Vesti
Društvo i ekonomija
Klaničari najavljuju nove cene za juneće i svinjsko meso
Meso poskupljuje za deset procenata
09.05.2008. 12:00
Izvor: Blic
Meso poskupljuje za deset procenata
Pojedini uzgajivači svinja ovih dana podigli su cene, tako da kilogram žive mere prasića košta od 100 do 130 dinara. Slična situacija je i sa prodajom junadi, tako da se zbog novonastale situacije na tržištu očekuje da će do kraja meseca biti korigovane i cene svežeg mesa u maloprodaji - i to junećeg za oko 10 odsto i svinjskog za oko 15 odsto.
Prasići u Pomoravskom okrugu dostigli su cenu 200 dinara za kilogram žive mere, a jedan od najvećih odgajivača svinja Branislav Kostić tvrdi da je „upravo ova cena realna“, s obzirom na cenu kukuruza i drugih troškova u tovu. Cena prasića naglo je skočila pred prvomajske praznike na stočnoj pijaci u Jagodini i cena im je od 180 do 200 dinara.
Ferenc Major, predsednik Saveza udruženja uzgajivača svinja, kaže da je korekcija cena tovnih svinja neminovna, kako zbog poskupljenja stočne hrane tako i zbog manjka tovljenika na tržištu.
- Kilogram žive vage svinjetine u Srbiji košta oko 1,5 evra. Fond tovljenika u proteklih godinu dana smanjen je za oko 40 odsto i, ako ostane na ovom nivou i država hitno ne odreaguje merama uvoza, tovljenici će u naredna dva meseca poskupeti na dva evra po kilogramu žive mere. Cene će odmah podići i klaničari koji obično uzimaju marže u visini od 10 do 15 odsto, što će usloviti i poskupljenje svežeg mesa u maloprodajnim objektima - kaže Major.
Prema njegovim rečima u Srbiji bi trebalo da se proizvodi najmanje 3,5 miliona svinja što bi obezbedilo godišnju potrošnju od 13 do 16 kilograma svinjskog mesa po glavi stanovnika. Zbog toga, kaže, država mora da definiše osnove agrarne politike, kako bi stimulacije koje usmerava na stočarsku proizvodnju imale odgovarajući efekat za povećanje ukupnog stočnog fonda.
U Ministarstvu poljoprivrede kažu da postoji velika opravdanost za poskupljenje žive stoke s obzirom na to da je u proteklih nekoliko meseci došlo do drastičnog poskupljenje ulaznih komponenti u poljoprivredi, kao i suša koja nas je zadesila prošle godine, a što je uslovilo povećanje cena stočne hrane.
- Dok su cene svežeg mesa u maloprodaji rasle, cena stočne žive vage ostala je ista. Zbog toga će se najavljeno poskupljenje stoke dobro odraziti na proizvođače jer će oni sada moći da nadoknade štetu od suše i povećanja cena inputa. S druge strane, poskupljenje cena stoke nikako ne bi trebalo da prati povećanje cena mesa u maloprodaji jer za to nema opravdanosti budući da je meso u radnjama ionako skupo - kaže Dušan Katić iz službe za odnose sa javnošću u Ministarstvu poljoprivrede i dodaje da je dodatni razlog za povećanje cena žive stoke svakako i potpisivanje sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju EU, kojim se proizvođačima otvaraju vrata za šire tržište.
Opravdano ili ne, poskupljenje svežeg mesa, prema rečima trgovaca, ipak nas očekuje. U trgovinskom lancu „Jabuka“ kažu da su njihovi dobavljači još juče najavili nove cenovnike, koji će im biti dostavljeni u naredna dva dana i za sada nije poznato za koliko će cene mesa biti korigovane.
S druge strane, u „Delti“ i „Intereksu“ kažu da za sada cene junetine i svinjetine ostaju nepromenjene.
Međutim, dok su pojedini klaničari već formirali nove cene, ima i onih koji za sada samo prate „razvoj situacije na tržištu“.
- Pitanje je da li je trenutno stanje samo predizborni udar koji će trajati par dana ili ćemo ipak morati korigovati cene mesa. Naime, junetina, koja je poskupela za deset odsto, vezana je za kurs evra koji danas iznosi 84 dinara. Poskupele su i svinje kod seljaka. Zbog toga treba sačekati nekoliko dana da se vidi da li će se kurs evra i stanje na tržištu stabilizovati. Ukoliko se ne stabilizuje, može se očekivati da u narednih nekoliko dana junetina poskupi za 10 odsto, a svinjetina za 15 odsto po kilogramu - kaže Spomenka Ivetić iz „Agrimesa“.