Vesti
Društvo i ekonomija
U Srbiji nema monopola u trgovini
09.09.2008. 12:00
Izvor: Glas javnosti
U Srbiji nema monopola u trgovini
Slobodan Milosavljević, ministar za trgovinu, o strategiji razvoja
Srpski ministar trgovine i usluga Slobodan Milosavljević izjavio je juče da u Srbiji nema monopola u trgovini. On je naglasio da je tu informaciju „zvanično potvrdio i Zavod za statistiku koji je jedini relevantan i koji svakog meseca i godine daje podatke o učešću nekoga u prometu“. - Kao što za sve podatke verujemo Zavodu za statistiku, tako moramo da verujemo i ovome. Ja, kao neko čija je to zvanična institucija, nemam prava da sumnjam u njihove podatke, a i u svetu je nacionalna statistika najrelevantniji podatak - kazao je Milosavljević.
On je naglasio da nikome nije zabranjeno da se bori da bude monopolista, ali mu je zabranjeno da zloupotrebljava taj položaj. „Ako se utvrdi i dokaže da je neko zloupotrebio taj položaj, on treba da snosi sve sankcije“, kazao je Milosavljević i istakao da je ‘Delta’ „srpska realnost“ i da njegov posao nije da ulazi u bilo čiju prošlost, pa ni ‘Deltinu’. - Realnost je da je to vodeći trgovinski lanac na tržištu Srbije... Mogu da kažem da je to što on radi korisno za proizvodne kompanije u Srbiji, jer dolaze do novih mesta gde će moći da realizuju svoje planove. Sve ostalo je za neke druge institucije, organe - naglasio je on i dodao da je normalno da u trgovinskim lancima postoje razlike u cenama, jer se oni kroz to, ali i sa asortimanom i drugim pogodnostima koje nude, bore za potrošače, a to je u stvari ono što strategija razvoja trgovine Srbije želi da ostvari. Milosavljević je naglasio da je osnovni cilj te strategije razvoj malih i srednjih preduzeća i širenje trgovine Srbije u regionu i jačanje konkurentnosti u Srbiji.
On je, govoreći o povećanju cena mesa, rekao da za to nema nikakvih opravdanja, kao što nema opravdanja za povećanje cena nijednog poljoprivrednog proizvoda, jer je ovogodišnji rod u poljoprivredi iznad proseka.
Milosavljević je najavio da će to ministarstvo u narednih mesec dana predložiti nova rešenja vezana za fiskalizaciju. On je objasnio da će se ta rešenja odnositi na one koji do sada nisu bili u obavezi da izdaju fiskalne račune, ali će biti izuzete zelene pijace i prodaja zanatskih poljoprivredno-prehrambenih proizvoda. U Srbiji trenutno fiskalne kase ne moraju da koriste trgovine na malo u prodavnicama koje poštom dostavljaju naručenu robu, radnje za opravku obuće i ostalih predmeta od kože, delatnosti prevoza putnika i robe u drumskom, železničkom, vodenom i vazdušnom saobraćaju, kao i gradski i taksi prevoz. Fiskalne kase nisu obavezne ni za delatnosti održavanje i nege kola, održavanje pruga i uređaja na železnici, putničke agencije i turoperatore, telekomunikacije, monetarne institucije, osiguranje i penzijske fondove. Izdavanje fiskalnih računa nije obavezno ni za advokatske poslove, zatim poslove čišćenja objekata, za osnovno, srednje, više i visoko obrazovanje, zdravstvenu zaštitu stanovništva, veterinarske usluge delatnosti verskih organizacija, prikazivanje filmova, kao i za umetničke ustanove, biblioteke, arhive, muzeje, galerije, sportske aktivnosti, kao ni za kockanje i klađenje, ali ni za one koji se bave starim umetničkim zanatima.