Vesti
Društvo i ekonomija
Argumenti za i protiv izdvajanja distribucije iz EPS02.08.2006. 14:00
Izvor: Danas
Najava izmena Zakona o energetici rasplamsala rasprave o privatizaciji Elektrodistribucije Srbije
Najviše neizvesnosti u vezi sa privatizacijom Elektroprivrede Srbije, koja bi sudeći prema najavama trebalo da počne već iduće godine, biće kada je reč o sudbini hidroelektrana i distribucija. Da li će ostati u sastavu EPS ili će se izdvojiti i biti ponuđene na prodaju pitanje je koje već uveliko zaokuplja stručnu energetsku javnost. Priča je dobila na aktuelnosti pošto je već sad sasvim jasno da će uslediti promene republičkog Zakona o energetici. Uveliko se spekuliše da će firma Slobodana Ružića, nekadašnjeg zamenika bivšeg ministra energetike Kori Udovički, ESG po nalogu Ministarstva rudarstva i energetike a uz podršku Evropske agencije za energetiku, predložiti odvajanje distribucija od proizvodnog dela. Stručnu javnost uzdrmala je i najava, doduše još nezvanična, da će EPS biti podeljen na tri dela, tri preduzeća - Termoelektranu Nikola Tesla i Rudarski basen Kolubara, drugo preduzeće činili bi Termoelektrana Kostolac i Kopovi Kostolac, a treće hidroelektrane i distribucije, kao najprofitabilniji deo EPS. - Podela EPS na proizvodnju i distribuciju sigurno bi poboljšala, pre svega, ekonomske performanse kompanije ali ne razumem odakle ideja da distribucije i hidroelektrane budu jedno preduzeće, jer bi to bilo neprirodno. Distribucije su komunalna delatnost i trebalo bi da se vrate na poziciju gde su nekada bile. Osim toga trebalo bi napraviti podelu unutar te delatnosti na deo koji se bavi snabdevanjem i na deo koji se bavi distribucijom. Taj drugi deo treba da bude tehničko tehnološka i geografska osnova za formiranje distributivnih preduzeća - ističe Zorana Mihajlović-Milanović, bivši savetnik za energetiku potpredsednika Vlade Srbije. Hidroelektrane su, prema njenoj oceni, druga priča jer su one preduslov za energetsku sigurnost.
- Sigurnost u snabdevanju, prioritet je funkcionisanja i razvoja energetskog sistema pa hidroelktrane uz prenos u prvoj fazi restrukturiranja EPS, igraju značajnu ulogu. Kasnije, kad tržište zaživi onda i hidroelektrane treba prepustiti tržistu, uz naravno adekvatnu naknadu za korišćenje resursa koji se zove hidropotencijal - kaže Zorana Mihajlović-Milanović.
U EPS kažu da pomno prate šta sve predlažu "uglavnom isti eksperti po kojima kompanija treba da se razdvoji na dva zasebna preduzeća, na distribucije i na proizvodnju".
- Oni ne posustaju u plasiranju ideja po kojima su distribucije komunalna delatnost koju treba prepustiti lokalnim samoupravama, koje će ili prodati kada kome hoće, oduzimajući pravo državi da brine o snabdevanju potrošača. Iako je jasno da se u Srbiji neće desiti ono što se desilo u nekim drugim zemljama, koje su distribucije odvojile od proizvodnje a potom ih za male pare prodale, te ideje se s vremena na vreme ipak plasiraju u medijima. Činjenica je da su susedne zemlje uvidele grešku i sada kupuju ono što su prethodno prodale - tvrdi za Danas Momčilo Cebalović, direktor Sektora EPS za odnose sa javnošću.
On ističe da se scenario koji se, već tri godine, preko medija, nudi EPS nije desio na primer, u Sloveniji, Hrvatskoj, Češkoj, gde rade vrlo uspešne elektroprivrede.
- Ti stručnjaci zagovaraju, u drugoj fazi, odvajanje hidroelektrana i njihovu prodaju iako su hidroelektrane možda najveće bogatstvo ove države, prave fabrike najčistije i najjeftinije, a na tržištu najskuplje energije - smatra Cebalović.
Realna cena struje
- Kritičari EPS neće da priznaju da domaće tržište ne može da opstane sa ovakvim cenama struje, da ga neće biti dok neko drugi ne počne da proizvodi i prodaje struju, da niko neće doći da gradi elektrane, dok je ova cena struje... Uprkos tome, ti kritičari su veoma bliski onima koji tvrde da ove godine neće biti poskupljenja struje. Istina, ministar finansija takođe kaže da se o privatizaciji EPS, na način kako to zagovaraju ti kritičari EPS, ne razmišlja - tvrdi Momčilo Cebalović, direktor Sektora EPS za odnose sa javnošću.
Počinje izgradnja prve vetrenjače u Inđiji
Inđija - Opština Inđija i austrijsko-srpsko preduzeće Re-enerdži potpisali su ugovor o izgradnji prve vetrenjače u Srbiji, na području opštine Inđija. Generalni direktor Re-enerdžija Veljko Janković rekao je da će vetrenjača biti izgrađena na izlazu iz Beške, pored autoputa Novi Sad-Beograd. Vrednost investicije je milion i po evra, a snaga vetrenjače biće jedan megavat. On je najavio da će na tom lokalitetu biti postavljeno još vetrenjača, a zatim i na drugim lokacijama na području inđijske opštine, kako bi se organizovao vetropark ukupne snage od oko 25 megavata. Janković je precizirao da jedan vetrogenerator može da obezbedi električnu energiju za oko 1.600 domaćinstava.
Ostale vestiArhiva
- 31/10 Đedović Handanović:EPS u prvih devet meseci…
- 23/10 Stranci u Srbiji troše sto evra dnevno
- 19/10 Vesić: Bez dokaza o kretanju građevinskog…
- 18/10 NIS ulaže 144,5 miliona dinara u projekte…
- 17/10 Čadež: Srpske kompanije mogu biti pouzdani…
- 15/10 Vesić: „Er Srbija” potpisala ugovore za obuku…
- 14/10 Država dala zeleno svetlo Telekomu za emisiju…
- 11/10 Pokrenut postupak protiv četiri maloprodajna…
- 10/10 Vučević pozvao američke investitore u Srbiju
- 07/10 Ovo nije samo poplava
- 06/10 Mali: Novi kreditni rejting najvažnija stvar…
- 05/10 Blumberg: Srbija ekonomski otporna na šokove,…
- 04/10 Obaraju li radnici iz Afrike cenu rada u…
- 02/10 Bajatović: Neće se menjati cena gasa za domaćinstva,…
- 01/10 Srđan Kondić postavljen za predsednika Izvršnog…
- 30/09 Sahranjivanje srpske poljoprivrede: „Postali…
- 28/09 Siniša Mali: Uskoro počinje novo, jesenje…
- 27/09 Svetska banka odobrila dodatnih 25 miliona…
- 26/09 Evrostat: cene žitarica u EU pale za 14 odsto…
- 25/09 Teglu plaćamo preko 1100 dinara! Poljoprivrednici…
- 24/09 Siniša Mali: Predloženi rebalans budžeta…
- 23/09 Toplane u Srbiji spremne za isporuku toplotne…
- 22/09 Cene ogreva na stovarištima niže za 12 odsto…
- 20/09 Vesić: Uskoro raspisivanje tendera za rekonstrukciju…