Vesti
Društvo i ekonomija
Investitori beže od korumpiranog sudstva
31.05.2006. 09:00
Izvor: Danas
Investitori beže od korumpiranog sudstva
Korupcija najveći problem trgovinskih sudova, zaključili učesnici okruglog stola "Trgovinski sudovi - transformisati ili rasformirati"
Beograd - Korupcija u sudovima sada je više izražena nego ranije ali uprkos tome stanje u sudovima nije ni tako loše kako se u medijima predstavlja. Korupcija u trgovinskim sudovima u najvećem broju slučajeva vezuje se za Trgovinski sud u Beogradu - izjavio je juče Zoran Stojković, ministar pravde, otvarajući okrugli sto "Trgovinski sudovi - transformisati ili rasformirati", i dodao da pokrenuti postupci protiv sedam sudija tog suda, i to zbog stečaja bude nadu, jer pokazuju spremnost pravosudnih organa da se sa tim problemima obračunaju.
On je istakao da je javnost u radu trgovinskih sudova neophodna, jer se na taj način korupcija svodi na minimum, kao i da je efikasnost rada trgovinskih sudova povećana za 50 odsto, a kod redovnih sudova za 20 odsto. Kako je naglasio ministar pravde, sudijama nedostaje još komponenta odgovornosti, jer i "negativna sudijska solidarnost" utiče na stanje u pravosuđu i stvara lošu sliku u javnosti. On je naveo podatak da Veliko personalno veće nije kaznilo nijednog sudiju, čak ni one osumnjičene za krivična dela.
Ambasador SAD u Srbiji i Crnoj Gori Majkl Polt naglasio je da sistem trgovinskih sudova u Srbiji pati od korupcije i da neki od trgovinskih sudova nisu zainteresovani da sprovode antikorupcijske reforme na valjan način, o čemu govori i podatak da većina njih nije bila zainteresovana da dostavi tražene podatke. Kako je istakao Polt, preduzeća i dalje vode stečajni upravnici koji nemaju licencu i samim tim nisu kvalifikovani, pa mogu biti predmet korupcije. Po njegovim rečima, nova primena Zakona o stečajnom postupku ne sprovodi se jedinstveno u svim trgovinskim sudovima u Srbiji, jer se između 1.000 i 1.500 predmeta radi po ranijem zakonu, a primena novog Zakona o stečaju ključna je komponenta revitalizacije privrede u Srbiji i vraćanja poverenja investitora. Polt je najavio da će vlada SAD, preko organizacije USAID, uložiti 10 miliona dolara u reformu trgovinskih sudova u Srbiji, i pomoći onim sudovima i sudijama koji primenjuju novu zakonsku proceduru, koji imaju stečajne upravnike sa licencom i ne bave se sumnjivim aktivnostima.On je ukazao da strani investitori neće da ulažu novac u zemlju za koju veruju da će se u njoj naći u neravnopravnom položaju zbog korupcije.
U Srbiji ima 17 trgovinskih sudova, u kojima radi 213 sudija, a prosek trajanja suđenja je sa 1.018 danas sveden na 318.