Vesti
Društvo i ekonomija
Država tek sada može u pregovore s Rusima
02.09.2008. 12:00
Izvor: Blic
Država tek sada može u pregovore s Rusima
Procenu tržišne vrednosti naručila je Agencija za privatizaciju, u kojoj je, kako saznajemo, juče održana interna prezentacija izveštaja koji će tokom ove nedelje biti dostavljen Ministarstvu ekonomije i regionalnog razvoja i Vladi Srbije. Očekuje se da do kraja nedelje i javnost sazna za detalje ovog dokumenta.
Iako stručnjaci za energetiku ističu da se NIS ne sme prodati za manje od procenjene vrednosti, još ostaje otvoreno pitanje šta u tu cenu treba uračunati, kao i da li će se Rusi tvrdoglavo držati svoje prvobitne ponude od 400 miliona evra za 51 odsto kapitala, plus 500 miliona evra za investicije.
Zorana Milanović-Mihajlović, stručnjak za energetiku, kaže da je dobro da je procenitelj angažovan jer je u pitanju procena kapitala, a ne knjigovodstvene vrednost (1,2 milijarde evra), koju je već napravila revizorska kuća „Meri Linč“, i da tu treba praviti razliku.
- Mislim da cena nije glavni faktor u sporazumu s Rusima. Bitni faktori pored cene jesu i investicije, odnosno to koliko je strateški partner spreman da uloži u NIS, jer iz iskustva znamo da najmanje novca ode na razvoj. Po programu Vlade o strateškom razvoju energetike, potreba za ulaganje u NIS iznosi više od jedne milijarde evra - kaže Zorana Milanović-Mihajlović.
Da je dobro što je novi procenitelj angažovan i da ćemo najzad imati pravu tržišnu vrednost domaće naftne kompanije, slaže se i Sijka Pistolova, urednica sajta „Enerdžiobzerver“.
- To je u suštini dobra cena, ali mislim da je „Dilojt“ zanemario jednu važnu stvar u proceni, a to je da Panevropski naftovod prolazi i pored naših rafinerija, što za najmanje 30 odsto povećava vrednost NIS. Dakle, moj stav ostaje da NIS ne sme da se proda ispod tri milijarde evra - ističe Pistolova.
Pistolova napominje da ne treba zaboraviti ni buduće poslovanje ove kompanije zbog očekivanog povećanja prodaje derivata u narednih nekoliko godina.
- Ovo bi trebalo da bude osnova od koje će se poći u pregovorima s Rusima - ističe ona.
Stručnjaci se slažu i da domaća nafta i koncesije treba da ostanu u vlasništvu države jer je na taj način moguće očuvati kakvu-takvu energetsku sigurnost. U celoj priči oko gasnog aranžmana s Rusima postavlja se i pitanje gasovoda „Južni tok“ jer je, kako kažu sagovornice „Blica“, trasa kraka „Južnog toka“ kroz našu zemlju u najmanju ruku neizvesna.