Vesti
Društvo i ekonomija
Prevareni korisnici „juba“ kartice
09.06.2006. 10:00
Izvor: Blic
„Poštanska štedionica“ ne poštuje dobre poslovne standarde
„Poštanska štedionica“ obmanula je korisnike „juba“ kartice tvrdeći u svojim flajerima i na Internet sajtu da se prilikom kupovine sa ovom karticom u 50 firmi ne naplaćuje kamata.

Branku Vasiljeviću iz Bariča upravo u „Poštanskoj štedionici“ dali su flajer na kojem je obaveštenje da u 50 preduzeća može da pazari na 16 rata, koje dospevaju svakog 1. i 15. mesecu, i to bez ikakve kamate. Obradovan informacijom, on je pozvao nekoliko firmi, između ostalog i „Tehnomaniju“, raspitujući se za cenu zamrzivača. U svim firmama, pa i u „Tehnomaniji“, rekli su mu da uz „juba“ karticu za kupovinu mora da izdvoji dodatnih 13 odsto kamate.

U kol centru zaduženom za „juba“ kartice službenica je za „Blic“ objasnila da je „Poštanska štedionica“ potpisala ugovore sa preduzećima koja su se obavezala da neće naplaćivati kamatu ukoliko se pojavi kupac sa „juba klasik“ karticom „Poštanske štedionice“.

- Ipak, građani bi trebalo da vode računa o tome koja je cena istog proizvoda kad se kupuje u kešu ili na odloženo „juba“ karticom, jer u nekim prodavnicama koriste dvostruke cene - rekla je službenica u kol centru.

U „Tehnomaniji“ za „Blic“ su potvrdili da se prilikom kupovine sa „juba“ karticom naplaćuje 13 odsto kamate, ali i dodali da to nema veze sa njima, već da se ta provizija naplaćuje u korist „Poštanske štedionice“.

Mladen Radović, načelnik odeljenja za cene i zaštitu potrošača u Ministarstvu trgovine, kaže da bi u ovom slučaju trebalo da je u pravu „Tehnomanija“.

- Ne postoji banka koja izdaje kreditnu karticu, a koja ne zaračunava kamatu. Obično su to dva procenta na mesec dana i manje. „Tehnomanija“ u ovom slučaju nije želela da izgubi profit, kao i da kamata ide na njen teret, zbog čega je verovatno i naplaćuje - izjavio je Radović.

Miroslav Despotović, pomoćnik direktora „Poštanske štedionice“, za „Blic“ decidno negira da „Tehnomanija“ zaračunava kamatu u korist njihove kompanije.

- Mi smo sa „Tehnomanijom“ i ostalim firmama potpisali ugovore koje ta preduzeća obavezuje da kupcima naplate robu na 16 rata bez kamate. Međutim, mi sa njima nismo ugovorili i po kojoj ceni će se prodavati proizvodi. To praktično znači da jedan proizvod može da se prodaje po dvostrukoj ceni, jednoj za one kupce koji kupuju na keš i po drugoj za one koji kupuju na rate, ali to nikakve veze nema sa nama, niti sa ugovorima koje smo sa njima potpisali. Njih naši ugovori jednostavno ne obavezuju da prodaju proizvode po istoj ceni, koja važi za one koji kupuju u kešu ili sa „juba“ karticom - tvrdi Despotović.

Iako je jasno da u „Poštanskoj štedionici“ znaju da firme kupcima koji imaju „juba klasik“ kartice zaračunavaju kamatu, na sajtu „Poštanske štedionice“ i dalje se reklamira kartica sa napomenom da ona omogućava plaćanje robe i usluge na rate, bez kamate, na sa kojima „Poštanska štedionica“ ima sklopljen ugovor. Korisnici kartice na kraju shvate da su prevareni tek kad odu da kupe robu u dotične firme.

„Poštanska štedionica“ izdala je više od 250.000 „juba“ kartica, što čini 95 odsto svih izdatih „juba“ kartica u zemlji.