Vesti
Društvo i ekonomija
Podizanje carina na uvozne cigarete brana od nelojalne konkurencije
05.12.2006. 10:00
Izvor: Danas
Podizanje carina na uvozne cigarete brana od nelojalne konkurencije
Potpisivanjem nemodifikovanog Sporazuma CEFTA Vlada Srbije dovodi u neravnopravan položaj domaće proizvođače cigareta i gura ih u gubitak, tvrde predstavnici DIN Filip Moris i DIV-BAT
Nakon što su odlučili da odlože potpisivanje Sporazuma o jedinstvenoj zoni slobodne trgovine u jugoistočnoj Evropi (CEFTA) uz obrazloženje da nije spremna da prihvati zahtev Hrvatske koja traži da se smanje opterećenja na uvoz cigareta, odnosno da se akcize za uvozne cigarete izjednače sa akcizama za domaće cigarete, predstavnici Vlade Srbije pokušali su u pregovorima sa hrvatskim zvaničnicima da iznađu rešenje za prevazilaženje tog problema. Vlatko Sekulović, pomoćnik ministra za ekonomske odnose s inostranstvom i jedan od pregovarača sa srpske strane kaže za Danas da pregovori nisu gotovi kao i da nakon potpisivanja sporazuma CEFTA koji bi trebalo da se dogodi polovinom ovog meseca sledi međuperiod od oko šest meseci do konačne ratifikacije tog dokumenta. On se nada da će se do tada pronaći zajednički jezik sa hrvatskom stranom.
- Mi insistiramo da se utvrde jasna pravila "duvanske" politike između zemalja potpisnica CEFTA, jer ako nam je svima cilj da uđemo u Evropsku uniju, onda bi trebalo da imamo iste startne pozicije - kaže Sekulović.
Na pitanje šta će se dogoditi ukoliko Srbija popusti pred zahtevima Hrvatske, odnosno, kako će se u tom slučaju obeštetiti strani investitori (Filip Moris i BAT) koji posluju na našem tržištu, Sekulović kaže da će taj problem verovatno biti ostavljen u amanet narednoj vladi. "To znači da bi trebalo promenuti tri zakona - Zakon o duvanu, Zakon o akcizama i Zakon o carinskom postupku. Imajući u vidu da trenutno nemamo parlament, moraćemo da sačekamo da se konstituiše novi parlament koji će o tome raspravljati", ističe Sekulović.
- Podržavamo ulazak Srbije u CEFTA samo ako mi ne moramo da platimo cenu tog sporazuma. Srbija ne bi smela da prekrši obećanje dato kompaniji Filip Moris prilikom kupovine DIN, a to je podrška, bolje rečeno zaštita nas kao domaće duvanske kompanije. Mi smo tu garanciju već platili 450 miliona evra kroz razne investicije, programe i tehnološka unapređenja. Kompanija Filip Moris je i planirala svoje investicije na osnovu ovakvog sporazuma, tako da je "uvela" 90 odsto svoje celokupne proizvodnje u Srbiju ( brendovi kompanije kao što je "marlboro" sada se proizvode u Srbiji), izgradila infrastrukturu za dodatne proizvodne kapacitete, prihvatila otkup domaćeg duvana (polovina duvana koja se koristi u preradi se otkupljuje od domaćih proizvođača), pruža pomoć lokalnoj zajednici koja godišnje iznosi milion evra - ističe za Danas generalni direktor DIN Filip Moris Euđenio Sidoli.
On kaže da je Filip Moris pratio sve promene na domaćem tržištu cigareta, što znači da je plaćao uvećane takse, zatim duplu taksu za Crnu Goru kao i doprinose za novoosnovani Fond zdravlja. "Bili smo krajnje korektni i poštovali ne samo kupoprodajni ugovor već i sve zakone i odluke Srbije. Ukoliko Vlada Srbije ne bude poštovala sporazum o podsticajnim merama, koji nam garantuje zaštitu u tranzicionom periodu, dovešće nas u neravnopravan položaj. Biće dovedene u pitanje buduće investicije Filipa Morisa, a možda i druge strane investicije, jer bi to bio loš signal potencijalnim investitorima", ocenjuje naš sagovornik. Generalni direktor DIN Filip Moris podseća da postoje dva moguća rešenja. Jedno bi bilo da Srbija u ovom trenutku ne pristane da potpiše sporazum CEFTA, a drugo da se sporazum pre potpisivanja modifikuje, pri čemu bi se dosadašnji akcizni iznosi konvertovali u carinsku zaštitu domaćih proizvođača kroz povećanje carina za uvozne cigarete. I mada se još ne zna kako će reagovati DIN Filip Moris, prema nezvaničnim informacijama, moguće je očekivati smanjenje investicija te kompanije kao i pad proizvodnje cigareta, a ne treba isključiti ni privremenu obustavu celokupne proizvodnje.
U DIN Filip Moris ocenjuju da bi se podizanje carina na uvoz cigareta koje su u Srbiji najniže, zaštitila domaća proizvodnja. Takvoj zaštiti pribegavaju sve evropske zemlje, a posebno Hrvatska, čije carine iznose 38 odsto. Hrvatska je i dodatno zatvorila sopstveno tržište za konkurenciju, kategorišući cigarete u tri grupe, u zavisnosti od kvaliteta duvana. "Svaki izvoznik u Hrvatsku mora da ustupi cigarete na analizu, tako da nadležna komisija gotovo bez izuzetaka utvrđuje da se na njih moraju platiti maksimalne dažbine. Posledica ovakvih zaštitnih mera je da Tvornica duhana Rovinj kontroliše 90,8 odsto hrvatskog tržišta i 100 odsto distribucije cigareta. Na hrvatskom tržištu može se naći samo srbijanski "marlboro lajt, a i on se uglavnom kupuje samo na crnom tržištu", kažu naši sagovornici. U menadžmentu DIN izražavaju bojazan da bi potpisivanjem nemodifikovanog sporazuma CEFTA domaći proizvođači duvana u Srbiji bili u neravnopravnom položaju ne samo u odnosu na hrvatsku TDR koja je na tenderu za prodaju DIN ponudila gotovo dvostruko nižu cenu od Filipa Morisa, već i prema svim drugim konkurentima na Balkanu. Imperijal je već kupio Duvanski kombinat Skoplje (carine na uvozne cigarete u Makedoniji iznose čak 60 odsto), prodaju se fabrike cigareta u BIH i Crnoj Gori, a u blizini je i Bugarska koja ima pretenzije prema srpskom duvanskom tržištu (i carine na uvozne cigarete od 58 odsto).
Član uprave TDR Tomislav Budin rekao je za beogradski Ekonomist da ta fabrika podržava Vladu Hrvatske u nameri da ne dozvoli Srbiji podizanje carina nakon što izjednači akcize za domaće i strane cigarete. "Jedno od pravila u pregovorima za novu CEFTA jeste da će postojeće članice i kandidati primenjivati principe poreske nediskriminacije, te da se CEFTA sporazumom neće derogirati, odnosno umanjiti koncesije koje su zemlje odoborile jedna drugoj kroz postojeće trgovinske sporazume", rekao je on, dodajući da se proizvodi TRD sa domaćim poreklom poreski diskriminišu na tržištu Srbije i da zbog tog sporazuma TDR trpi tržišnu i poslovnu štetu.
Prema zvaničnim najavama, delagacija Srbije bi, sredinom ovog meseca, trebalo da potpiše usaglašeni Sporazum o jedinstvenoj zoni slobodne trgovine u jugoistočnoj Evropi (CEFTA), koji bi zamenio tridesetak bilateralnih ugovora o slobodnoj trgovini između zemalja regiona. Vlada Srbije taj dokument nije potpisala jer nije pristajala na izričit zahtev Hrvatske da izjednači akcize za domaće i strane cigarete, a da u isto vreme ne poveća svoje carine. Vlada Srbije ponudila je uvođenje jedinstvene umesto dvojne akcize, ali i povećanje carine na 56,7 odsto (koliko iznosi carina na cigarete u EU) umesto dosadašnjih 15 odsto.

Stranci traže poštovanje "džentlmenskog sporazuma"

Od 2003. godine, uz DIN Filip Moris i DIV BAT, licence za proizvodnju cigareta dobili su i Japan Tobako i Montis. Ovi proizvođači, a pre svega DIN Filip Moris, u protekle tri godine investirali su oko milijardu evra. Ukoliko ih Srbija izloži regionalnoj konkurenciji bez zaštite ovi proizvođači mogli bi da pretrpe štetu tešku više stotina miliona evra koja ne bi mogla da bude nadomeštena oslobađanjem kompanija obaveze da polovinu duvana kupuju od domaćih proizvođača, što se pominjalo kao mogućnost. "Džentlmenski" sporazum koji garantuje zaštitu domaćih kompanija do 2009. trebalo je da spreči ovakve situacije i omogući velikim investitorima da povrate ulaganja. Politika dvojnih akciza ustanovljena je neposredno pred prodaju DIN i DIV 2003. godine, čime je Srbija, pored ostalog, isposlovala veću cenu za domaće fabrike duvana. Dvojne akcize su nadomeštale niske carine na uvozne cigarete, koje nisu mogle biti povećane zbog drugačijih zahteva Crne Gore, sa kojom je Srbija bila u državnoj zajednici.

BAT: Tražićemo kompenzaciju od države

Cigarete i nafta su jedine sporne stavke u pregovorima o potpisivanju sporazuma o jedinstvenom tržištu zemalja jugoistočnog Balkana. Problem sa naftom rešen je tako što je Naftnoj industriji dozvoljeno da još izvesno vreme zadrži monopol na tržištu Srbije. Uvoz cigareta je problem na čijem rešavanju insistiraju Hrvati jer žele da zaštite svoju industriju duvana. Hrvatska insistira na ukidanju fiskalne diskriminacije prema uvoznim cigaretama za koje su određene veće akcize što nije u skladu sa CEFTA sporazumom. Taj zahtev Hrvatske mogao bi da bude prihvaćen da Srbija nije, prilikom ulaska kompanija Filip Moris i Britiš ameriken tobako sklopila ugovor kojim je precizirala da se uslovi na tržištu neće menjati do 2009. godine. Na osnovu tog obećanja i garancija države Filip Moris je uložio više od 600 miliona evra, a Britiš ameriken tobako oko 100 miliona evra. Eventualnim potpisivanjem sporazuma i pristajanjem na uslove koje traži Hrvatska oba proizvođača bi izgubila sadašnje pozicije. Ako sporazum ipak bude potpisan od države ćemo tražiti kompenzaciju, stav je Britiš ameriken tobaka.