Vesti
Društvo i ekonomija
Ugrožena nezavisnost17.11.2006. 09:00
Izvor: Politika
Narodna banka Srbije se žalila Evropi
Narodna banka Srbije saopštila je juče da je pismom obavestila Evropsku centralnu banku i Evropsku komisiju da Zakon za sprovođenje Ustava Srbije, u delu koji se odnosi na NBS, a predviđa i izbor novog guvernera posle parlamentarnih izbora, ugrožava nezavisnost NBS. Pretvaranje izbora guvernera u političko pitanje prilikom svakih izbora, a u ovom slučaju pod izgovorom Ustavnog zakona, dovodi u pitanje nezavisan položaj centralne banke, a time i stabilnost monetarnog i finansijskog sistema zemlje, ocenila je NBS.
Pošto član o izboru guvernera NBS „implicira razrešenje sadašnjeg guvernera mimo postupka predviđenog Zakonom o NBS, uz objašnjenje da je Ustavni zakon proizvod postignutog političkog kompromisa”, NBS je od ovih institucija zatražila stručno mišljenje.
NBS smatra da se promena Ustava koristi u svrhe ograničavanja njene nezavisnosti, jer se sa novim ustavnim rešenjima u primerenom roku, najčešće u trajanju od šest meseci do dve godine, usaglašavaju određeni zakoni, a ne funkcioneri određenih institucija.
Novi Ustav je za takvo usaglašavanje ostavio rok do kraja 2008. godine, što važi i za Zakon o NBS, ali „očito ne važi za izbor guvernera koji će se obaviti na prvom skupštinskom zasedanju i bez usaglašavanja Zakona o NBS sa novim Ustavom”.
(Tanjug)
* * *
Da nije (o)tužno, pismo Narodne banke Srbije, trebalo bi jednostavno ignorisati. Jer, osim što govori o našem (neo)kolonijalnom duhu, koji za svaki unutrašnji problem traži pomoć i sudije po svetu, pismo i zahtevi izneti u njemu – nemaju nikakvog pravnog dejstva i leka. Šta znači zahtev za „stručno mišljenje” i ko će ga uvažiti u slučaju da im „mudra sova” da za pravo?
Da li ćemo i kako rešiti pitanje izbora i smene guvernera NBS, koji je, i to se ne sme smetnuti sa uma, došao na političkom talasu i taj isti val ga odnosi, suvereno je pravo svake, pa i ove zemlje. Čak i kada greši.
Potpuno je drugo pitanje svrsishodnosti takve odluke. O njoj je „Politika” pisala pre neki dan zalažući se za dugotrajniji institucionalni vek funkcije guvernera. Jer, sa svakom smenom prvog čoveka centralne banke, pogotovo ako odlazi bez valjane stručne i skupštinske rasprave o svemu onom što je učinio, dovode se u ozbiljno iskušenje ekonomsko-finansijski tokovi, inflacija budi, a zdravlje novca dovodi u pitanje. Zbog tih i ostalih razloga, radi očuvanja nezavisnosti centralnih banaka od izvršne vlasti i svakodnevne politike, sve velike i uspešne države svoje guvernere biraju na vreme duže od mandata svake vlade. Kod nas to nije slučaj.
Pošto je naša praksa potpuno drugačija, jer je plod političkih nagodbi, guverner NBS i njegovi činovnici presaviše tabak u zaštitu svoje „nevinosti baz zaštite”, a još više nezavisnosti centralne banke, koja, istine radi, Ustavom ničim nije dovedena u pitanje. Naprotiv. Ali, guverner jeste. Time su, da li slučajno, te dve funkcije u potpunosti izjednačene.
I prethodna dva guvernera NBS (Mlađan Dinkić i Kori Udovički), da se ne zaboravi, uoči smene sa funkcije dobijali su nepodeljene izraze podrške za svoj rad od MMF-a, Svetske banke i uglednih evropskih institucija, ali to ih nije spaslo od političke metle.
Tako će, bez ikakve sumnje, biti i sa aktuelnim guvernerom. Tu činjenicu on savršeno dobro zna.
Ako mu je to poznato, čemu onda pismo Evropi? Da bi naše ružnjikavo političko lice dobilo još jedan ožiljak ili je možda u pitanju ishitren potez čoveka svesnog prolaznosti svoje karijere.
Šta god da je od svega ovoga, ostaje, ipak, gorak ukus u ustima od pisama, ali i izjava pojedinih naših funkcionera Evropi, koji su u jednom času isplivali na političku površinu, najmanje znanjem, sposobnošću i uspešnom karijerom, ali kada su počeli da tonu, šalju vapaje toj istoj Evropi za pomoć. S kakvim pravom kada je nisu ni pitali da li da se uhvate u to đavolje kolo.
Ostale vestiArhiva
- 31/10 Đedović Handanović:EPS u prvih devet meseci…
- 23/10 Stranci u Srbiji troše sto evra dnevno
- 19/10 Vesić: Bez dokaza o kretanju građevinskog…
- 18/10 NIS ulaže 144,5 miliona dinara u projekte…
- 17/10 Čadež: Srpske kompanije mogu biti pouzdani…
- 15/10 Vesić: „Er Srbija” potpisala ugovore za obuku…
- 14/10 Država dala zeleno svetlo Telekomu za emisiju…
- 11/10 Pokrenut postupak protiv četiri maloprodajna…
- 10/10 Vučević pozvao američke investitore u Srbiju
- 07/10 Ovo nije samo poplava
- 06/10 Mali: Novi kreditni rejting najvažnija stvar…
- 05/10 Blumberg: Srbija ekonomski otporna na šokove,…
- 04/10 Obaraju li radnici iz Afrike cenu rada u…
- 02/10 Bajatović: Neće se menjati cena gasa za domaćinstva,…
- 01/10 Srđan Kondić postavljen za predsednika Izvršnog…
- 30/09 Sahranjivanje srpske poljoprivrede: „Postali…
- 28/09 Siniša Mali: Uskoro počinje novo, jesenje…
- 27/09 Svetska banka odobrila dodatnih 25 miliona…
- 26/09 Evrostat: cene žitarica u EU pale za 14 odsto…
- 25/09 Teglu plaćamo preko 1100 dinara! Poljoprivrednici…
- 24/09 Siniša Mali: Predloženi rebalans budžeta…
- 23/09 Toplane u Srbiji spremne za isporuku toplotne…
- 22/09 Cene ogreva na stovarištima niže za 12 odsto…
- 20/09 Vesić: Uskoro raspisivanje tendera za rekonstrukciju…