Vesti
Društvo i ekonomija
Neophodna reforma javnog sektora
10.09.2009. 12:00
Izvor: Beta
Neophodna reforma javnog sektora
Beogradski Institut za tržišna istraživanja (IZIT) ocenio je u sredu da je reforma javnog sektora i administracije uSrbiji neophodna i izrazio sumnju da će ta reforma biti sprovedena u punoj meri.
Saradnik IZIT-a Saša Đogović kazao je da period od kada je zaključen aranžman sa Međunarodnim monetarnim fondom (MMF) do danas nije iskorišćen.
"Mi dalje trošimo, nismo smanjili rashode, nismo napravili strategiju veznu za transformaciju javnog sektora i dočekali smo nespremno pregovore sa MMF-om, tako da nije ni došlo do zaključenja druge sesije, nego je ostavljen popravni rok Vladi da izađe sa konkretnim merama", rekao je đogović.
On je istakao da je u poslednjih sedam meseci bilo dosta "marketinških poteza, kao što je zapošljavanje 10.000 pripravnika".
"Potrebno je stvoriti ambijent da preduzeća sama iskažu potrebu za mladim ljudima, a ne primati ih na silu", rekao je đogović.
Prema njegovim rečima, ambijent poslovanja u Srbiji je nesiguran sa visokim rizikom poslovanja.
Inflacija u Srbji, naglasio je, mogla bi se zadržati u projektovanim okvirima do 10 odsto, ukoliko ne bi došlo do dodatnih poskupljenja, odnosno rasta cena i usluga koji su pod kontrolom države.
"Ako dođe do tih poskupljenja uz tendenciju rasta cena nafte na svetskom tržištu, onda bi projekcija od 10 odsto bila premašena za jedan do dva odsto", kazao je on.
Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, spoljnotrgovinska razmena Srbije od januara do jula ove godine iznosila je oko 13 milijardi dolara, što je 37,5 odsto manje nego u istom periodu 2008. godine.
IZIT je za izlazak iz recesije predložio transformaciju javnog sektora, da se utvrdi odnos u raspodeli društvenog proizvoda gde je privredi namenjeno 65 odsto, a za vanprivredu 35 odsto.
Prema IZIT-u, neophodno je povećati i porez na dobit poslovnih banaka u Srbiji, odrediti strateške pravce investiranja, ukinuti subvencionisane kredite za domaća trajna potrošna dobra i aktivirati ulogu državnih institucija u lobiranju za domaću privredu.