Vesti
Društvo i ekonomija
Visoka cena džentlmenskog dogovora sa BAT i Filip Moris
11.11.2006. 09:00
Izvor: Danas
Visoka cena džentlmenskog dogovora sa BAT i Filip Moris
Akcize na uvozne cigarete odložile potpisivanje sporazuma CEFTA do 12. decembra
Vlada Srbije odlučila je da odloži potpisivanje Sporazuma o jedinstvenoj zoni slobodne trgovine u jugoistočnoj Evropi (CEFTA) uz obrazloženje da nije spremna da prihvati zahtev Hrvatske koja traži da se smanje opterećenja na uvoz cigareta, odnosno da se akcize za uvozne cigarete izjednače sa akcizama za domaće cigarete, a da se pri tom carina na uvoz te robe ne povećava. Tajming koji su Srbija i Bosna i Hercegovina utvrdile za pronalaženje dogovora o režimu uvoza cigareta u Srbiju, odnosno mesa i mleka u BIH, jeste 12. decembar, a sporazum bi trebalo da bude potpisan 19. decembra u Bukureštu. Ministar za ekonomske odnose sa inostranstvom Milan Parivodić je kao argument za nepotpisivanje sporazuma naveo da bi srpska duvanska industrija, u slučaju da Vlada prihvati ponuđeni zahtev, imala slabu zaštitu. On je podsetio da je carina na uvoz cigareta u Srbiji 15 odsto, u Hrvatskoj 38 odsto, a u Evropskoj uniji 58 odsto.
Podsetimo da je pre ulaska stranih investitora na domaće duvansko tržište napravljen džentlmenski dogovor sa Vladom Srbije koji je potom inkorporiran u Zakon o akcizama. Zakonom je precizirano da se akcize na cigarete naplaćuju na maloprodajnu cenu, a u primeni je tzv. mešoviti akcizni sistem. To znači da je maloprodajna cena cigareta opterećana sa 30 odsto akcize, plus fiksna komponenta odnosno specifičan akcizni namet koji za cigarete iz domaće proizvodnje iznosi jedan a za uvozne deset dinara, plus rast cena na malo.
Dejan Jovović, koji je u Vladi državne zajednice SCG obavljao funkciju pomoćnika ministra za međunarodne ekonomske odnose, kaže za Danas da akcize na cigarete diktiraju kompanije Britiš amerikan tobako i Filip Moris koji su vlasnici duvanskih fabrika u Vranju i Nišu. On smatra da bi isti poreski tretman trebalo da važi kako za domaće tako i za cigarete iz uvoza.
- Verujem da će naći kompromisno rešenje i da će sporazum CEFTA biti potpisan u najskorije vreme. Nadam se, takođe, da će i sa BIH biti postignut dogovor o uslovima uvoza mesa i prehrambenih proizvoda na njihovo tržište. U nastojanju da maksimalno zaštite svoje tržište predstavnici BIH traže da u ankes ugovora uđu mlečni, mesni i ostali prehrambeni proizvodi. Ipak, treba naglasiti da je sporazum CEFTA dobra stvar i predstavlja ulaznicu u zajednicu evropskih zemalja. Sporazum bi otvorio tržište od 60 miliona stanovnika odnosno trgovinski bi se ojačale veze izeđu svih zemalja zapadnog Balkana i Albanije i Moldavije, jer iz tog korpusa ispadaju Rumunija i Bugarska koje od 1. januara naredne godine ulaze u EU - naglašava naš sagovornik.

BAT: Zaslužene privilegije

U kompaniji Britiš amerikan tobako za Danas objašnjavaju da je Zakon o akcizama doveo cigarete iz uvoza u podređen položaj. Ali, oni ističu da su strani investitori dosta novca uložili u oživljavanje duvanske industrije u Srbiji i da zbog toga zaslužuju privilegovanu poziciju na tržištu. To je, kako tvrde u toj kompaniji, jedna od garancija da će im se investicije u dogledno vreme vratiti. Inače, Zakonom je predviđeno da zaštita cigareta iz domaće proizvodnje bude na snazi do 2009. godine.

Platni promet sa BIH od iduće godine

- Od prvog kvartala naredne godine, posle probnog testiranja koje će početi u januaru, svi platni nalozi u Srbiji i BIH biće skupljani u narodnim bankama dveju država i samo jednom u toku dana transferisani, tako da će za učesnike u platnom prometu trasfer novca biti 100 puta jeftiniji nego danas kada se za jedan nalog plaća između pet i deset evra, najavio je guverner Jelašić.