Vesti
Politika
Đogo: Mladić je heroj
18.11.2006. 17:15
Izvor: Glas javnosti
Suđenje "jatacima" haškog optuženika otvoreno za javnost
BEOGRAD - Suđenje optuženima za skrivanje najtraženijeg haškog begunca, generala Ratka Mladića, otvoreno je za javnost, što je prvooptuženi Jovo Đogo, penzionisani pukovnik Vojske Jugoslavije, iskoristio da kaže da je optužnica običan pamflet, da je ne razume i da se radi o političkom procesu. Po njegovim rečima ceo sudski proces je pritisak izvršne na sudsku vlast, zbog dnevnopolitičkih interesa.

- Ratka Mladića znam i smatram ga herojem i časnim čovekom, koji nikada ne bi izdao naredbu za ubijanje zarobljenika i civila, već se tome najoštrije protivio. Da mi je Mladić zatražio da mu pomognem, ja bih to uradio. Smatram da nije krivično delo pomoći mu, već da bi bilo krivično delo ne pomoći mu jer su ga od 1995. do 2002. štitile tajne službe i državni vrh, Rade Bulatović i Zoran Stanković, izjavio je Jovo Đogo, na jučerašnjem glavnom pretresu, koji je trajao skoro šest sati.

Neće da odgovara na pitanja
Optuženi je potvrdio da se viđao s Ratkom Mladićem po prirodi posla, dok je radio u Birou Republike Srpske, u Beogradu, ali je dodao da je nastavio da ga sreće i posle ukidanja ovog tela. - Meni je, kao i svima iz Republike Srpske, imponovalo da se viđamo sa Ratkom Mladićem. Ponekad sam i govorio ljudima da mogu da ih odvedem do Mladića. Ipak, naš odnos nije bio previše prisan, nije izlazio iz formalnih jer se poštovala oficirska hijerarhija, on bio general, a ja oficir, rekao je Đogo.

Na pitanje tužioca Branka Stamenkovića, gde i kada je poslednji put video Mladića, Đogo je izjavio da je to bilo u zimu, krajem 2001. ili početkom 2002, ali nije želeo da kaže gde ga je tačno video. - U to vreme se Mladić nalazio u objektima Vojske Jugoslavije, a ja ne želim da kažem gde tačno da ne bih sebe doveo u opasnost. Neki drugi ljudi su pozvaniji od mene da kažu gde se tada Mladić nalazio, odgovorio je Đogo. Optuženi je izjavio da ne želi da iznosi svoju odbranu, ali je zadržao pravo da to radi tokom glavnog pretresa, kao i da postavlja pitanja svedocima i da daje primedbe na njihove iskaze. Ipak, iako se na neki način branio ćutanjem, juče je odgovarao na pitanja više od tri sata.

Penzionisani pukovnik je izjavio da od ranjavanja 1993. nije bio u aktivnoj vojnoj službi, već da je od 1994. godine bio u Birou RS u Beogradu. Kada je odlučeno da, tadašnja, Vojska Srbije i Crne Gore prekine saradnju i finansiranje Vojske Republike Srpske, oficirima, koji su imali isti status u obe armije, ponuđeno da odu u penziju u jednoj ili drugoj oružanoj formaciji, a Đogo je izabrao Vojsku SCG. Zadnje unapređenje, u čin pukovnika, dobio je od Nebojše Pavkovića, načelnika Generalštaba VSCG. Đogo je izjavio da mu je poznato da je Haški tribunal podigao optužnicu protiv Mladića, ali je dodao da to ne stoji i da krivica generala krivica nikada nije dokazana. Na pitanje da li mu je poznato da je Okružni sud u Beogradu raspisao poternicu za Mladićem, Đogo je rekao da nije upoznat s tom činjenicom, iako je to objavljeno u medijima. Kada je tužilac počeo da ga propituje o konkretnim datumima i mestima iz optužnice, prvooptuženi je počeo da se zbunjuje, da bi na kraju jučerašnjeg glavnog pretresa izjavio da neće više da odgovara na pitanja koja su, po njegovom mišljenju, sugestivna.

Nema razloga za tajno suđenje
Sudija Dejan Dobrosavljević je na početku pretresa izjavio da po novom ustavu nema razloga da suđenje optuženima za skrivanje Mladića, bude zatvoreno za javnost. Po njegovim rečima, tačno su navedeni razlozi zbog kojih postupak može biti zatvoren za javnost, što u ovom slučaju nije tačno. - Znam da se ova moja odluka nekima neće dopasti, ali uvek je tako, izjavio je sudija. Ipak, na pitanje advokata odbrane, da li to znači da su oni oslobođeni obaveze čuvanja državne tajne, izjavio da se to odnosi samo na dosadašnji tok postupka, a da li će u nekom delu, suđenje ipak biti zatvoreno za medije, to će se videti. Glavni pretres se nastavlja u ponedeljak kada će drugi optuženi, njih osam, davati svoju odbranu.