Vesti
Društvo i ekonomija
Potrošači na meti falsifikatora14.11.2006. 16:00
Izvor: Danas
Nacrt nacionalnog programa zaštite potrošača juče predstavljen u Privrednoj komori Srbije
Beograd - Nacrt programa zaštite potrošača koji je izradilo Ministarstvo trgovine, turizma i usluga, predstavljen je juče u Privrednoj komori Srbije. Prema rečima ministra Bojana Dimitrijevića, u Ministarstvu trgovine biće formirano odeljenje za zaštitu potrošača, sa ciljem da vremenom preraste u samostalnu agenciju. Predviđeno je, takođe, da se formiraju nacionalni i lokalni savetodavni centri, a definisana su i pravila za osnivanje i funkcionisanje organizacija koje se bave zaštitom potrošača.- Za realizaciju programa iz republičkog budžeta bi u periodu od 2007. do 2012. godine trebalo izdvojiti 21 milion dinara. Istovremeno, potpisali smo Memorandum sa Evropskom agencijom za rekonstrukciju, na osnovu koga će ta organizacija, preko Kards programa izdvojiti dva miliona evra za obuku, edukaciju i tehničku pomoć nezavisnim potrošačkim udruženjima, i naročito za njihovu kompjuterizaciju kako bi informacije bile što dostupnije potrošačima - naglasio je Dimitrijević.
Jedan od autora programa zaštite potrošača, profesor Svetislav Taboroši, istakao je da u ovom trenutku u Srbiji ne postoje mehanizmi koji garantuju efikasno ostvarivanje prava potrošača i ukazao na veliko prisustvo falsifikata.
- U svetskoj privredi falsifikati su prisutni sa oko pet odsto, kod nas taj procenat ide i do devet, ali javlja se i problem velikih multinacionalnih kompanija, koje pod punim imenom i etiketom, na naše tržište plasiraju proizvode namenjene siromašnoj jugoistočnoj Evropi, koji kvalitetom i sastavom ne odgovaraju robi koja ide na razvijena tržišta. Kod nas su u velikoj meri prisutna i prevarna ponašanja, kao što su lažne rasprodaje ili neodgovarajuće etikete. Ako se tome dodaju i zloupotrebe dominantnog položaja na tržištu, onda je jasno da sam Zakon, bez paralelnog jačanja institucija kroz ovakav program, ne može da reši problem neadekvatnog položaja potrošača. Treba imati u vidu i da tržišne inspekcije nisu dovoljno tehnički i kadrovski opremljene a prisutni su i nedostaci u već usvojenom Zakonu o zaštiti potrošača, koje prekršioci rado koriste. Tu je, pre svega, problem što dokazivanje nedostataka proizvoda pada na teret potrošača, oni se često upućuju na druge zakone, a minimalnu zaštitu mogu da ostvare u slučajevima kad prihvataju standardne ugovore ili kada kupuju "na daljinu", kroz kataloge ili telešopove - istakao je Taboroši.
Ostale vestiArhiva
- 31/10 Đedović Handanović:EPS u prvih devet meseci…
- 23/10 Stranci u Srbiji troše sto evra dnevno
- 19/10 Vesić: Bez dokaza o kretanju građevinskog…
- 18/10 NIS ulaže 144,5 miliona dinara u projekte…
- 17/10 Čadež: Srpske kompanije mogu biti pouzdani…
- 15/10 Vesić: „Er Srbija” potpisala ugovore za obuku…
- 14/10 Država dala zeleno svetlo Telekomu za emisiju…
- 11/10 Pokrenut postupak protiv četiri maloprodajna…
- 10/10 Vučević pozvao američke investitore u Srbiju
- 07/10 Ovo nije samo poplava
- 06/10 Mali: Novi kreditni rejting najvažnija stvar…
- 05/10 Blumberg: Srbija ekonomski otporna na šokove,…
- 04/10 Obaraju li radnici iz Afrike cenu rada u…
- 02/10 Bajatović: Neće se menjati cena gasa za domaćinstva,…
- 01/10 Srđan Kondić postavljen za predsednika Izvršnog…
- 30/09 Sahranjivanje srpske poljoprivrede: „Postali…
- 28/09 Siniša Mali: Uskoro počinje novo, jesenje…
- 27/09 Svetska banka odobrila dodatnih 25 miliona…
- 26/09 Evrostat: cene žitarica u EU pale za 14 odsto…
- 25/09 Teglu plaćamo preko 1100 dinara! Poljoprivrednici…
- 24/09 Siniša Mali: Predloženi rebalans budžeta…
- 23/09 Toplane u Srbiji spremne za isporuku toplotne…
- 22/09 Cene ogreva na stovarištima niže za 12 odsto…
- 20/09 Vesić: Uskoro raspisivanje tendera za rekonstrukciju…