Vesti
Društvo i ekonomija
Skuplja dara nego mera07.06.2006. 11:00
Izvor: Danas
Aerodromske takse i troškovi osiguranja turističke paket aranžmane uvećavaju za stotinak evra
Ma kako primamljivo izgledale cene turističkih aranžmana koje i ovog leta nude mnogobrojne agencije, ne dozvolite da vas ponese prvobitno oduševljenje, jer se može dogoditi da vas na svakom koraku "jeftinog paketa" dočekaju novi izdaci za takse, osiguranja ili ulaznice. Ozbiljne agencije skreću pažnju putnicima na svaku stavku koja nije uključena u aranžman a obavezna je na putovanju.- Većina obaveznih izdataka u našoj agenciji uključena je u cenu putovanja i za program koji je ugovoren nema dodatnih troškova. Svi naši putnici su i zdravstveno osigurani, iako je to obaveza samo za zemlje u šengenskoj zoni. A na 50 hiljada putnika mi dobijamo povoljnije uslove osiguranja, tako da tu uslugu ne naplaćujemo posebno. Ostale obaveze koje nisu deo aranžmana, poput aerodromskih taksi ili osiguranja leta, jasno su naznačene u programu zajedno sa cenama koje za te usluge važe u izabranim destinacijama - kaže za Danas Slobodan Mićić, direktor Kon Tikija i savetuje turiste koji planiraju putovanja da detaljno prouče aranžmane koje nude agencije.
Nije, međutim, redak slučaj da se takse i osiguranja diskretno ili uopšte ne pomenu u ponudi kako bi se turisti privukli niskim cenama. Iznenađenje koje ih sačeka kad ustanove da dodatni troškovi premašuju cenu osnovnog paketa, sigurno im neće ulepšati odmor. Ako procene da su prevareni, putnicima jedino ostaje da se po povratku sa letovanja obrate turističkoj inspekciji u kojoj tvrde da je zakonska obaveza agencije da u program putovanja unese sve sadržaje kao i cene usluga koje se plaćaju u "paketu" ili odvojeno.
Ima i pojava da u opštoj konfuziji ko, šta i koliko naplaćuje, agencije vide šansu za dodatnu zaradu, pa sve izdatke za aerodromske takse i osiguranja uključe u aranžman, ali pri tom po sopstvenom nahođenju formiraju cene tih usluga.
U Aerodromu Nikola Tesla ističu da su u više navrata ukazivali nadležnim organima i inspekcijama na žalbe putnika zbog različitih obračunavanja naknada koje su od njih zahtevane na ime aerodromske takse. Takođe tvrde da je ta usluga uračunata u cenu karte i naplaćuje se od avio kompanija a ne od putnika. U Jat ervejzu podsećaju da to važi samo za redovne linije. Ako je, međutim, reč o čarter letovima, što je za turističke aranžmane uobičajeno, onda se sve takse i osiguranja plaćaju na aerodromskom šalteru.
Inače, aerodromska taksa za domaće letove iznosi 8,5 evra, a za međunarodni saobraćaj je 16,5 evra. Na to treba dodati i aerodromsku taksu koju će putnik platiti u povratku, a njena cena je različita u zavisnosti od aerodroma sa kog se poleće.
Posebnu zabunu izazivaju i iznosi koji se izdvajaju na ime "osiguranja leta", što je kod većine avio kompanija uvedeno nakon terorističkih napada 11. septembra, kada su povećane mere obezbeđenja na aerodromima i letovima. Cene tog osiguranja su različite i kreću se od 40 do čak 90 evra. U Direktoratu civilnog vazduhoplovstva rečeno nam je da je avio kompanijama prepušteno da formiraju cene na osnovu svoje procene rizika. One svoju obavezu da obezbede sigurnost putovanja, od putnika naplaćuju kao poseban trošak. Tako se turista može suočiti sa apsurdnom situacijom da plati promotivnu cenu karte oko 50 evra, a da ga razne takse i drugi nameti koštaju još stotinak evra.
Ostale vestiArhiva
- 01/11 Tragedija u Novom Sadu: Završena akcija spasavanja…
- 31/10 Đedović Handanović:EPS u prvih devet meseci…
- 23/10 Stranci u Srbiji troše sto evra dnevno
- 19/10 Vesić: Bez dokaza o kretanju građevinskog…
- 18/10 NIS ulaže 144,5 miliona dinara u projekte…
- 17/10 Čadež: Srpske kompanije mogu biti pouzdani…
- 15/10 Vesić: „Er Srbija” potpisala ugovore za obuku…
- 14/10 Država dala zeleno svetlo Telekomu za emisiju…
- 11/10 Pokrenut postupak protiv četiri maloprodajna…
- 10/10 Vučević pozvao američke investitore u Srbiju
- 07/10 Ovo nije samo poplava
- 06/10 Mali: Novi kreditni rejting najvažnija stvar…
- 05/10 Blumberg: Srbija ekonomski otporna na šokove,…
- 04/10 Obaraju li radnici iz Afrike cenu rada u…
- 02/10 Bajatović: Neće se menjati cena gasa za domaćinstva,…
- 01/10 Srđan Kondić postavljen za predsednika Izvršnog…
- 30/09 Sahranjivanje srpske poljoprivrede: „Postali…
- 28/09 Siniša Mali: Uskoro počinje novo, jesenje…
- 27/09 Svetska banka odobrila dodatnih 25 miliona…
- 26/09 Evrostat: cene žitarica u EU pale za 14 odsto…
- 25/09 Teglu plaćamo preko 1100 dinara! Poljoprivrednici…
- 24/09 Siniša Mali: Predloženi rebalans budžeta…
- 23/09 Toplane u Srbiji spremne za isporuku toplotne…
- 22/09 Cene ogreva na stovarištima niže za 12 odsto…