Vesti
Društvo i ekonomija
Iz Rusije stiže 10 miliona kubika gasa dnevno31.10.2006. 16:00
Izvor: Danas
Da li najavljeni sporazum sa Gaspromom garantuju uredno snabdevanje potrošača u Srbiji
Informacija da će Srbijagas i ruska kompanija Gasprom eksport potpisati sredinom decembra ugovor o snabdevanju Srbije prirodnim gasom svakako je ohrabrujuća za potrošače, međutim i dalje ostaje bojazan da li će biti redukcija u snabdevanju u slučaju smanjene količine isporuka, do kojih je dolazilo u protekle dve zimske sezone. Iz Srbijagasa su saopštili da će biti dogovorena isporuka iste koliine gasa kao i dosad, 10 miliona kubnih metara dnevno. Više detalja u vezi sa ugovorom biće poznato kada se ministar rudarstva i enertgetike Radomir Naumov koji će ovih dana sa svojim ruskim kolegama razgovarati o poziciji Srbije u energetskim konstrukcijama Ruske Federacije vrati iz Moskve. Povoljne vesti, ipak kvari činjenica da podzemno skladište gasa Banatski Dvor još uvek nije završeno, pa se ni ove sezone ne može računati na alternativno snabdevanje potrošača iz tog skladišta u slučaju eventualnih nestašica, odnosno redukcija u isporuci ruskog gasa.Inače, Srbija u potpunosti zavisi od uvoza prirodnog gasa iz Rusije, jer iz te zemlje uvozi više od 90 odsto potrebnih količina. Toliki stepen zavisnosti stvara probleme u slučajevima kada iz Rusije ne može da se dopremi ugovorena količina prirodnog gasa. Otežavajuću okolnost predstavlja nedovoljna propusnost mađarskog gasovoda čije su tehničke mogućnosti ograničene i ne dozvoljavaju da se Srbiji isporuče veće količine gasa.
Vlada Srbije obezbedila je 11,3 miliona dolara za završetak skladišta gasa Banatski Dvor što bi trebalo da ubrza radove ali zbog njihovog kašnjenja, s obzirom da novac nije na vreme obezbeđen, skladište neće biti završeno do zime. Odgovor na pitanje zašto se sa tim poslom kasni kreću se od tvrdnji da za to odgovornost snosi Vlada Srbije, odnosno resorno ministarstvo, do konstatacija da Javno preduzeće Srbijagas nije dovoljno odgovorno pristupilo izvođenju tog projekta. Bilo kako bilo, potrošačima je od toga ko je kriv važniji podatak da će na skladište gasa Banatski Dvor moći da računaju tek od naredne grejne sezone uz nadu da se ove zime neće suočiti sa redukcijama.
Podsećanja radi, kompanija Gasprom je u januaru, zbog veoma niskih temperatura u Rusiji, smanjila isporuku gasa Srbiji za 25 odsto, pa je zbog toga u našu zemlju tada stizalo 7,5 umesto deset miliona kubnih metara dnevno. Srbijagas je zbog toga morao da redukuje potrošnju i da odredi prioritete za snabdevanje u koje spadaju građani, bolnice, škole i preduzeća koja se bave proizvodnjom hrane.
Inače, Vlada Srbije je nedavno odobrila poskupljenje prirodnog gasa za 35 odsto kako bi se maloprodajna cena usaglasila sa uvoznom i obezbedilo redovno snabdevanje tim energentom u zimskom periodu. Cena prirodnog gasa koji se koristi za daljinske sisteme grejanja povećana je za 5,28 dinara po kubnom metru, pa sada iznosi 20,39 dinara. U Srbijagasu su zadovoljni korekcijom cene jer su dosad bili jedino preduzeće na Balkanu koje je gas plaćalo skuplje od prodajne cene.
Naumov u Moskvi razgovara o isporukama gasa
Moskva - Srpski ministar za rudarstvo i energetiku Radomir Naumov razgovaraće danas u Moskvi sa ruskim ministrom za industriju i energetiku Viktorom Hristjenkom o isporukama gasa za narednu godinu. Rukovodilac Srbijagasa za odnose sa javnošću Irena Čupović izjavila je ranije agenciji Beta da će Srbijagas i ruski Gasprom potpisati sredinom decembra ugovor o snabdevanju Srbije prirodnim gasom u sledećoj godini. Naumov je juče učestvovao u radu Međunarodne ekonomske nedelje. Osnovni cilj dijaloga je razmatranje i razrada mehanizma plana dejstva Globalne energetske bezbednosti, koji su u julu 2006. godine usvojili lideri Grupe osam.
Umesto skladišta strah od redukcija
Kada je reč o izgradnji podzemnog skladišta Banatski Dvor izgubljeno je dragoceno vreme, tako da skladište, ni u jednom svom delu, neće biti operativno u narednoj grejnoj sezoni. Prva faza izgradnje Banatskog Dvora trebalo je da bude završena ove godine, preciznije tehnički deo posla trebalo je da se okonča do 1.jula, nakon čega bi usledilo upumpavanje jastučnog gasa od oko 50 miliona kubnih metara. Planirano je takođe da se dnevno upumpava po milion metara kubnih gasa, što bi do početka grejne sezone iznosilo oko 180 miliona kubnih metara gasa. Da je tako učinjeno u toku zime, u slučaju redukcija u isporukama, moglo bi se ispumpati blizu 50 miliona kubnih metara a da se ne naruši geologija - izjavila je za Danas Zorana Mihajlović-Milanović, bivši savetnik za energetiku predsednika Vlade Srbije i dodala da je kašnjenju u izgradnji skladišta kumovala i odluka da se ne dozvoli izdvajanje Banatskog Dvora iz Srbijagasa, kao posebnog preduzeća koje bi moglo da bude u vlasništvu strateškog partnera.
Ostale vestiArhiva
- 31/10 Đedović Handanović:EPS u prvih devet meseci…
- 23/10 Stranci u Srbiji troše sto evra dnevno
- 19/10 Vesić: Bez dokaza o kretanju građevinskog…
- 18/10 NIS ulaže 144,5 miliona dinara u projekte…
- 17/10 Čadež: Srpske kompanije mogu biti pouzdani…
- 15/10 Vesić: „Er Srbija” potpisala ugovore za obuku…
- 14/10 Država dala zeleno svetlo Telekomu za emisiju…
- 11/10 Pokrenut postupak protiv četiri maloprodajna…
- 10/10 Vučević pozvao američke investitore u Srbiju
- 07/10 Ovo nije samo poplava
- 06/10 Mali: Novi kreditni rejting najvažnija stvar…
- 05/10 Blumberg: Srbija ekonomski otporna na šokove,…
- 04/10 Obaraju li radnici iz Afrike cenu rada u…
- 02/10 Bajatović: Neće se menjati cena gasa za domaćinstva,…
- 01/10 Srđan Kondić postavljen za predsednika Izvršnog…
- 30/09 Sahranjivanje srpske poljoprivrede: „Postali…
- 28/09 Siniša Mali: Uskoro počinje novo, jesenje…
- 27/09 Svetska banka odobrila dodatnih 25 miliona…
- 26/09 Evrostat: cene žitarica u EU pale za 14 odsto…
- 25/09 Teglu plaćamo preko 1100 dinara! Poljoprivrednici…
- 24/09 Siniša Mali: Predloženi rebalans budžeta…
- 23/09 Toplane u Srbiji spremne za isporuku toplotne…
- 22/09 Cene ogreva na stovarištima niže za 12 odsto…
- 20/09 Vesić: Uskoro raspisivanje tendera za rekonstrukciju…