Vesti
Društvo i ekonomija
Moguće odustajanje od poreza
30.03.2009. 20:00
Izvor: B92
Moguće odustajanje od poreza
Beograd -- Još nema zvanične potvrde Vlade Srbije da se odustaje od solidarnog poreza. Tražimo bolja rešenja, u saradnji sa MMF-om, kaže premijer Mirko Cvetković.
Vlada Srbije nije odustala od uvođenja solidarnog poreza od šest odsto na plate veće od 12.000 dinara, ali i dalje traga za novim rešenjima koja bi bila povoljnija za građane Srbije. Premijer Srbije Mirko Cvetković kaže da Vlada Srbije radi na različitim merama u saradnji sa MMF-om i ako dođe do promena, one mogu biti samo nabolje.
Od solidarnog poreza se nije odustalo i on će biti aktuelan sve dok Vlada Srbije ne pronađe bolji model za popunjavanje budzeta. Premijer Mirko Cvetković kaže da su trenutno sve opcije u igri.
“I ovom trenutku model koji je na snazi ostaje, ali mi radimo na tome da pronađemo neka rešenja zajedno sa Međunarodnim monetarnim fondom koji bi nam olakšao situaciju u odnosu na onu koja je predložena”, naveo je on.
I dok premijer Cvetković umiruje javnost tvrdeći da će svako novo rešenje, ako ga bude, biti bolje od postojećeg, ministarka finansija Diana Dragutinović kaže da Vlada u ovom trenutku trazi rešenje između teorije i realnosti.
“Teorija kaže da je uvek bolje preko rashoda, nije uvek moguće. Dakle, šta radi sada vlada - računa da li je ipak moguće smanjiti rashodnu stranu budžeta Republike Srbije za 100 milijardi dinara”, navodi ministarka.
“I konačno, bolje je preko rashodne strane, najbolje je uvek preko rashodne strane, nije uvek moguće. I ako me pitate da li ja sad mogu da kažem, da li je sve moguće preko rashodne strane, ovog trenutka ne znam, znaću u toku današnjeg dana”, kaže ona.
Ni premijer ni ministarka finansija nisu nagovestili koja bi to konkretna rešenja mogla da budu.
“Teorija opet nudi dva rešenja, ali jedno je uvek bolje. Znači, potpuno odustati od nekog velikog krupnog projekta, jedna je opcija. Druga, od svega po malo, i mislim da Vlada sada radi od svega po malo, ali samo na štetu javne potrošnje”, kaže Dragutinovićeva.
“Sve opcije su na stolu”, naveo je Cveković i dodao da Vlada ima strategiju.
Pored toga, premijer je potvrdio da je na stolu i varjianta da se dodatno oporezuju samo zarade više od 31.000 dinara.

Milosavljević: Moguće odustajanje od poreza
Ministar trgovine Slobodan Milosavljević izjavio je u emisiji "Utisak nedelje" TV B92 da postoji mogućnost da Vlada odustane od uvođenja dodatnog poreza od šest odsto na sva primanja preko 12.000 dinara. Iako je dodatni porez Vlada najavila pre samo nekoliko dana, u prisustvu zvaničnika MMF-a, Milosavljević sada kaže da je to samo jedna od mera koja se trenutno analizira.
“Ovih šest posto dodatnog poreza na zarade, od zarada svih onih koji primaju 12.000 dinara mesečno je jedna od ideja, jedan od predloga u opticaju, koji je pušten u javnost, koji se analizira, koji je možda negde nužno zlo”, kazao je Milosavljević.
“Želim da kažem da mi i dalje tražimo načine i rešenja. Moramo negde oko stotinak milijardi dinara da uštedimo”, rekao je on.
“Da li ćemo to uštedeti time što ćemo smanjiti troškove administracije u javnom sektoru, što svakako treba, ili povećati poreze ili neke druge namete – to je sada jedan dijapazon poteza koji treba preduzeti da bi se taj cilj ostvario”, zaključio je Milosavljević.
Profesorka Ekonomskog fakulteta u Beogradu Danica Popović smatra da povećanje poreza jeste represivna mera, ali da drugog izlaza nema, jer se javna potrošnja mora smanjiti za 100 milijardi dinara.
“Ono što nije dobro jeste da Vlada, ako izlazi sa predlozima, a onda da kaže – e, možda i nije baš tako”, rekla je Popovićeva.
“Postoji nešto što se zove verodostojna objava. Kada izađe premijer i kaže – ‘solidarni porez šest posto’, onda je to taj porez i ceo narod se postavlja prema tome i kaže – ‘šta ću ja sada da radim, hoću da emigriram, hoću da ostanem, da nađem novi posao’, šta već”, smatra ona.
“Ovako, da mi njima rešavamo problem, pa mi smo njih izabrali. Hajde, rešite, pa nas obavestite. Kada od nekoga tražite da se odrekne jednog jedinog dinara, onda vi morate da se odreknete pet dinara, da biste mu pokazali”, rekla je Popovićeva.
“Moraju se smanjiti i ministarstva i broj zaposlenih, ako zaista hoćeš ozbiljno. Otkud vam duša da nam tražite ako ne znate ni koje ćete mere da primenite”, kaže ona.
“Priču da će se raditi na smanjenju administracije mi slušamo od 2001. godine. A radite tako što svake godine povećate još za ne znam koliko. Ako se ne smanje ministarstva, ja onda ne znam da li ću biti spremna da plaćam taj porez, ili ću da probam da utajim. Zaista”, zaključila je Popovićeva.

"Vlada sprema novi predlog za MMF"
I dnevne novine pišu, pozivajući se na izvore iz Vlade Srbije, da Vlada priprema novi predlog za aranžman sa Međunarodnim monetarnim fondom u kome bi se odustalo od solidarnog oporezivanja svih građana.
Ideja je da se umesto dodatnog poreza, koji je izazvao veliko nezadovoljstvo, uvede porez samo za zaposlene u državnoj administraciji i javnim preduzećima čije plate prelaze republički prosek od 31.121 dinar.
Razmišlja se i o otpuštanju viška zaposlenih u Vladi i kompletnoj državnoj upravi, ali i o dodatnom smanjivanju troškova menadžera u javnim preduzećima.
Kako se navodi, takav dogovor postigli su tokom vikenda premijer Mirko Cvetković i potpredsednik Vlade i ministar ekonomije Mlađan Dinkić, a o tome su obavešteni i predsednik Srbije Boris Tadić i guverner Radovan Jelašić.
Predsednik Srbije Boris Tadić je, međutim, juče izjavio da očekuje razumevanje građana za mere koje Vlada preduzima.
Tadić je, na Izbornoj skupštini Sandžačke demokratske partije, rekao i da nema nikakve dileme da Vlada treba da bude manja. Nije, međutim, dovoljno samo smanjiti broj ministarstava jer to neće rešiti problem glomazne i skupe državne uprave, rekao je Tadić.
A zamenik premijera i lider socijalista Ivica Dačić kaže da se o smanjenju broja ministarstava više govorilo u medijima nego na stranačkim sastancima. Ta ideja je dobra, kaže Dačić, ali nije siguran da se može sprovesti.