Vesti
Društvo i ekonomija
Bačeni Milioni
02.11.2009. 12:00
Izvor: Kurir
Bačeni Milioni
Bivša gradska sekretarka za zdravstvo Dragana Jovanović traži odgovornost ministra Tomice Milosavljevića zbog tri miliona evra potrošena na KBC „Zemun“, koji radi s trećinom kapaciteta
Beograd - Dragana Jovanović, bivša gradska sekretarka za zdravstvo, zatražila je odgovornost ministra zdravlja Tomice Milosavljevića zbog, kako ona tvrdi, ogromnih para koje su uložene u rekonstrukciju KBC „Zemun“, pošto i dalje radi s trećinom kapaciteta.
Uprkos radovima koji su trajali dve godine, uloženih 2,5 miliona evra i dodatnih 60 miliona dinara iz budžeta grada Beograda, KBC „Zemun“ još nije dobio ni građevinsku ni upotrebnu dozvolu.
- Izveštaj CIP potvrđuje kako su i na koji način izvođene „rekonstrukcije“ u kliničkim centrima „Zemun“ i „Zvezdara“. Prekršen je zakon jer su radovi izvođeni a da novac nije prethodno bio obezbeđen, pa je sve to grad morao da plati retroaktivno kada su bolnice prešle u njegovu nadležnost. Treba ispitati i na šta su potrošene pare koje su prvobitno bile namenjene toj rekonstrukciji. Reč je o milionima koji su utrošeni - objašnjava Dragana Jovanović.
U izveštaju CIP, kako navodi sagovornica Kurira, potvrđuje se da je prilikom rekonstrukcije KBC „Zemun“ i izmene projektne dokumentacije nadzorni organ bio Vojin Vuković, za koga se pričalo da je kum ministra Tomice Milosavljevića, i da je on odobravao radove za koje prethodno nije bio obezbeđen novac.
- Prvobitni plan je bio da se sanira ono što je hitno, ali od toga se odustalo i prešlo na rekonstrukciju pojedinih delova a da nisu dobijene potrebne dozvole, što znači da zgrada ne može da se privede nameni. Projektni zadaci menjani su bez saglasnosti projektanata, dok su s druge strane radovi izvođeni bez overene projektne dokumentacije - ističe Jovanovićeva.
Ona dodaje da je uslov za dobijanje upotrebne dozvole bila izgradnja puta u krugu bolnice, što nije urađeno.
Direktora KBC „Zemun“ prof. dr Dragoš Stojanović, koji je u februaru zamenio smenjenog Ivu Berisavca, kaže da je zatekao veoma loše stanje.
- Tri godine ne radi operacioni blok sa četiri sale, a slična je situacija i sa još tridesetak soba. Poznato je da je veliki novac uložen u obnovu bolnice sa najdužom tradicijom, ali malo toga je urađeno. Kako sam ja shvatio situaciju, u radove se ušlo da bi se sredili određeni delovi bolnice. Ali, kada su radovi otpočeli, zgrada, koja je vrlo stara, počela je da se urušava. Pucali su zidovi, prokišnjavao je krov, pa se na kraju ispostavilo da je potrebno tri puta više para - objašnjava profesor Stojanović i dodaje da će nastojati da bolnicu vrati u život.