kaže da je situacija u zatvorima mirna i očekuje da će, bez obzira na raspisane izbore, sadašnji saziv Skupštine uskoro usvojiti zakon.
Barikade u prokupačom zatvoru
U KPZ Zabela u Požarevcu, po rečima jednog od osuđenika, skoro svih 1.300 zatvorenika protestuje, odbija hranu i radne obaveze. Upravnik Dragoljub Brajović nije mogao da kaže kakva je situacija u ovom zatvoru, već nas je uputio na Upravu za izvršenje zatvorskih sankcija.
U KPZ u Sremskoj Mitrovici, prema informacijama jednog od zaposlenih, od oko 1.200 osuđenika protestuje oko 900. Oni odbijaju hranu i radne obaveze, ali nije bilo lomljenja inventara ni demoliranja soba.
Zatvorenici KPZ u Prokuplju zabirikadirali su se i odbijaju hranu. Oni su vrata zatvorili kasetama, a od 33 osuđenika, samo troje su bolesni i ne protestuju.
Zatvorenici KP Zavoda u Nišu priključili su se mirnom protestu, ali se još uvek ne zna koliko njih u tome učestvuje. Iako, prema nekim izvorima, hranu odbijaju svi zatvorenici, od prekjuče po podne, prema rečima izvora bliskom upravi kaznione, juče je samo „jedan broj osuđenika odbio da ode na ručak“ dok su ostali ručali i redovno obavljali obaveze čišćenja i druge poverene zadatke. Stražari se nalaze na svojim mestima u zatvorskom krugu. U niškom zatvoru kaznu izdržava oko 1.200 osuđenika.
Ostale vestiArhiva
- 31/10 Vulin na konferencijij u Minsku: Treba nam…
- 23/10 Tusk i Micotakis na večeri kod Vučića
- 19/10 Vučić priredio večeru za kralja Esvatinija…
- 18/10 Kralj Esvatinija u poseti Srbiji od 19. do…
- 17/10 Orlić uručio Vučiću Zlatnu medalju za zasluge…
- 15/10 Sindikat Kontrole letenja SMATSA: Naši zahtevi…
- 14/10 Sastanak ministara odbrane Srbije i Slovačke
- 11/10 Vesić:Novi Zakon o izgradnji omogućiće rešavanje…
- 10/10 Završeno glasanje: Vlast odbila da usvoji…
- 07/10 Vučević: Potpisan memorandum za gradnju zajedničkog…
- 06/10 Ana Brnabić: Litijum važna tema, predlog…
- 05/10 Čadež: Sporazum sa UAE plod dobrih odnosa…
- 04/10 „Otkazao bih sve sastanke da su me zvali…
- 02/10 Opozicija nije za trajnu zabranu istraživanja…
- 01/10 Vučić se u Ženevi sastao sa državnim sekretarom…
- 30/09 Skupština Srbije izglasala rebalans budžeta…
- 28/09 „Stop kopanju litijuma“: Završena jednočasovna…
- 27/09 Vučić iz Njujorka
- 26/09 Mali: U rebalansu veća izdvajanja za nauku
- 25/09 Žiofre: Civilno društvo, mediji i vladavina…
- 24/09 U Njujorku počinje generalna debata u GS…
- 23/09 Dodik: Izuzetno značajno obraćanje predsednika…
- 22/09 Đurić uoči početka Samita o budućnosti: Srbija…
- 20/09 Vučić: Ministri na Vladi podržali predlog…