Vesti
Društvo i ekonomija
NIS ostaje monopolista06.11.2006. 17:00
Izvor: Blic
Srbija u zoni slobodne trgovine CEFTA
Centralnoevropski sporazum o slobodnoj trgovini (CEFTA) biće parafiran 9. novembra u Briselu, a premijeri zemalja članica potpisaće ga 19. decembra u Bukureštu. Ulazak u CEFTA povećava izvozne šanse srpskih preduzeća, kaže za „Blic“ državni sekretar za ekonomske odnose sa inostranstvom i šef našeg pregovaračkog tima Vlatko Sekulović. Članice CEFTA su Srbija, Crna Gora, Hrvatska, Albanija, BiH, Makedonija, Moldavija i misija Ujedinjenih nacija na Kosovu, dok će se Rumunija i Bugarska povući iz sporazuma posle prijema u članstvo u EU koji se očekuje početkom 2007. Iako su dva osnovna uslova za članstvo u CEFTA - članstvo u Svetskoj trgovinskoj organizaciji (STO) i potpisan ugovor o priključivanju EU, radi prijema novih članica kriterijumi su ublaženi na formulaciju „teže konačnom članstvu u EU“. Iako mediji u pojedinim zemljama, pre svih u Hrvatskoj, tvrde da se nova CEFTA „teško porađa“ jer nije lako „povezati konce na zamršenom Balkanu“, Vlatko Sekulović kaže da su pregovori završeni i da su gotovo svi zahteva Srbije prihvaćeni.
- Prihvaćen je naš zahtev da, uz Unmik obavezno piše „u skladu sa Rezolucijom 1244 Saveta bezbednosti UN“. Kod javnih nabavki dozvoljeno nam je da do 2010. godine zadržimo preferencijalni tretman za naša preduzeća. Kada je reč o primeni zaštitnih mera, predloženo je da one traju godinu dana uz mogućnost jednog produženja, a mi smo tražili dva produženja po godinu dana. I to je prihvaćeno - objašnjava Sekulović.
Problem je nastao kod principa nefiskalne diskriminacije, jednim od glavnih pravila STO. Sa deset puta većim akcizama na strane nego na domaće cigarete, Srbija se u ovu priču nije uklapala. Po rečima Sekulovića, rešenje je nađeno tako što će Srbija izjednačiti akcize na domaće i strane cigarete, a za uzvrat će uvesti carine na uvoz stranih cigareta.
Na pitanje kako smo izašli na kraj sa zahtevima da ukinemo uredbu o zabrani uvoza naftnih derivata i propišemo carine na uvoz kakve važe u EU, a na čemu je posebno insistirao hrvatski premijer Ivo Sanader zapretivši da ugovor neće biti potpisan ukoliko Srbija na pristane na usaglašena pravila igre, Sekulović kaže:
- Članom 19. CEFTA dozvoljeni su monopoli. To znači da NIS ostaje monopolista, a uredba o zabrani uvoza derivata biće ukinuta i zamenjena carinskom zaštitom uz postepeno smanjivanje carina u naredne tri godine - tvrdi Sekulović.
Ostale vestiArhiva
- 31/10 Đedović Handanović:EPS u prvih devet meseci…
- 23/10 Stranci u Srbiji troše sto evra dnevno
- 19/10 Vesić: Bez dokaza o kretanju građevinskog…
- 18/10 NIS ulaže 144,5 miliona dinara u projekte…
- 17/10 Čadež: Srpske kompanije mogu biti pouzdani…
- 15/10 Vesić: „Er Srbija” potpisala ugovore za obuku…
- 14/10 Država dala zeleno svetlo Telekomu za emisiju…
- 11/10 Pokrenut postupak protiv četiri maloprodajna…
- 10/10 Vučević pozvao američke investitore u Srbiju
- 07/10 Ovo nije samo poplava
- 06/10 Mali: Novi kreditni rejting najvažnija stvar…
- 05/10 Blumberg: Srbija ekonomski otporna na šokove,…
- 04/10 Obaraju li radnici iz Afrike cenu rada u…
- 02/10 Bajatović: Neće se menjati cena gasa za domaćinstva,…
- 01/10 Srđan Kondić postavljen za predsednika Izvršnog…
- 30/09 Sahranjivanje srpske poljoprivrede: „Postali…
- 28/09 Siniša Mali: Uskoro počinje novo, jesenje…
- 27/09 Svetska banka odobrila dodatnih 25 miliona…
- 26/09 Evrostat: cene žitarica u EU pale za 14 odsto…
- 25/09 Teglu plaćamo preko 1100 dinara! Poljoprivrednici…
- 24/09 Siniša Mali: Predloženi rebalans budžeta…
- 23/09 Toplane u Srbiji spremne za isporuku toplotne…
- 22/09 Cene ogreva na stovarištima niže za 12 odsto…
- 20/09 Vesić: Uskoro raspisivanje tendera za rekonstrukciju…