Vesti
Društvo i ekonomija
EBRD ucenjuje srpske građevinare
05.06.2006. 10:00
Izvor: Danas
Zašto kasne radovi na izgradnji mostova kod Beške
Iako je građevinska sezona u punom jeku u februaru je istekao i poslednji rok za izbor izvođača radova po tenderu raspisanom za izgradnju mostova preko Dunava kod Beške, odluka još nije doneta niti se nazire izlaz iz pat pozicije koja je podigla na noge srpske građevinare i u protestu ujedinila različite sindikate i poslovodstva. Ulje na vatru dolila je izjava ministra za kapitalne investicije Velimira Ilića da kreditori, Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) i Evropska investiciona banka (EIB) ne prihvataju da se posao poveri Nacionalnom konzorcijumu građevinara, inače prvoplasiranom na konkursu. Obrazložio je to tvrdnjom da su finansijski izveštaji koje su domaće građevinske firme podnele falsifikovani i da je rukovodstvo Mostogradnje, koja predvodi Konzorcijum, nesposobno za takvu investiciju.

- Mostogradnja je dobila dobar deo kolača na rekonstrukciji stotinak mostova koje finansira Vlada Srbije, ali radovi na tim gradilištima kasne. Pomenuću samo most u Ostružnici, koji je trebalo prošle godine da bude pušten u saobraćaj. Taj most još nije završen iako su radovi plaćeni. Ljudi u EBRD to znaju, i ne žele da kreditiraju posao koji vodi takav menadžment - izjavio je Ilić i dodao da rukovodstvo te firme kao taoce drži čitavo preduzeće "u kome rade kvalitetni radnici".
Na konferenciji za novinare koju su proteklih dana održali predstavnici Konzorcijuma, demantovane su tvrdnje ministra Ilića, a državne institucije su optužene da nisu u stanju da se odupru pritiscima multinacionalnih kompanija.
- Pretkvalifikacije, na kojima se ceni finansijska solventnost i tehnološka osposobljenost firme da iznese posao, od šesnaest prijavljenih svetskih kompanija, "prošlo" je njih sedam, ali samo tri, među njima i Nacionalni konzorcijum, su tu ocenu dobile bezuslovno. Na međunarodnom konkursu koji je raspisan za izgradnju mostova kod Beške, Tenderska komisija kao i dve tehničko ekspertske komisije sa Beogradskog univerziteta, ocenile su da je ponuda koju je dostavio Konzorcijum domaćih građevinara, u tehničkom smislu najbolje, najpouzdanije i najracionalnije projektno rešenje, da je cena najniža a rok za četiri meseca kraći od rokova koje su dali ostali učesnici. Uz to, posedovali smo bezrezervne garancije banaka za finansijsku podršku u većem opsegu nego što je to zahtevano. Sa tom ocenom složio se i investitor JP Putevi Srbije, kao jedan od kreditora - EIB, ali su na osnovu anonimne dojave, u EBRD zahtevali dodatnu dokumentaciju. Mi nismo imali direktne kontakte sa tom bankom, i ono što nam je kao zahtev prosleđeno iz Puteva Srbije, mi smo dostavili, pa smo mimo svih tenderskih pravila, ušli u postupak postkvalifikacija - tvrdi Branko Knežević, generalni direktor Mostogradnje.
On je apsurdnim potezom nazvao angažovanje francuske konsultantske kuće BCM koja je trebalo da pred predstavnicima EBRD u Londonu brani interese domaćeg Konzorcijuma, iako se zna da glavni pritisak dolazi od francuske kompanije Vinči, koja je takođe učestvovala na tenderu.
- Optužili su nas i za falsifikat, a činjenica je da smo EBRD dostavili dva naša finansijska izveštaja. Jedan smo predali zbog radova u Kolašinu koje ova banka kreditira, gde su izvođači radova crnogorska Direkcija za puteve i Planum. U tom poslu Mostogradnja se pojavljuje kao podizvođač, pa smo bili u obavezi da dostavimo samo deo bilansne pozicije iz finansijskog izveštaja, dok smo se za radove na izgradnji mostova kod Beške prijavili za posao izvođača i dostavili smo kompletan finansijski izveštaj. To je tendenciozno iskorišćeno za tvrdnju da nam finansijski izveštaj nije usaglašen, iako su ga overile ovlašćene revizorske kuće - kaže Knežević i dodaje da su tendenciozne i neargumentovane optužbe za kašnjenje radova koje izvodi Mostogradnja.
On tvrdi da je "za radove na izgradnji mosta kod Ostružnice, od potrebna 173 miliona evra, uplaćeno samo 60 miliona i da je Mostogradnja prošle godine iz svojih sredstava finansirala izgradnju. Kada je ta cifra dostigla 70 miliona evra, obavestili smo železnicu da ne želimo da zbog njihove neažurnosti u isplati zaustavljamo rad na drugim gradilištima. Zato most kod Ostružnice nije još završen", objašnjava Knežević.
Članovi Konzorcijuma smatraju da je plasiranje netačnih informacija protiv Konzorcijuma zapravo priprema javnosti da se posao prepusti nekoj stranoj firmi.

Prostor za ulazak multinacionalnih kompanija



- Očigledno je da inostrane firme ne žele da srpski građevinari ojačaju i da izgradnjom mostova kod Beške dobiju neophodne reference kojima će moći da konkurišu za slične radove u zemlji i svetu. Njihov interes je da tako oslabljene firme kupe u sledećoj fazi privatizacije i da srpsko tržište prepuste multinacionalnim kompanijama. Uz kvalitetnu građevinsku radnu snagu sa ovih prostora te kompanije bi dobile monopol na velike projekte koji u Srbiji tek treba da se realizuju. To znači da će moći da diktiraju cene, Vlada Srbije će biti prinuđena da te aranžmane pokriva novim zaduživanjem, a građani će sve to plaćati - tvrdi Branko Knežević, generalni direktor Mostogradnje i dodaje da je mešanje banke u odluke koje treba da donese nosilac investicije nelogično, jer ona za svoje kreditne plasmane naplaćuje kamatu.