Vesti
Politika
Odluka o amnestiji pada posle vikenda18.11.2006. 17:15
Izvor: Blic
Pobuna osuđenika proširila se u još nekoliko zatvora
BEOGRAD - Dok se štrajk osuđenika zbog toga što nije usvojen zakon o amnestiji proširio na gotovo sve zatvore u Srbiji, Vlada Srbije grozničavo pokušava da obezbedi dovoljno glasova u Skupštini kako bi izašla iz situacije u kojoj se našla. U protest je juče ujutru stupilo i 210 štićenika Kazneno-popravnog zavoda za maloletnike u Valjevu. Prema nazvaničnim informacijama, štrajku su se pridružio i deo pritvorenika iz opštinskih zatvora u Zrenjaninu, Novom Sadu, Somboru, Šapcu, Subotici i Leskovcu. Zatvorenici, ogorčeni što nije ispunjeno obećanje da će zakon biti usvojen do 15. novembra, poručuju da ovoga puta neće odustati od svojih zahteva. Informacije da će doći do protesta stigle su u resorno Ministarstvo pravde početkom prošle nedelje.
- Ministar pravde Zoran Stojković danima je pokušavao da preko DSS-a izvrši pritisak na ostale članove vladajuće koalicije da se zakon progura - kaže izvor „Blica“ iz ovog ministarstva.
U tome je očito uspeo, i Vlada Srbije juče je uputila inicijativu Skupštini za hitno zakazivanje sednice parlamenta sa jednom tačkom dnevnog reda - Predlog zakona o amnestiji. Stojković je objasnio da je sednica održana preko telefona.
Odmah po prijemu inicijative, predsednik Skupštine Srbije Predrag Marković zakazao je za ponedeljak konsultacije sa predsednicima poslaničkih grupa. Međutim, ukoliko DSS, stranka iz koje je ministar pravde, ne uspe da pridobije podršku ostalih, od sednice neće biti ništa. Zakon može da se nađe na dnevnom redu već u utorak ako dođe do dogovora parlamentarnih stranaka. Međutim, šefovi poslaničkih grupa DS i G17 plus već su za „Blic“ izjavili da neće podržati zakon. Radikali poručuju da neće odustati od zahteva za aboliciju optuženih za pomaganje haškom optuženiku Ratku Mladiću.
- Još nisu počele konsultacije, ali nema razloga da menjamo naš stav - jasan je Aleksandar Vučić, zamenik šefa poslaničke grupe SRS, i poručuje da će 80 poslanika SRS-a reći ne zakonu ukoliko ne bude abolicije.
Za sada je jedino šef socijalista Ivica Dačić ublažio stav. Na pitanje da li to znači da Mladićevi jataci socijalistima više nisu tako važni, on je samo odgovorio da „treba videti kome će sve biti omogućeno da iz zatvora izađe“, ali da su „načelno za taj predlog“. Ipak, samo podrška SPS neće biti dovoljna ukoliko Koštunica ne privoli i nekadašnje koalicione partnere iz G17 plus da glasaju za zakon. S obzirom na to da su se odnosi između bivših ministara G17 plus i ministara iz redova DSS pogoršali nakon optužbi da su ministri G17 plus radili za hrvatski duvanski lobi, premijeru Srbije verovatno jedino preostaje da se sa radikalima nađe na pola puta kada je ovom zakonu reč.
- Prave konsultacije uslediće preko vikenda pa će u ponedeljak biti poznato da li ima skupštinske većine za amnestiranje osuđenika ili ne - tvrdi izvor „Blica“ iz Skupštine Srbije.
Dok poslanici vagaju, četvrtog dana protesta nervoza raste i u zatvorskim upravama. Uprava KPZ u Nišu juče je dozvolila osuđenicima da Predragu Markoviću preko faksa upute pismo u kome traže hitno zakazivanje sednice i usvajanje zakona. Niški zatvorenici smatraju da su „politički iskorišćeni“ jer im je ministar Stojković obećao usvajanje tog zakona.
Prema informacijama „Blica“, štrajk u valjevskom KPZ protiče mirno i uprava pregovara s predstavnicima zatvorenika. Prema rečima jednog od osuđenika, hranu u niškoj kaznioni odbija 95 odsto zatvorenika. On kaže da će miran štrajk trajati do usvajanja zahteva. Slična situacija je i u zatvorima Sremskoj Mitrovici i Zabeli kod Požarevca.
Loša procena Ministarstva pravde
Goran Ilić, profesor krivičnog prava na Pravnom fakultetu, ističe da svako odlaganje najavljenog zakona nosi rizik većeg izliva nezadovoljstva zatvorenika.
- Sada je došlo do predizborne kombinatorike i neke stranke nemaju interesa da se zakon usvoji. S druge strane, strankama na vlasti je bitno da se situacija smiri - rekao je Ilić za „Blic“. Profesor Ilić kaže da ministar može da daje obećanja isključivo ukoliko zna da je moguće da se postigne politički konsenzus.
- Stojković je sada u nezahvalnoj poziciji i on mora nešto da kaže. Ali ako daje obećanja bez realnog osnova, onda su to izjave koje teško da mogu da smire situaciju. Nije trebalo davati rokove i licitirati oko procenta smanjenja kazni. U Ministarstvu su morali da procene da će doći do ove situacije i da unapred daju objašnjenje zbog čega je usvajanje zakona prolongirano - kaže profesor Ilić.
Ostale vestiArhiva
- 31/10 Vulin na konferencijij u Minsku: Treba nam…
- 23/10 Tusk i Micotakis na večeri kod Vučića
- 19/10 Vučić priredio večeru za kralja Esvatinija…
- 18/10 Kralj Esvatinija u poseti Srbiji od 19. do…
- 17/10 Orlić uručio Vučiću Zlatnu medalju za zasluge…
- 15/10 Sindikat Kontrole letenja SMATSA: Naši zahtevi…
- 14/10 Sastanak ministara odbrane Srbije i Slovačke
- 11/10 Vesić:Novi Zakon o izgradnji omogućiće rešavanje…
- 10/10 Završeno glasanje: Vlast odbila da usvoji…
- 07/10 Vučević: Potpisan memorandum za gradnju zajedničkog…
- 06/10 Ana Brnabić: Litijum važna tema, predlog…
- 05/10 Čadež: Sporazum sa UAE plod dobrih odnosa…
- 04/10 „Otkazao bih sve sastanke da su me zvali…
- 02/10 Opozicija nije za trajnu zabranu istraživanja…
- 01/10 Vučić se u Ženevi sastao sa državnim sekretarom…
- 30/09 Skupština Srbije izglasala rebalans budžeta…
- 28/09 „Stop kopanju litijuma“: Završena jednočasovna…
- 27/09 Vučić iz Njujorka
- 26/09 Mali: U rebalansu veća izdvajanja za nauku
- 25/09 Žiofre: Civilno društvo, mediji i vladavina…
- 24/09 U Njujorku počinje generalna debata u GS…
- 23/09 Dodik: Izuzetno značajno obraćanje predsednika…
- 22/09 Đurić uoči početka Samita o budućnosti: Srbija…
- 20/09 Vučić: Ministri na Vladi podržali predlog…