Vesti
Društvo i ekonomija
Zašto embargo i na izvoz u Jermeniju
14.11.2006. 09:00
Izvor: Danas
Zašto embargo i na izvoz u Jermeniju
U Zastava Oružju šokirani odlukom Vlade Srbije da toj fabrici ne nadoknadi štetu od 2,7 miliona dolara
Kragujevac- U Zastava Oružju iznenađeni su odlukom Vlade Srbije kojom se fabrikama domaće odbrambene industrije do daljeg zabranjuje izvoz naoružanja i vojne opreme u zemlje bivšeg SSSR, sa kojima su već ugovoreni poslovni aranžmani vredni više od 20 miliona dolara. U Zastava Oružju, očekivali su da će Vlada odobriti izvoz oružja i vojne opreme makar u one zemlje nekadašnjeg SSSR koje su u prijateljskim odnosima sa Rusijom i kojima i Rusija prodaje istu vrstu naoružanja, a da će na "crnoj listi" ostati samo Gruzija. I dok menadžmenti fabrika namenske proizvodnje, ma koliko potajno priznavali da im ova odluka Vlade zadaje velike glavobolje jer najozbiljnije ugrožava poslovanje firmi, zvanično ipak moraju da imaju razumevanje za stav vlade pošto im je država vlasnik, odnosno poslodavac, sindikati imaju sasvim drugačiji odnos. Predstavnici sindikata kragujevačkih oružara uputili su juče premijeru Vojislavu Koštunici, ministrima odbrane i privrede Zoranu Stankoviću i Predragu Bubalu oštro pismo u kojem najpre konstatuju da su šokirani odlukom Koštuničinog kabineta o zabrani naoružanja u Jermeniju, kao i činjenicom da Vlada nema nameru da Zastava Oružju nadoknadi pričinjenu materijalnu štetu od oko 2,7 miliona dolara.
- Obavestili smo premijera i resorne ministre da proizvodnja oružja namenjena izvozu traje od četiri do šest meseci, a da se istovremeno u tom roku obezbeđuju i izvozne dozvole, što je godinama unazad bila praksa. Sada se, kad je Zastava Oružje u pitanju ta odluka stavlja van snage, što znači da naša fabrika neće biti obeštećena, što, s druge strane, sve ozbiljnije dovodi u pitanje i održanje kontinuiteta i poslovanje u toj fabrici - kaže predsednik sindikalne organizacije Zastavine Fabrike oružja Jugoslav Ristić.
Odluka Vlade Srbije o zabrani izvoza naoružanja i vojne opreme u sve države evroazijskog regiona, veoma je iznenadila i bolje poznavaoce prilika u vojnoj industriji. Ovo delom stoga što je Zastava Oružje, ne tako davno, bez ikakvih smetnji, isporučila Jerminiji kontingent naoružanja i vojne opreme u vrednosti od oko 800.000 dolara. Iznenađenje je utoliko veće kad se zna da je predstavnik Ministarstva odbrane Jermenije prošle nedelje boravio u Kragujevcu gde je kontrolisao novi kontingent Zastavinog naoružanja i vojne opreme koji je ovih dana trebalo da krene put te zemlje. Jermenski zvaničnik je dakle u Zastavi Oružju boravio neposredno uoči poslednje sednice Vlade Srbije na kojoj je doneta odluka o zabrani izvoza oružja i u tu državu.
U menadžmentima firmi namenske proizvodnje sada tvrde da će već tokom ove sedmice započeti pregovore sa Vladom o nadoknadi štete pričinjene zabranom izvoza u države bivšeg SSSR. U Sindikatu Zastave Oružja smatraju, međutim, da od nadoknade štete barem kad je kragujevačka fabrika u pitanju, neće biti ništa, ukoliko se kabinet Vojislava Koštunice ne suoči sa ozbiljnim pritiskom u vidu uličnih radničkih protesta, na primer, i to u vreme predizborne kampanje.

Spora dinamika izdavanja izvoznih dozvola

Užice - Vlada Srbije počela je da izdaje izvozne dozvole preduzećima domaće odbrambene industrije, ali to nije ona dinamika koju smo očekivali i trebalo bi je ubrzati. Prvi partizan je dobio dozvole za izvoz u države koje nisu pod sankcijama. Kad je reč o fabrikama odbrambene industrije, koje imaju ugovore sa Gruzijom, poput Slobode iz Čačka i Krušika iz Valjeva, inspekcija je procenila količinu proizvedene robe u njihovim skladištima i tim preduzećima Vlada Srbije je nadoknadila štetu. Pošto Zastava-Oružje iz Kragujevca nije imala izvoznu dozvolu za Jermeniju, to je sada u postupku i nadam se da će i taj problem biti rešen u korist kragujevačke fabrike - izjavio je za Danas Zoran Stanić, predsednik Odbora Sindikata odbrambene industrije Srbije i tog sindikata u užičkom Prvom partizanu-namenskoj proizvodnji.

Sloboda: Tražićemo refundiranje troškova

- Kompanija Sloboda u ovom trenutku potražuje 15 miliona dolara na osnovu ugovora koje je sklopila sa naručiocima iz Gruzije i Jermenije. Međutim, na osnovu ugovora vrednog četiri miliona dolara za koji imamo izvoznu, ali ne i transportnu dozvolu, tražićemo refundiranje troškova proizvodnje.