Vesti
Društvo i ekonomija
Plavi potok neće zaobići Srbiju21.12.2006. 10:00
Izvor: Danas
Predstavnici Vlade Srbije i ruskog Gazproma potpisali Memorandum o izgradnji gasovoda
Moskva, Beograd - Vlada Srbije i ruski Gazprom eksport potpisali su juče u Moskvi Memorandum o razumevanju i izgradnji gasovoda kroz Srbiju. Memorandumom je predviđeno da se formira mešovita radna grupa koja će pripremiti sva neophodna dokumenta do 1. jula 2007. godine, nakon čega će biti formiran konzorcijum koji će, kako se ističe, dalje upravljati projektom. Taj dokument su potpisali srpski ministar rudarstva i energetike Radomir Naumov, generalni direktor Srbijagasa Miloš Milanković i generalni direktor Gazprom eksporta Aleksandar Medvedev.- Izgradnja gasovoda od bugarske granice do Hrvatske u dužini od oko 400 kilometara važna je iz više razloga. Osim što će biti angažovani kapaciteti srpske privrede, biće poboljšano snabdevanje potrošača gasom, a državni budžet slivaće se novac od naplate tranzitnih taksi - kaže za Danas Slobodan Sokolović, pomoćnik ministra rudarstva i energetike, i dodaje da će u izgradnju gasovoda biti uloženo oko milijardu dolara.
Naš sagovornik podseća da će se iz tog gasovoda nazvanog Plavi potok, čiji je kapacitet 20 milijardi kubnih metara gasa godišnje, iz pravca Rusije snabdevati zemlje Evropske unije. Niš bi u tom slučaju postao čvorište za distribuciju gasa ka jugu i severoistoku Srbije i ka Kosovu i Metohiji.
U delu stručne javnosti koja ne spori značaj izgradnje gasovoda kroz Srbiju, ipak prevladava mišljenje da je potpisivanje Memoranduma iskorišćeno u izborne svrhe. Čak se spekuliše da je Memorandum potpisan još pre dva meseca, ali da je procenjeno da bi ga trebalo obelodaniti u decembru kada predizborna kampanja bude u punom jeku. Na razmišljanje da je ruska strana tako napravila ustupak političkoj opciji u Srbiji za koju smatra da je naklonjena Kremlju, navodi i činjenica da je potpisivanje Memoranduma trebalo da se obavi u Beogradu, a da je naknadno odlučeno da se to dogodi u Moskvi, čime je događaj dobio na značaju.
- Potpisivanje Memoranduma svakako treba pozdraviti, jer time Srbija mnogo dobija na geostrateškom značaju kao tranzitna zemlja, ali se ne slažem sa ocenom ministra Naumova da je to istorijski čin iz prostog razloga što je reč o dokumentu koji govori o dobrim namerama Rusa da nas uključe u igru, a nikako o konkretnim projektima koji su jasno vremenski utvrđeni. Da bi Memorandum zaista dobio na značaju potrebno je da se prethodno realizuju još neki projekti u srpskom energetskom sektoru. Podsetiću samo na to da je zbog kašnjenja u izgradnji skladišta gasa Banatski Dvor Srbija i ove zime bez potrebnih rezervi gasa i u slučaju da dođe do zastoja u snabdevanju gasom iz Rusije, kao što se to desilo prošle godine potrošači u Srbiji mogu se suočiti sa restrikcijom - kaže za Danas Zorana Mihajlović-Milanović, bivši savetnik za energetiku potpredsednika Vlade Srbije.
Ministarstvo rudarstva i energetike prošle godine je usvojilo i Nacionalni plan gasifikacije koji predviđa korišćenje prirodnog gasa u više od 400.000 domaćinstava širom Srbije. Vlada Srbije podržala je izgradnju regionalnog gasovoda kroz Srbiju krajem jula ove godine. Gas bi trebalo da bude sproveden od Turske, preko Bugarske, Srbije, Hrvatske i Slovenije do severne Italije. Prema tadašnjim proračunima vlade, gasovod bi Srbiji godišnje donosio 200 miliona dolara prihoda, koji bi bio deljen sa ruskim partnerom. U Srbiji ima oko 190.000 potrošača gasa, od čega samo 1.000 industrijskih objekata i koristi se dominantno za grejanje, a procenjuje se da je oko 250.000 potencijalnih novih korisnika tog energenta. Srbija trenutno 14 odsto energetskih potreba zadovoljava gasom, a do 2020. godine taj udeo trebalo bi da bude povećan na 20 odsto.
KOŠTUNICA: Sigurnije snabdevanje gasom
Beograd - Potpisivanje Memoranduma o izgradnji gasovoda kroz Srbiju nije značajno samo zbog velikih novčanih sredstava koja će biti izdvojena za realizaciju tog projekta, već i zbog toga što će biti otvorena nova radna mesta. Time će se poboljšati snabdevanje potrošača prirodnim gasom - izjavio je na jučerašnjoj konferenciji za novinare predsednik Vlade Srbije Vojislav Koštunica. Prema njegovim rečima sa ruskim partnerima je dogovoreno i potpisivanje sporazuma o prebijanju takozvanog klirinškog duga i sporazuma o slobodnoj trgovini između Rusije i Srbije. Prvi sporazum biće potpisan do kraja 2006, a drugi u prvoj polovini 2007. godine.
Ruski ambasador u Srbiji Aleksandar Aleksejev istakao je da su potpisivanjem Memoranduma i rešavanjem još nekih privrednih sporova znatno unapređeni ekonomski odnosi dve zemlje. On je dodao da je tradicionalno prijateljskim odnosima između Rusije i Srbije potrebna nadgradnja u sferi političkih, ekonomskih i kulturnih odnosa, a potpisivanje Memoranduma je jedan od koraka u tom pravcu.
Ostale vestiArhiva
- 31/10 Đedović Handanović:EPS u prvih devet meseci…
- 23/10 Stranci u Srbiji troše sto evra dnevno
- 19/10 Vesić: Bez dokaza o kretanju građevinskog…
- 18/10 NIS ulaže 144,5 miliona dinara u projekte…
- 17/10 Čadež: Srpske kompanije mogu biti pouzdani…
- 15/10 Vesić: „Er Srbija” potpisala ugovore za obuku…
- 14/10 Država dala zeleno svetlo Telekomu za emisiju…
- 11/10 Pokrenut postupak protiv četiri maloprodajna…
- 10/10 Vučević pozvao američke investitore u Srbiju
- 07/10 Ovo nije samo poplava
- 06/10 Mali: Novi kreditni rejting najvažnija stvar…
- 05/10 Blumberg: Srbija ekonomski otporna na šokove,…
- 04/10 Obaraju li radnici iz Afrike cenu rada u…
- 02/10 Bajatović: Neće se menjati cena gasa za domaćinstva,…
- 01/10 Srđan Kondić postavljen za predsednika Izvršnog…
- 30/09 Sahranjivanje srpske poljoprivrede: „Postali…
- 28/09 Siniša Mali: Uskoro počinje novo, jesenje…
- 27/09 Svetska banka odobrila dodatnih 25 miliona…
- 26/09 Evrostat: cene žitarica u EU pale za 14 odsto…
- 25/09 Teglu plaćamo preko 1100 dinara! Poljoprivrednici…
- 24/09 Siniša Mali: Predloženi rebalans budžeta…
- 23/09 Toplane u Srbiji spremne za isporuku toplotne…
- 22/09 Cene ogreva na stovarištima niže za 12 odsto…
- 20/09 Vesić: Uskoro raspisivanje tendera za rekonstrukciju…