Vesti
Društvo i ekonomija
Borba za minimalac
08.10.2008. 12:00
Izvor: Glas javnosti
Borba za minimalac
Radnici u Srbiji predugo bili najveće žrtve tranzicije, ali i najćutljiviji posmatrači, pa danas imamo malobrojne bogataše i armiju siromašnih i obespravljenih - ističe LJubisav Orbović
Na sastanku Socijalno-ekonomskog saveta koji je održan u ponedeljak nije postignut dogovor o primeni Opšteg kolektivnog ugovora (OKU), a radna grupa koju čine predstavnici Vlade Srbije, sindikata, Udruženja poslodavaca i ekonomista trebalo bi za dve nedelje da izračuna koliki bi bili troškovi primene OKU-a.
Na skupu koji je juče organizovan povodom Svetskog Dana dostojanstvenog rada predstavnici Saveza samostalnih sindikata Srbije potvrdili su da od 11 tačaka OKU kojim bi se poboljšao Zakon o radu, nisu usvojeni predlozi da se svim radnicima u Srbiji isplaćuje ugovorena minimalna zarada, iznosi za topli obrok i regres.
LJubisav Orbović, predsednik SSSS, kaže da je sva prilika da su OKU i najava proširenog dejstva, potpisani 29. aprila ove godine, bili samo deo predizbornih obećanja.
- Tokom naših višemesečnih zalaganja da se odredbe OKU primenjuju na sve zaposlene čuli smo čak i od pojedinih kolega da su naši zahtevi inflatorni i antireformski. Da li to znači da naši zahtevi da se zaposlenima isplaćuju minimalac, topli obrok i regres vode u ekonomsku i političku destabilizaciju, inflaciju i privrednu stagnaciju - pita se Orbović i dodaje: - Da nije žalosno, bilo bi smešno.
Orbović kaže da su radnici u Srbiji predugo bili najveće žrtve ekonomskih promena, tranzicije i privatizacije, političkih previranja, ali i najćutljiviji posmatrači. On napominje da sporadični protesti i štrajkovi nisu mogli dovesti do preokreta i dugoročnih dobrih rešenja.
- Danas sa jedne strane imamo bogate i malobrojne pojedince, a nasuprot njima armiju nezaposlenih, obespravljenih i siromašnih sa zaradama koje ne mogu da pokriju elementarne ljudske potrebe. U masovnoj nezaposlenosti, sa 25 odsto u Srbiji, čak se i nesiguran posao sa minimalnom zaradom čuva sa strahom, a po cenu neograničenog radnog vremena, mizernu nadnicu i bez elementarne zaštite - ističe on.
Orbović napominje da je i zbog korupcije život u Srbiji, prema istraživanjima stručnjaka, skuplji za 20 odsto, a da 25 odsto novca za javne nabavke iz državnog budžeta takođe troši u tu svrhu.
- Ne mogu se više tolerisati takve anomalije, a zahtevi za isplatu zarada tretirati kao nerealni i ugrožavajući za makroekonomsku stabilnost - napominje Orbović.
Dragan Zarubica, potpredsednik SSSS, kaže da bi preduslov za stvaranja podsticajne atmosfere za dostojanstven rad bio pre svega socijalni dijalog između svih zainteresovanih strana obuhvaćenih Opštim kolektivnim ugovorom.
- Zaposleni bi u tom slučaju dobili veća prava utvrđena zakonom, zatim prava koja nisu zakonom regulisana, a stvaraju se pretpostavke za zaključivanje posebnih i kvalitetnijih kolektivnih ugovora kod poslodavaca. Sindikati dobijaju značajan instrument za zaštitu i unapređenje prava zaposlenih, država preduslov za socijalnu stabilnost, a poslodavci lojalnu konkurenciju, jer bi OKU svi morali plaćati socijalni program za radnike - rekao je Zarubica.